Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Metlatónoc, 2 mai 2022 Tlacoachistlahuaca, Metlatónoc, Cochoapa el Grande

Stins · ultima detecție 14 mai 2022, 20:26 UTC

Focul a pornit pe 2 mai 2022 în Metlatónoc, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 13 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.936 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 154-lea ca mărime din Guerrero din 2016 (din 582 cu pagină). Al 44-lea din Mexic în 2022, din 232.

Suprafață arsă
3.936ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
13zile
2 mai 2022 – 14 mai 2022
Comune afectate
3
comune
A început pe
2 mai
2022
Focare termice
142
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
22
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
46MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 mai14 mai
14 mai 2022

Cum a evoluat, zi de zi

2 mai 2022 · 6 MW · 1 3 mai 2022 · 58 MW · 5 4 mai 2022 · 45 MW · 12 5 mai 2022 · 28 MW · 9 6 mai 2022 · 22 MW · 7 7 mai 2022 · 25 MW · 14 8 mai 2022 · 21 MW · 9 9 mai 2022 · 89 MW · 22 10 mai 2022 · 80 MW · 18 11 mai 2022 · 66 MW · 9 12 mai 2022 · 81 MW · 16 13 mai 2022 · 61 MW · 18 14 mai 2022 · 14 MW · 2
2 mai 5 mai 9 mai 14 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
54km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,4 mm pe 24 mai.

Zona mai arsese

96 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.818 ha în 2017, 3.039 ha în 2019, 80 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.790 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 17 % din suprafața pe care o are București (39 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 2.137 ha
    2,6 %
  2. Metlatónoc a început aici
    1.632 ha
    2,7 %
  3. 190 ha
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,98 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 0,98 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone

Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 1.509 ha (satelitul a măsurat 3.936 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 303 ha 2 1.206 ha
3 mai14 mai
cauză necunoscută sau nepublicată
  1. 1 Cochoapa el Grande El Coyol 3 mai 2022 303 ha · stins la 6 mai 2022 · cauză: necunoscută
  2. 2 Tlacoachistlahuaca Jicayar del Tovar 9 mai 2022 1.206 ha · stins la 15 mai 2022 · cauză: necunoscută

Total potrivit CONAFOR: 1.509 ha, adică 38 % din cele 3.936 ha ale perimetrului satelitar.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 mai 29,3 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 22
3 mai 29,4 °C 40 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 24
4 mai 31,8 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 28
5 mai 30,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 29
6 mai 30,4 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 32
7 mai 31,1 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 32
8 mai 30,6 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 mai 29,5 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 31
10 mai 30,9 °C 36 % 54 km/h 0,6 mm Ridicat 28
11 mai 30,9 °C 39 % 34 km/h 3,5 mm Scăzut 8
12 mai 31,5 °C 30 % 52 km/h 0,8 mm Ridicat 23
13 mai 31,2 °C 33 % 48 km/h 0,6 mm Ridicat 26
14 mai 29,3 °C 43 % 32 km/h 1,4 mm Moderat 14
15 mai după 28,8 °C 37 % 38 km/h 0,2 mm Ridicat 22
16 mai după 30,1 °C 32 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 27
17 mai după 30,1 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 30
18 mai după 30,0 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 30
19 mai după 29,3 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 30
20 mai după 30,5 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 31
21 mai după 28,8 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 mai după 28,9 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 30
23 mai după 28,6 °C 47 % 42 km/h 0,3 mm Ridicat 25
24 mai după 29,0 °C 45 % 38 km/h 3,4 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 21,8 și o umiditate minimă de 42 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 21,8
Umiditate minimă 42 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la San Luis Acatlán, aprilie 2018
1.789 ha 7 zile FWI 22,1 Umiditate min. 42 % la 50 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.749 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 29)

A fost de 2,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 13 zile, față de 9 zile.

Doar 3 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,4 mmprima ploaie
24 maila 10 zile după final
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 14 mai, iar pe 24 mai au căzut 3,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 29, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 apr. 2022
După · 21 mai 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Metlatónoc?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 mai 2022 și 14 mai 2022: 13 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.936 hectare (39,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Tlacoachistlahuaca (2.137 ha, 2,6 %); Metlatónoc (1.632 ha, 2,7 %); Cochoapa el Grande (190 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,8 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.749 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 21 mai 2022 → 14 mai 2022.
  2. Data de început: 28 aprilie 2022 → 2 mai 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 1.509 ha oficiale față de 3.936 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.