Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Igualapa, aprilie 2021 Igualapa, San Luis Acatlán

Stins · ultima detecție 7 mai 2021, 20:00 UTC

Focul a pornit pe 19 aprilie 2021 în Igualapa, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 19 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.606 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 109-lea ca mărime din Guerrero din 2016 (din 582 cu pagină). Al 55-lea din Mexic în 2021, din 294.

Puterea măsurată de satelit este mică (19,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
4.606ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
19zile
19 apr. 2021 – 7 mai 2021
Comune afectate
2
comune
A început pe
19 apr.
2021
Focare termice
233
într-un singur focar: 19 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
49MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 apr.7 mai
7 mai 2021

Cum a evoluat, zi de zi

19 apr. 2021 · 18 MW · 2 21 apr. 2021 · 12 MW · 1 22 apr. 2021 · 25 MW · 7 23 apr. 2021 · 2 MW · 1 24 apr. 2021 · 58 MW · 17 25 apr. 2021 · 7 MW · 6 26 apr. 2021 · 157 MW · 26 27 apr. 2021 · 109 MW · 29 28 apr. 2021 · 20 MW · 11 29 apr. 2021 · 14 MW · 8 1 mai 2021 · 25 MW · 4 2 mai 2021 · 93 MW · 34 3 mai 2021 · 122 MW · 41 4 mai 2021 · 105 MW · 32 5 mai 2021 · 11 MW · 12 7 mai 2021 · 8 MW · 2
19 apr. 26 apr. 3 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
47km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,7 mm pe 8 mai.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 20 % din suprafața pe care o are București (46 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Igualapa a început aici
    3.095 ha a ajuns pe 21 apr.
    16 %
  2. 1.538 ha a ajuns pe 19 apr.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 apr. 32,1 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34
20 apr. 33,2 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 apr. 32,6 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
22 apr. 33,2 °C 25 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
23 apr. 33,2 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
24 apr. 31,9 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 38
25 apr. 31,9 °C 38 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
26 apr. 32,7 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 apr. 33,4 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 34
28 apr. 31,5 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 37
29 apr. 31,0 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 apr. 30,9 °C 36 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 35
1 mai 31,7 °C 37 % 44 km/h 0,3 mm Ridicat 35
2 mai 30,2 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 mai 30,7 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
4 mai 31,8 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
5 mai 31,4 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 mai 30,7 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 35
7 mai 32,1 °C 36 % 39 km/h 3,2 mm Moderat 13
8 mai după 31,1 °C 44 % 41 km/h 4,7 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,9 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 33,9
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la San Luis Acatlán, martie 2017
1.714 ha 6 zile FWI 34,4 Umiditate min. 26 % la 5 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 28 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
2.339 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 19)

A fost de 2,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 19 zile, față de 9 zile.

Doar 1 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,7 mmprima ploaie
8 maia doua zi după final
47km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 mai, iar pe 8 mai au căzut 4,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 19, cu o mediană de 1,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 apr. 2021
După · 14 mai 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 233Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Igualapa?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 19 aprilie 2021 și 7 mai 2021 (19 zile). Perimetrul îl datează între 23 aprilie 2021 și 5 mai 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.606 hectare (46,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Igualapa (3.095 ha, 16 %); San Luis Acatlán (1.538 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.339 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 5 mai 2021 → 7 mai 2021.
  2. Data de început: 23 aprilie 2021 → 19 aprilie 2021.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 aprilie 2021 – 5 mai 2021. 233 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.