Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Messelmoun, noiembrie 2025 Hadjret Ennous, Messelmoun

Stins · ultima detecție 14 nov. 2025, 00:48 UTC

Focul a început pe 13 noiembrie 2025 în comuna Messelmoun, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 2.102 hectare, repartizat între 2 comune.

Este cel mai mare incendiu din Tipaza din 2016 (din 59 cu pagină). Al 2-lea din Algeria în 2025, din 35.

Suprafață arsă
2.102ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
13 nov. 2025 – 14 nov. 2025
Comune afectate
2
comune
A început pe
13 nov.
2025
Focare termice
10
într-un singur focar: 124 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
316MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 nov.14 nov.
14 nov. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

13 nov. 2025 · 585 MW · 6 14 nov. 2025 · 46 MW · 4
13 nov. 14 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
50km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,2 mm pe 17 nov..

Zona mai arsese

21 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 81 ha în 2017, 337 ha în 2020, 32 ha în 2021.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Hadjret Ennous حجرة النص 2.150 loc. · focul a ajuns în centru
    1.299 ha a ajuns pe 14 nov.
    52 %
  2. Messelmoun a început aici
    808 ha a ajuns pe 13 nov.
    4,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă74 %
  • Alte terenuri naturale24 %
  • Foioase1,2 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită4,0 ha
Locuitori≈ 400

În perimetru se aflau aproximativ 4,0 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 nov. 28,6 °C 25 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 nov. 24,7 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 28
15 nov. după 24,2 °C 41 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 16
16 nov. după 23,5 °C 43 % 51 km/h 0,5 mm Ridicat 22
17 nov. după 18,3 °C 65 % 52 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,3 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 6.

FWI la pornire 27,3
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Beni Bouattab, octombrie 2020
139 ha 4 zile FWI 27,0 Umiditate min. 26 % la 75 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 6. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,2 mmprima ploaie
17 nov.la 3 zile după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 14 nov., iar pe 17 nov. au căzut 3,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 nov. 2025
După · 21 nov. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 15 noiembrie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1040 µg/m³
Grosime optică0,45
11 nov.13 nov.15 nov.17 nov.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 10Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Messelmoun?
Copernicus îl datează între 13 noiembrie 2025 și 14 noiembrie 2025: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 2.102 hectare (21,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Hadjret Ennous (1.299 ha, 52 %); Messelmoun (808 ha, 4,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Hadjret Ennous: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,6 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 10 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.