Incendiul de la Mese, 18 martie 2026 Mese
Focul a pornit pe 18 martie 2026 în Mese, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.793 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 45-lea ca mărime din Kayah din 2016 (din 209 cu pagină). Al 108-lea din Myanmar în 2026, din 480.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 5.793ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 17zile
- 18 mar. 2026 – 3 apr. 2026
- Comune afectate
- 1
- comune
- A început pe
- 18 mar.
- 2026
- Focare termice
- 117
- într-un singur focar: 58 MW
- Pericol la început
- 12
- Moderat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 37MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.
Zona mai arsese
100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.215 ha în 2016, 4.792 ha în 2017, 1.447 ha în 2018, 4.140 ha în 2019, 3.202 ha în 2020, 5.647 ha în 2021, 2.177 ha în 2022, 2.310 ha în 2023, 4.465 ha în 2024, 5.008 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.807 ha care arseseră deja.
- 4.164 ha Incendiul de la Mese, februarie 2024 45.818 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 2.603 ha Incendiul de la Mese, februarie 2021 2.990 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 2.482 ha Incendiul de la Mese, februarie 2019 3.054 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 2.099 ha Incendiul de la Mese, martie 2025 5.770 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.748 ha Incendiul de la Mese, martie 2016 5.303 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.552 ha Incendiul de la Mese, martie 2025 2.206 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.470 ha Incendiul de la Mese, februarie 2020 5.585 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 1.264 ha Incendiul de la Mese, ianuarie 2021 2.801 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Mese a început aici5.819 ha a ajuns pe 18 mar.3,2 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 mar. | 32,9 °C | 41 % | 15 km/h | 0,1 mm | Moderat 12 |
| 19 mar. | 32,8 °C | 42 % | 19 km/h | 0,0 mm | Moderat 13 |
| 20 mar. | 31,3 °C | 50 % | 22 km/h | 0,7 mm | Scăzut 10 |
| 21 mar. | 33,3 °C | 47 % | 28 km/h | 0,7 mm | Moderat 12 |
| 22 mar. | 34,1 °C | 37 % | 35 km/h | 0,1 mm | Moderat 18 |
| 23 mar. | 33,6 °C | 34 % | 24 km/h | 0,0 mm | Moderat 18 |
| 24 mar. | 34,0 °C | 34 % | 26 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 25 mar. | 34,2 °C | 34 % | 25 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 26 mar. | 35,0 °C | 35 % | 18 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 27 mar. | 35,3 °C | 34 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 28 mar. | 35,6 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 29 mar. | 36,2 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 30 mar. | 35,7 °C | 35 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 31 mar. | 35,9 °C | 39 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 1 apr. | 36,1 °C | 38 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 2 apr. | 36,4 °C | 36 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 3 apr. | 36,6 °C | 36 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 4 apr. după | 35,2 °C | 43 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 5 apr. după | 35,0 °C | 47 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 6 apr. după | 34,6 °C | 50 % | 28 km/h | 0,1 mm | Ridicat 22 |
| 7 apr. după | 33,0 °C | 54 % | 33 km/h | 0,7 mm | Moderat 16 |
| 8 apr. după | 35,5 °C | 33 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 9 apr. după | 34,3 °C | 40 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 10 apr. după | 35,4 °C | 35 % | 29 km/h | 0,2 mm | Ridicat 26 |
| 11 apr. după | 35,7 °C | 32 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 12 apr. după | 35,6 °C | 39 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 13 apr. după | 36,0 °C | 42 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 2 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 167 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 100: de 6,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 117Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 88.742 haMae Sariang แม่สะเรียงfebruarie 2019 · 53 de zile · la 14 km
- 45.818 haMese17 februarie 2024 · 36 de zile · la 22 km
- 14.249 haHpapun6 martie 2025 · 30 de zile · la 23 km
- 22.264 haMae Sariang แม่สะเรียง19 martie 2018 · 30 de zile · la 34 km
- 14.694 haMese3 martie 2016 · 25 de zile · la 38 km
- 110.593 haMese15 martie 2026 · 41 de zile · la 39 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Mese?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 martie 2026 și 3 aprilie 2026 (17 zile). Perimetrul îl datează între 18 martie 2026 și 30 martie 2026.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.793 hectare (57,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat doar în Mese (5.819 ha, 3,2 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 27, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
- Ultima zi cu foc: 30 martie 2026 → 3 aprilie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 18 martie 2026 – 30 martie 2026. 117 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.