Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · →

Incendiul de la Mese, 15 martie 2026 Bawlake, Mese, Shadaw

Stins · ultima detecție 25 apr. 2026, 06:26 UTC

Focul a pornit pe 15 martie 2026 în Mese, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 41 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 110.593 hectare, împărțit între 4 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este cel mai mare incendiu din Kayah din 2016 (din 209 cu pagină). Al 2-lea din Myanmar în 2026, din 480.

Compară cu…
Suprafață arsă
110.593ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
41de zile
15 mar. 2026 – 24 apr. 2026
Comune afectate
4
comune
A început pe
15 mar.
2026
Focare termice
3.912
într-un singur focar: 90 MW
Pericol la început
12
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
341MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 mar.24 apr.
25 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

15 mar. 2026 · 14 MW · 2 16 mar. 2026 · 13 MW · 2 17 mar. 2026 · 60 MW · 23 18 mar. 2026 · 347 MW · 106 19 mar. 2026 · 112 MW · 43 20 mar. 2026 · 50 MW · 11 21 mar. 2026 · 124 MW · 32 22 mar. 2026 · 756 MW · 129 23 mar. 2026 · 1.342 MW · 369 24 mar. 2026 · 686 MW · 176 25 mar. 2026 · 537 MW · 130 26 mar. 2026 · 449 MW · 130 27 mar. 2026 · 762 MW · 176 28 mar. 2026 · 1.547 MW · 432 29 mar. 2026 · 1.086 MW · 356 30 mar. 2026 · 589 MW · 139 31 mar. 2026 · 349 MW · 69 1 apr. 2026 · 590 MW · 128 2 apr. 2026 · 979 MW · 299 3 apr. 2026 · 410 MW · 152 4 apr. 2026 · 122 MW · 32 5 apr. 2026 · 136 MW · 23 6 apr. 2026 · 104 MW · 18 7 apr. 2026 · 255 MW · 50 8 apr. 2026 · 429 MW · 150 9 apr. 2026 · 390 MW · 116 10 apr. 2026 · 110 MW · 66 11 apr. 2026 · 316 MW · 98 12 apr. 2026 · 467 MW · 109 13 apr. 2026 · 622 MW · 138 14 apr. 2026 · 159 MW · 64 15 apr. 2026 · 32 MW · 13 16 apr. 2026 · 24 MW · 10 17 apr. 2026 · 100 MW · 19 18 apr. 2026 · 143 MW · 54 19 apr. 2026 · 69 MW · 24 20 apr. 2026 · 12 MW · 4 21 apr. 2026 · 1 MW · 1 22 apr. 2026 · 5 MW · 4 23 apr. 2026 · 18 MW · 5 24 apr. 2026 · 15 MW · 9 25 apr. 2026 · 7 MW · 1
15 mar. 21 mar. 27 mar. 28 mar. 2 apr. 8 apr. 14 apr. 20 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
40km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,0 mm pe 25 apr..

Zona mai arsese

93 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 44.851 ha în 2016, 40.857 ha în 2017, 36.365 ha în 2018, 41.600 ha în 2019, 58.542 ha în 2020, 52.817 ha în 2021, 18.177 ha în 2022, 40.175 ha în 2023, 48.070 ha în 2024, 46.003 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 102.778 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 4,7 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.106 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 54.201 ha a ajuns pe 16 mar.
    28 %
  2. Mese a început aici
    37.256 ha a ajuns pe 15 mar.
    20 %
  3. 13.523 ha a ajuns pe 17 mar.
    6,2 %
  4. 616 ha a ajuns pe 26 mar.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită2,2 ha
Locuitori≈ 450

În perimetru se aflau aproximativ 2,2 ha construite și locuiau aproximativ 450 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 mar. 32,3 °C 52 % 25 km/h 0,5 mm Moderat 12
16 mar. 32,9 °C 49 % 26 km/h 0,5 mm Moderat 15
17 mar. 33,8 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 18
18 mar. 35,0 °C 37 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 20
19 mar. 35,3 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 21
20 mar. 34,0 °C 41 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 22
21 mar. 35,7 °C 43 % 32 km/h 1,0 mm Moderat 18
22 mar. 35,7 °C 36 % 35 km/h 0,1 mm Ridicat 24
23 mar. 35,6 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 25
24 mar. 36,1 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 26
25 mar. 36,2 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 26
26 mar. 36,9 °C 32 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 26
27 mar. 37,5 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 28
28 mar. 38,1 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 mar. 38,3 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 mar. 38,1 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
31 mar. 38,6 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
1 apr. 38,5 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
2 apr. 38,8 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
3 apr. 39,0 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
4 apr. 37,9 °C 37 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 31
5 apr. 38,0 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 apr. 37,6 °C 41 % 28 km/h 0,2 mm Ridicat 30
7 apr. 35,9 °C 44 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 29
8 apr. 37,9 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 apr. 36,8 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
10 apr. 37,3 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
11 apr. 37,7 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 apr. 38,2 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 apr. 38,5 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
14 apr. 37,9 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
15 apr. 37,8 °C 40 % 29 km/h 0,1 mm Ridicat 32
16 apr. 37,3 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
17 apr. 38,4 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 apr. 37,4 °C 42 % 29 km/h 0,7 mm Ridicat 26
19 apr. 37,8 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 apr. 37,1 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28
21 apr. 38,4 °C 38 % 30 km/h 0,1 mm Ridicat 28
22 apr. 39,0 °C 38 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 28
23 apr. 37,6 °C 41 % 33 km/h 1,8 mm Moderat 19
24 apr. 38,1 °C 43 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 26
25 apr. după 35,4 °C 50 % 30 km/h 3,0 mm Scăzut 9

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 mar. 2026
După · 1 mai 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 155 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 84: de 5,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5155 µg/m³
Zile peste prag39 de zile
PM10164 µg/m³
Grosime optică1,37
1314151617181920212223242526272829303112345678910111213141516171819202122
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3.912Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mese?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 martie 2026 și 24 aprilie 2026 (41 de zile). Perimetrul îl datează între 15 martie 2026 și 19 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 110.593 hectare (1.105,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Bawlake (54.201 ha, 28 %); Mese (37.256 ha, 20 %); Shadaw (13.523 ha, 6,2 %); Hpasawng (616 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,0 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 19 aprilie 2026 → 24 aprilie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 8 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 martie 2026 – 19 aprilie 2026. 3.912 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.