Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Bawlake, 15 martie 2023 Shadaw, Bawlake

Stins · ultima detecție 14 apr. 2023, 07:16 UTC

Focul a pornit pe 15 martie 2023 în Bawlake, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 30 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 15.504 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 11-lea ca mărime din Kayah din 2016 (din 169 cu pagină). Al 9-lea din Myanmar în 2023, din 240.

Suprafață arsă
15.504ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
30de zile
15 mar. 2023 – 13 apr. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
15 mar.
2023
Focare termice
256
într-un singur focar: 96 MW
Pericol la început
17
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
29MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 mar.13 apr.
14 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

15 mar. 2023 · 6 MW · 4 16 mar. 2023 · 3 MW · 1 17 mar. 2023 · 6 MW · 1 18 mar. 2023 · 10 MW · 4 19 mar. 2023 · 24 MW · 4 20 mar. 2023 · 5 MW · 4 21 mar. 2023 · 13 MW · 12 22 mar. 2023 · 28 MW · 14 23 mar. 2023 · 56 MW · 18 24 mar. 2023 · 84 MW · 8 25 mar. 2023 · 187 MW · 27 26 mar. 2023 · 58 MW · 23 27 mar. 2023 · 12 MW · 8 28 mar. 2023 · 10 MW · 3 29 mar. 2023 · 7 MW · 7 30 mar. 2023 · 32 MW · 17 31 mar. 2023 · 90 MW · 45 1 apr. 2023 · 71 MW · 25 2 apr. 2023 · 26 MW · 4 3 apr. 2023 · 7 MW · 4 4 apr. 2023 · 1 MW · 1 5 apr. 2023 · 12 MW · 5 6 apr. 2023 · 28 MW · 5 7 apr. 2023 · 4 MW · 2 10 apr. 2023 · 12 MW · 4 11 apr. 2023 · 3 MW · 2 13 apr. 2023 · 27 MW · 3 14 apr. 2023 · 3 MW · 1
15 mar. 25 mar. 2 apr. 10 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
46km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.

Zona mai arsese

87 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 5.766 ha în 2016, 4.072 ha în 2017, 3.243 ha în 2018, 6.097 ha în 2019, 7.655 ha în 2020, 6.847 ha în 2021, 1.724 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 13.441 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 66 % din suprafața pe care o are București (155 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 8.080 ha a ajuns pe 15 mar.
    3,7 %
  2. Bawlake a început aici
    6.320 ha a ajuns pe 21 mar.
    3,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 mar. 31,6 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 17
16 mar. 31,3 °C 37 % 30 km/h 0,8 mm Moderat 16
17 mar. 33,0 °C 30 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 22
18 mar. 31,7 °C 36 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 24
19 mar. 31,1 °C 43 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 24
20 mar. 31,5 °C 38 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 22
21 mar. 33,0 °C 33 % 39 km/h 0,1 mm Ridicat 24
22 mar. 34,0 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 mar. 34,4 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 31
24 mar. 34,3 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
25 mar. 34,2 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 29
26 mar. 35,1 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 30
27 mar. 35,1 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
28 mar. 36,2 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 mar. 36,1 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 38
30 mar. 36,2 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
31 mar. 35,2 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 apr. 35,7 °C 29 % 37 km/h 0,1 mm Ridicat 36
2 apr. 34,7 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
3 apr. 34,4 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 apr. 35,1 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 apr. 36,3 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 apr. 36,2 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
7 apr. 36,1 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
8 apr. 37,3 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 36
9 apr. 37,4 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 apr. 38,2 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36
11 apr. 37,4 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 38
12 apr. 37,7 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 37
13 apr. 37,5 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 37
14 apr. după 38,5 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 37
15 apr. după 38,5 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 37
16 apr. după 37,2 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 38
17 apr. după 37,1 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 38
18 apr. după 38,3 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 apr. după 36,8 °C 35 % 30 km/h 0,2 mm Ridicat 35
20 apr. după 37,7 °C 31 % 33 km/h 0,3 mm Ridicat 36
21 apr. după 37,2 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
22 apr. după 37,8 °C 27 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 38
23 apr. după 37,7 °C 24 % 39 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 39

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 16,8 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 16,8
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mese, martie 2016
14.348 ha 25 de zile FWI 18,3 Umiditate min. 37 % la 38 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
2.308 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 28)

A fost de 6,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 30 de zile, față de 12 zile.

Doar 1 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 28, cu o mediană de 2,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 mar. 2023
După · 20 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 80 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 47: de 3,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,580 µg/m³
Zile peste prag24 de zile
PM10116 µg/m³
Grosime optică1,37
18 mar.23 mar.28 mar.2 apr.7 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 256Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bawlake?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 martie 2023 și 13 aprilie 2023 (30 de zile). Perimetrul îl datează între 20 martie 2023 și 7 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 15.504 hectare (155,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Shadaw (8.080 ha, 3,7 %); Bawlake (6.320 ha, 3,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,2 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 2.308 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 7 aprilie 2023 → 13 aprilie 2023.
  2. Data de început: 20 martie 2023 → 15 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 20 martie 2023 – 7 aprilie 2023. 256 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.