Sari la conținut
worldfires
CG · Republica Congo · –

Incendiul de la Mayama, 29 iulie 2024 Mayama

Stins · ultima detecție 4 aug. 2024, 00:11 UTC

Focul a pornit pe 29 iulie 2024 în Mayama, Republica Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.636 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 51-lea ca mărime din Pool din 2016 (din 202 cu pagină). Al 19-lea din Republica Congo în 2024, din 103.

Puterea măsurată de satelit este mică (8,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.636ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
29 iul. 2024 – 4 aug. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
29 iul.
2024
Focare termice
42
într-un singur focar: 8 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
18MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 iul.4 aug.
4 aug. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

29 iul. 2024 · 31 MW · 7 30 iul. 2024 · 22 MW · 14 31 iul. 2024 · 44 MW · 13 1 aug. 2024 · 15 MW · 6 2 aug. 2024 · 3 MW · 3 3 aug. 2024 · 12 MW · 5 4 aug. 2024 · 1 MW · 1
29 iul. 31 iul. 2 aug. 4 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
36km/h · rafală maximă
43%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

77 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 638 ha în 2016, 15 ha în 2018, 15 ha în 2019, 1.114 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.264 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,9 % din suprafața pe care o are București (16 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mayama a început aici
    1.647 ha a ajuns pe 30 iul.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 12 % din suprafața din Republica Congo

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 iul. 28,7 °C 54 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 20
30 iul. 27,3 °C 55 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 21
31 iul. 30,6 °C 46 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 20
1 aug. 28,9 °C 49 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 22
2 aug. 30,7 °C 43 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 22
3 aug. 30,2 °C 43 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
4 aug. 29,0 °C 50 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 23
5 aug. după 27,6 °C 54 % 30 km/h 0,1 mm Moderat 21
6 aug. după 30,9 °C 49 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 24
7 aug. după 29,8 °C 50 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 24
8 aug. după 28,6 °C 51 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 24
9 aug. după 30,0 °C 50 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 23
10 aug. după 28,9 °C 55 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 22
11 aug. după 27,0 °C 61 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 20
12 aug. după 28,9 °C 54 % 34 km/h 0,4 mm Moderat 20
13 aug. după 30,0 °C 47 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 23
14 aug. după 28,2 °C 55 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 21

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,5 și o umiditate minimă de 54 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 19,5
Umiditate minimă 54 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Djambala, august 2020
1.168 ha 3 zile FWI 19,4 Umiditate min. 54 % la 94 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
1.424 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 21)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.636 ha față de o mediană de 1.424 ha) și a durat 7 zile, față de 6 zile.

La 7 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 21, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 iul. 2024
După · 11 aug. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 august 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 51 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 38: de 2,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,551 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM1073 µg/m³
Grosime optică1,49
27 iul.30 iul.2 aug.5 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 42Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mayama?
GWIS (Copernicus) îl datează între 29 iulie 2024 și 4 august 2024: 7 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.636 hectare (16,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Mayama (1.647 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,7 °C, o umiditate minimă de 43 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 23, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Congo (geoBoundaries ADM2). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.424 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 7 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 42 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.