Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · →

Incendiul de la Maiwut, 14 ianuarie 2026 Luakpiny/Nasir, Maiwut, Longochuk

Stins · ultima detecție 20 mar. 2026, 11:00 UTC

Focul a pornit pe 14 ianuarie 2026 în Maiwut, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 66 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 193.143 hectare, împărțit între 4 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este cel mai mare incendiu din Upper Nile din 2016 (din 288 cu pagină). Al 2-lea din Sudanul de Sud în 2026, din 207.

Compară cu…
Suprafață arsă
193.143ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
66de zile
14 ian. 2026 – 20 mar. 2026
Comune afectate
4
comitate
A început pe
14 ian.
2026
Focare termice
8.743
într-un singur focar: 170 MW
Pericol la început
50
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
1,6GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 ian.20 mar.
20 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

14 ian. 2026 · 12 MW · 4 15 ian. 2026 · 34 MW · 8 17 ian. 2026 · 89 MW · 13 18 ian. 2026 · 274 MW · 75 19 ian. 2026 · 268 MW · 42 20 ian. 2026 · 124 MW · 35 23 ian. 2026 · 53 MW · 10 24 ian. 2026 · 815 MW · 154 25 ian. 2026 · 907 MW · 150 26 ian. 2026 · 675 MW · 83 27 ian. 2026 · 178 MW · 36 28 ian. 2026 · 759 MW · 77 29 ian. 2026 · 1.065 MW · 100 30 ian. 2026 · 832 MW · 125 31 ian. 2026 · 146 MW · 18 2 feb. 2026 · 609 MW · 62 3 feb. 2026 · 3.725 MW · 302 4 feb. 2026 · 1.206 MW · 142 5 feb. 2026 · 131 MW · 25 6 feb. 2026 · 1.877 MW · 201 7 feb. 2026 · 2.119 MW · 254 8 feb. 2026 · 134 MW · 25 9 feb. 2026 · 1.454 MW · 181 10 feb. 2026 · 1.978 MW · 199 11 feb. 2026 · 2.225 MW · 191 12 feb. 2026 · 1.562 MW · 165 13 feb. 2026 · 1.436 MW · 154 14 feb. 2026 · 346 MW · 46 15 feb. 2026 · 2.502 MW · 314 16 feb. 2026 · 3.751 MW · 384 17 feb. 2026 · 4.107 MW · 231 18 feb. 2026 · 1.229 MW · 150 19 feb. 2026 · 1.918 MW · 195 20 feb. 2026 · 2.301 MW · 211 21 feb. 2026 · 3.536 MW · 324 22 feb. 2026 · 4.794 MW · 333 23 feb. 2026 · 1.080 MW · 167 24 feb. 2026 · 2.973 MW · 333 25 feb. 2026 · 2.270 MW · 261 26 feb. 2026 · 3.567 MW · 278 27 feb. 2026 · 1.693 MW · 149 28 feb. 2026 · 1.627 MW · 261 1 mar. 2026 · 2.202 MW · 185 2 mar. 2026 · 2.153 MW · 231 3 mar. 2026 · 3.345 MW · 357 4 mar. 2026 · 3.238 MW · 238 5 mar. 2026 · 2.281 MW · 180 6 mar. 2026 · 2.607 MW · 257 7 mar. 2026 · 3.151 MW · 180 8 mar. 2026 · 2.436 MW · 172 9 mar. 2026 · 1.548 MW · 137 13 mar. 2026 · 6 MW · 2 14 mar. 2026 · 1.311 MW · 103 15 mar. 2026 · 1.836 MW · 104 16 mar. 2026 · 513 MW · 54 19 mar. 2026 · 837 MW · 59 20 mar. 2026 · 302 MW · 16
14 ian. 26 ian. 5 feb. 14 feb. 22 feb. 23 feb. 4 mar. 16 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
44km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,9 mm pe 21 mar..

Zona mai arsese

93 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 54.380 ha în 2016, 101.776 ha în 2017, 24.775 ha în 2018, 72.314 ha în 2019, 91.805 ha în 2020, 111.065 ha în 2021, 123.350 ha în 2022, 83.024 ha în 2023, 73.492 ha în 2024, 86.943 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 179.128 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 8,2 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.931 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 104.798 ha a ajuns pe 17 ian.
    20 %
  2. Maiwut a început aici
    76.959 ha a ajuns pe 14 ian.
    21 %
  3. 2.899 ha a ajuns pe 17 ian.
    0,4 %
  4. 104 ha a ajuns pe 15 feb.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită8,2 ha
Locuitori≈ 18.000

În perimetru se aflau aproximativ 8,2 ha construite și locuiau aproximativ 18.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 ian. 37,3 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
15 ian. 36,7 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
16 ian. 35,3 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 ian. 36,5 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
18 ian. 38,4 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50
19 ian. 37,7 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
20 ian. 38,7 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
21 ian. 38,4 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 ian. 38,3 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
23 ian. 39,2 °C 13 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 ian. 39,8 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
25 ian. 40,4 °C 13 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 ian. 40,4 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 50
27 ian. 40,0 °C 15 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 ian. 37,8 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 ian. 38,7 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
30 ian. 39,8 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 ian. 37,0 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
1 feb. 35,3 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 feb. 37,9 °C 19 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
3 feb. 39,4 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 feb. 39,9 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
5 feb. 35,4 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
6 feb. 38,6 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
7 feb. 39,6 °C 12 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
8 feb. 39,3 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 feb. 37,7 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 feb. 35,8 °C 30 % 36 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 44
11 feb. 38,9 °C 17 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
12 feb. 37,9 °C 15 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
13 feb. 40,1 °C 14 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
14 feb. 38,8 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
15 feb. 38,4 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
16 feb. 37,6 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
17 feb. 38,9 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
18 feb. 39,2 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
19 feb. 35,6 °C 28 % 34 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 44
20 feb. 37,8 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
21 feb. 38,6 °C 16 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
22 feb. 38,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
23 feb. 38,3 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
24 feb. 36,8 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 58
25 feb. 37,1 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 60
26 feb. 37,3 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
27 feb. 37,5 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
28 feb. 37,5 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 mar. 37,6 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 mar. 36,5 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 mar. 36,5 °C 10 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 63
4 mar. 36,6 °C 8 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 67
5 mar. 36,7 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 60
6 mar. 37,3 °C 10 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 50
7 mar. 37,9 °C 13 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
8 mar. 39,2 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 55
9 mar. 39,2 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 60
10 mar. 38,2 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 61
11 mar. 38,5 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 mar. 41,1 °C 10 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
13 mar. 39,8 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
14 mar. 40,5 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
15 mar. 38,9 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 mar. 39,0 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
17 mar. 36,8 °C 28 % 33 km/h 1,5 mm Ridicat 36
18 mar. 34,1 °C 39 % 32 km/h 3,7 mm Moderat 14
19 mar. 36,4 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 28
20 mar. 39,4 °C 25 % 32 km/h 0,9 mm Ridicat 33
21 mar. după 29,3 °C 50 % 33 km/h 6,9 mm Foarte scăzut 5

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 ian. 2026
După · 27 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 11 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 116 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 69: de 4,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5116 µg/m³
Zile peste prag59 de zile
PM10134 µg/m³
Grosime optică1,36
1920212223242526272829303112345678910111213141516171819202122232425262728123456789101112131415161718
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 8.743Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Maiwut?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 14 ianuarie 2026 și 20 martie 2026 (66 de zile). Perimetrul îl datează între 21 ianuarie 2026 și 15 martie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 193.143 hectare (1.931,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Luakpiny/Nasir (104.798 ha, 20 %); Maiwut (76.959 ha, 21 %); Longochuk (2.899 ha, 0,4 %); Ulang (104 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,1 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 67, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 martie 2026 → 20 martie 2026.
  2. Data de început: 21 ianuarie 2026 → 14 ianuarie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 11 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 ianuarie 2026 – 15 martie 2026. 8.743 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.