Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · –

Incendiul de la Lomela, 21 iunie 2022 Lomela

Stins · ultima detecție 13 iul. 2022, 11:29 UTC

Focul a pornit pe 21 iunie 2022 în Lomela, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.640 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 43-lea ca mărime din Sankuru din 2016 (din 156 cu pagină). Al 15-lea din Republica Democrată Congo în 2022, din 106.

Suprafață arsă
10.640ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
21 iun. 2022 – 13 iul. 2022
Comune afectate
1
teritorii
A început pe
21 iun.
2022
Focare termice
522
într-un singur focar: 108 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
276MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 iun.13 iul.
13 iul. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

21 iun. 2022 · 44 MW · 9 22 iun. 2022 · 138 MW · 12 23 iun. 2022 · 24 MW · 2 26 iun. 2022 · 487 MW · 42 27 iun. 2022 · 1.412 MW · 127 29 iun. 2022 · 114 MW · 15 30 iun. 2022 · 415 MW · 44 1 iul. 2022 · 1.020 MW · 81 2 iul. 2022 · 31 MW · 3 3 iul. 2022 · 46 MW · 7 4 iul. 2022 · 187 MW · 19 5 iul. 2022 · 129 MW · 12 6 iul. 2022 · 326 MW · 35 7 iul. 2022 · 385 MW · 31 8 iul. 2022 · 143 MW · 14 9 iul. 2022 · 50 MW · 6 10 iul. 2022 · 3 MW · 1 11 iul. 2022 · 335 MW · 33 12 iul. 2022 · 165 MW · 23 13 iul. 2022 · 62 MW · 6
21 iun. 27 iun. 2 iul. 6 iul. 10 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
35km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 17 iul..

Zona mai arsese

91 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.923 ha în 2016, 4.445 ha în 2017, 10.891 ha în 2018, 7.578 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 9.702 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 45 % din suprafața pe care o are București (106 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Lomela a început aici
    10.710 ha a ajuns pe 21 iun.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită4,9 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 4,9 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 iun. 32,0 °C 47 % 31 km/h 0,3 mm Scăzut 7
22 iun. 31,9 °C 47 % 23 km/h 0,3 mm Scăzut 10
23 iun. 30,8 °C 53 % 26 km/h 0,6 mm Scăzut 10
24 iun. 32,0 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 13
25 iun. 31,3 °C 43 % 21 km/h 0,1 mm Moderat 13
26 iun. 33,2 °C 41 % 23 km/h 0,1 mm Moderat 15
27 iun. 33,9 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 20
28 iun. 33,4 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 21
29 iun. 33,1 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 22
30 iun. 32,9 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 22
1 iul. 33,8 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 22
2 iul. 31,3 °C 45 % 21 km/h 0,2 mm Moderat 19
3 iul. 33,1 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 19
4 iul. 34,8 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 23
5 iul. 33,4 °C 32 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 24
6 iul. 32,8 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 24
7 iul. 35,4 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 28
8 iul. 35,5 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
9 iul. 35,2 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 iul. 32,7 °C 37 % 23 km/h 0,1 mm Ridicat 27
11 iul. 32,6 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 26
12 iul. 34,4 °C 27 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 iul. 34,6 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 28
14 iul. după 33,5 °C 40 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 26
15 iul. după 33,8 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 27
16 iul. după 32,8 °C 46 % 25 km/h 0,1 mm Ridicat 24
17 iul. după 30,2 °C 50 % 26 km/h 1,5 mm Scăzut 10

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,1 și o umiditate minimă de 47 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 7,1
Umiditate minimă 47 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Katako-Kombe, iunie 2018
5.428 ha 15 zile FWI 7,9 Umiditate min. 47 % la 108 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,4 mm pe 21 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

17 zile
durată mediană
7.773 ha
suprafață mediană
28 %
au trecut de 10.000 ha
4,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 29)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (10.640 ha față de o mediană de 7.773 ha) și a durat 23 de zile, față de 17 zile.

La 9 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,5 mmprima ploaie
17 iul.la 4 zile după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 iul., iar pe 17 iul. au căzut 1,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 29, cu o mediană de 4,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 iun. 2022
După · 20 iul. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 522Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Lomela?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 iunie 2022 și 13 iulie 2022 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 26 iunie 2022 și 8 iulie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.640 hectare (106,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Lomela (10.710 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,5 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 17 zile, iar suprafața mediană de 7.773 ha; 28 % au trecut de 10.000 ha. La 9 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 8 iulie 2022 → 13 iulie 2022.
  2. Data de început: 26 iunie 2022 → 21 iunie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 iunie 2022 – 8 iulie 2022. 522 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.