Sari la conținut
worldfires
BF · Burkina Faso · –

Incendiul de la Lôgbou, 29 octombrie 2026 Lôgbou, Tambaga, Pama

Arde · ultima detecție 7 nov. 2026, 14:01 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 29 octombrie 2026 în comuna Lôgbou, Burkina Faso. Este activ de 10 zile, cu 135 focare termice și o suprafață cu foc de circa 1.722 hectare reconstituită din ele, repartizată între 5 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Compară cu…

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Sateliții au detectat foc pe 7 nov. 2026, 14:01 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Vânt, umiditate și ploaie în următoarele 72 h

Suprafață cu foc
≈ 1.722ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
29 oct. 2026 – 7 nov. 2026
Comune afectate
5
comune
A început pe
29 oct.
2026
Focare termice
135
într-un singur focar: 90 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
172MW
puterea detectată pe zi, în medie

Următoarele 72 de ore

Acum este aproape calm (2 km/h) și până mar. 10, 18:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție.

ECMWF IFS 0,25° în centrul incendiului · calculat la 7 nov. 2026, 18:58 UTC

Fără schimbări bruște în următoarele 72 h

Nici rotiri puternice ale vântului, nici nopți uscate. Lipsa avertizărilor nu înseamnă că focul se va stinge: pe vremea asta poate continua la fel.

Verificat, fără avertizare: fără rotiri ale vântului de peste 60° nopțile își refac umiditatea (maxime de 58 % sau mai mult) nu se așteaptă ploaie utilă (0,0 mm în 72 h)

Oră cu oră, în ora locală

Atingeți banda pentru a vedea fiecare oră

Vânt mediu Rafale încotro bate Umiditate relativă Noapte (20–8) Ploaie (mm) · probabilitate în %

Încotro bate? Următoarele 48 h

geoBoundaries/Map Maker Ltd., Stanford earthworks (Public Domain); OCHA COD-AB/Institut Geographique Burkina (IGB) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO))

La această oră

Locuri atinse de evantai

    Vine spre mine?

    Comparăm punctul dvs. cu evantaiul fiecărei ore. Locația dvs. nu părăsește dispozitivul.

    sau atingeți harta

    Aceasta nu este o avertizare oficială. Este prognoza unui model global cu celule de circa 25 km, în centrul incendiului: nu vede vânturile de vale și nici pe cele create de foc. Evantaiul arată încotro bate vântul, nu pe unde va înainta incendiul. Dacă aveți dubii, urmați indicațiile autorităților.

    Prognoză: ECMWF IFS 0,25° (Centrul European pentru Prognoze Meteorologice pe Medie Durată), servită de propria noastră instanță Open-Meteo; probabilitatea de ploaie provine din ansamblul ECMWF. Variabile: vânt și rafale la 10 m, vânt la 850 hPa, umiditate relativă și temperatură la 2 m, ploaie. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).

    Incendiu: VIIRS (NASA FIRMS); focare din ultimele 24 h: VIIRS de la NASA FIRMS. Limite: geoBoundaries/Map Maker Ltd., Stanford earthworks (Public Domain); OCHA COD-AB/Institut Geographique Burkina (IGB) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)).

    Cum se calculează: rotirea vântului = schimbare de peste 60° în 6 h sau mai puțin, cu cel puțin 15 km/h înainte și după; noapte fără refacere = umiditatea maximă între 20 și 8 nu ajunge la 55 %; ploaie utilă = 2 mm sau mai mult în 6 h. Evantaiul se deschide 18° plus cât variază vântul în ±3 h și ajunge la 25 km dincolo de marginea focului: o celulă a modelului, nu o viteză de propagare. Metodologie

    Unde a ars

    FOCARE PE ZI 29 oct.7 nov.
    7 nov. 2026

    Cum a evoluat, zi de zi

    29 oct. 2026 · 31 MW · 7 30 oct. 2026 · 31 MW · 9 31 oct. 2026 · 50 MW · 7 1 nov. 2026 · 287 MW · 30 2 nov. 2026 · 89 MW · 14 3 nov. 2026 · 82 MW · 6 4 nov. 2026 · 314 MW · 30 5 nov. 2026 · 104 MW · 4 6 nov. 2026 · 85 MW · 12 7 nov. 2026 · 646 MW · 40
    29 oct. 31 oct. 2 nov. 4 nov. 7 nov.

    Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

    Pe ce vreme a ars

    40°maximă
    38km/h · rafală maximă
    15%umiditate minimă

    Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început.

    Ce s-a întâmplat în fiecare comună

    1. Lôgbou a început aici
      826 ha a ajuns pe 29 oct.
      0,4 %
    2. 504 ha a ajuns pe 29 oct.
      0,6 %
    3. 280 ha a ajuns pe 31 oct.
      0,0 %
    4. 126 ha a ajuns pe 31 oct.
      0,0 %
    5. 0 ha a ajuns pe 6 nov.
      0,0 %

    Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

    Vremea zi de zi

    Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

    Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
    28 oct. 37,3 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 30
    29 oct. 37,8 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 30
    30 oct. 38,5 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
    31 oct. 38,7 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
    1 nov. 39,5 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
    2 nov. 39,6 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 36
    3 nov. 39,6 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
    4 nov. 38,7 °C 24 % 31 km/h 0,1 mm Ridicat 34
    5 nov. 39,7 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
    6 nov. 39,9 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 37
    7 nov. 39,3 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 37

    Înainte și după, din satelit

    Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

    Înainte · 22 oct. 2026
    După · 6 nov. 2026

    Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

    Fumul

    CAMS · Copernicus

    Pe 25 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 61 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 49: de 3,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

    Vârf de PM2,561 µg/m³
    Zile peste prag12 zile
    PM10195 µg/m³
    Grosime optică0,57
    25 oct.28 oct.31 oct.3 nov.
    Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

    Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

    Tabelul detecțiilor · 135Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
    ⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
    Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

    Alte incendii din zonă

    Toate incendiile din Burkina Faso

    Întrebări frecvente

    Cât a durat incendiul de la Lôgbou?
    Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 29 octombrie 2026 și 7 noiembrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
    Ce suprafață a ars?
    Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 1.722 hectare cu foc (17,2 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
    Ce comune au ars?
    Focul a intrat în 5 comune: Lôgbou (826 ha, 0,4 %); Tambaga (504 ha, 0,6 %); Pama (280 ha, 0,0 %); Matiakoali (126 ha, 0,0 %); Madjoari (0 ha, 0,0 %).
    Incendiul de la Lôgbou mai este activ?
    Da: sateliții au detectat foc pe 7 nov. 2026, 14:01 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
    Cum a fost vremea?
    În timpul incendiului s-au atins 39,9 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
    Ce vreme se așteaptă la incendiu în următoarele 72 de ore?
    Acum este aproape calm (2 km/h) și până mar. 10, 18:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție. Nu se așteaptă rotiri puternice ale vântului, nopți uscate sau ploaie utilă. Orele sunt în ora locală a incendiului. Prognoză ECMWF IFS (Open-Meteo) calculată la 7 nov. 2026, 18:58 UTC; nu este o avertizare oficială.
    De unde vin aceste date?
    Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Burkina Faso (OCHA COD-AB). Nu este un raport oficial.

    Unde se verifică

    O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

    Verificare din satelit

    Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 6 noiembrie 2026.
    1. Suprafață: ≈ 1.134 → ≈ 1.204 ha.
    2. Data de început: 27 octombrie 2026 → 28 octombrie 2026.
    3. Nume: Matiakoali → Lôgbou.
    4. Fișa este publicată (≈ 1.134 ha).

    RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

    Ceva nu se potrivește în această fișă?

    Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

    Semnalează o eroare
    Ce crezi că este greșit?

    Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

    De unde știm asta
    • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 1.722 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
    • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 135 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
    • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

    Cum facem fișele: metodologie

    De unde vin aceste date

    Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.