Incendiul de la Pama, 23 octombrie 2026
Pama, Madjoari
Se potolește · ultima detecție 4 nov. 2026, 13:59 UTC
Focul a pornit pe 23 octombrie 2026 în Pama, Burkina Faso, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 13 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 13.435 hectare, împărțit între 2 comune.
Verificăm această fișă: unele date par incoerente (locul, datele sau suprafața), așa că tratați-le cu prudență.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
13.435ha
Reuniunea a 5 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
23 oct. 2026 – 4 nov. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
13zile
De pe 23 oct. 2026 până azi: încă există detecții.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 4 nov. 2026, 13:59 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
23 oct. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
23 oct. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
250
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 108 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
23 oct. 2026 – 4 nov. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.268MW
Putere radiativă însumată pe 2 noiembrie 2026; focare în acea zi: 64.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
2 nov. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
42,1FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 12.
Sursă
calculul WorldFires (sistemul canadian FWI)
Dată
23 oct. 2026, prânz local
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · provizoriu
+− verificare
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
39,6°C · 22 % UR
Maxima de 39,6 °C și umiditatea minimă de 22 % pe 3 noiembrie 2026; rafale de 45 km/h pe 3 noiembrie 2026.
Sursă
model meteorologic în celula incendiului
Dată
23 oct. 2026 – 4 nov. 2026
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · provizoriu
+− verificare
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 30persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,17 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 4 noiembrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 2 noiembrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 15.721 → 13.435 ha.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu prognoza (provizoriu până sosește ERA5)
jurnal
Suprafață: 7.837 → 15.721 ha.
jurnal
Data de început: 24 octombrie 2026 → 23 octombrie 2026.
jurnal
Fișa „Pama, 27 octombrie 2026” a fost unită cu aceasta: era același incendiu.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Nicio detecție de la 4 nov. 2026, 13:59 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Suprafață arsă
13.435ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
13zile
23 oct. 2026 – 4 nov. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
23 oct.
2026
Focare termice
250
într-un singur focar: 108 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
251MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
23 oct.4 nov.
Vezi evoluția4 nov. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
23 oct.26 oct.29 oct.2 nov.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
40°maximă
45km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.
Zona mai arsese
58 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.139 ha în 2016, 3.947 ha în 2017, 433 ha în 2018, 1.016 ha în 2019, 5.624 ha în 2020, 952 ha în 2021, 799 ha în 2022, 2.117 ha în 2023, 840 ha în 2024, 2.773 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.789 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,17ha
Locuitori≈ 30
În perimetru se aflau aproximativ 0,17 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
23 oct.
37,9 °C
17 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
24 oct.
37,7 °C
19 %
22 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
25 oct.
38,2 °C
18 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
26 oct.
38,0 °C
20 %
23 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
27 oct.
37,2 °C
24 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
28 oct.
37,1 °C
30 %
30 km/h
0,1 mm
Ridicat 30
29 oct.
37,8 °C
23 %
28 km/h
0,1 mm
Ridicat 28
30 oct.
38,5 °C
18 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
31 oct.
38,5 °C
18 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
1 nov.
39,5 °C
16 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
2 nov.
39,4 °C
22 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
3 nov.
39,6 °C
22 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
4 nov.
38,7 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
5 nov. după
39,0 °C
17 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 51
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 16 oct. 2026
După · 4 nov. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 25 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 61 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 49: de 3,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,561µg/m³
Zile peste prag11zile
PM10195µg/m³
Grosime optică0,57
OMS 15
22 oct.25 oct.28 oct.31 oct.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 250Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 octombrie 2026 și 4 noiembrie 2026 (13 zile). Perimetrul îl datează între 26 octombrie 2026 și 4 noiembrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 13.435 hectare (134,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pama (18.345 ha, 3,6 %); Madjoari (394 ha, 0,3 %).
Incendiul de la Pama mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 4 nov. 2026, 13:59 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,6 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Burkina Faso (OCHA COD-AB). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 5 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 octombrie 2026 – 4 noiembrie 2026. 250 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.