Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · –

Incendiul de la Llanes, 28 martie 2023 Llanes, Cangas de Onís, Onís

Stins · ultima detecție 30 mar. 2023, 02:26 UTC

Focul a început pe 28 martie 2023 în comuna Llanes, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 591 hectare, repartizat între 3 comune. Potrivit EGIF (MITECO), cel mai mare dintre cele 5 incendii înregistrate a fost detectat pe 29 martie 2023 la ora 02:30 și declarat stins pe 30 martie 2023.

Este al 19-lea ca mărime din Asturias din 2016 (din 225 cu pagină). Al 16-lea din Spania în 2023, din 124.

Puterea măsurată de satelit este mică (2,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
591ha
perimetru Copernicus
Durată
4zile
28 mar. 2023 – 31 mar. 2023
Comune afectate
3
comune
A început pe
28 mar.
2023
Focare termice
1
într-un singur focar: 3 MW
Pericol la început
0
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
3MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 mar.31 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

30 mar. 2023 · 3 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

22°maximă
59km/h · rafală maximă
36%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,2 mm pe 1 apr..

Zona mai arsese

9 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 37 ha în 2020, 13 ha în 2021, 2 ha în 2022.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,5 % din suprafața pe care o are București (5,9 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Llanes 13.486 loc. · la 21,2 km de centru a început aici
    448 ha a ajuns pe 30 mar.
    1,7 %
  2. Cangas de Onís 6.344 loc. · la 11,1 km de centru
    137 ha
    0,6 %
  3. Onís 739 loc. · la 6,8 km de centru
    6 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale93 %
  • Terenuri agricole3,9 %
  • Pădure mixtă2,5 %
  • Foioase0,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Complex de 5 incendii, potrivit EGIF (MITECO)

Potrivit EGIF (MITECO), în acest perimetru au început 5 incendii în aceste zile, în total 678 ha (satelitul a măsurat 591 ha).

EGIF (MITECO) înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 571 ha 2 23 ha 3 64 ha 4 10 ha 5 10 ha
29 mar.1 apr.
intenționat
  1. 1 Cangas de Onís Peña Verde 29 martie 2023 · 02:30 571 ha · stins la 30 martie 2023 · cauză: intenționat
  2. 2 Cangas de Onís Las Cuadras 29 martie 2023 · 20:47 23 ha · stins la 30 martie 2023 · cauză: intenționat
  3. 3 Cangas de Onís 30 martie 2023 · 12:15 64 ha · stins la 31 martie 2023 · cauză: intenționat
  4. 4 Llanes 30 martie 2023 · 22:52 10 ha · stins la 31 martie 2023 · cauză: intenționat
  5. 5 Onís 31 martie 2023 · 17:15 10 ha · stins la 1 aprilie 2023 · cauză: intenționat

Total potrivit EGIF (MITECO): 678 ha, adică 115 % din cele 591 ha ale perimetrului satelitar.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 mar. 17,7 °C 48 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
29 mar. 21,7 °C 36 % 27 km/h 4,6 mm Foarte scăzut 0
30 mar. 16,5 °C 62 % 31 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 0
31 mar. 14,6 °C 55 % 59 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
1 apr. după 10,8 °C 66 % 63 km/h 6,2 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,5 și o umiditate minimă de 48 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 45.

FWI la pornire 0,5
Umiditate minimă 48 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Llanes, martie 2025
100 ha 2 zile FWI 0,8 Umiditate min. 48 % la 14 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 16,7 mm pe 22 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
178 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
5,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 44 din 45)

A fost de 3,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 4 zile, față de 1 zi.

Doar 1 din cei 45 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 45 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,2 mmprima ploaie
1 apr.a doua zi după final
59km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 31 mar., iar pe 1 apr. au căzut 6,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 44 din 45, cu o mediană de 5,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 mar. 2023
După · 7 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 31 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 41 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 25: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,541 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1067 µg/m³
Grosime optică1,04
26 mar.28 mar.30 mar.1 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Llanes?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 martie 2023 și 31 martie 2023 (4 zile). Perimetrul îl datează între 28 martie 2023 și 30 martie 2023. Potrivit EGIF (MITECO), cel mai mare dintre cele 5 incendii înregistrate a fost detectat pe 29 martie 2023 la ora 02:30 și declarat stins pe 30 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 591 hectare (5,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Llanes (448 ha, 1,7 %); Cangas de Onís (137 ha, 0,6 %); Onís (6 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 6,8 km de centrul zonei Onís, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,7 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 59 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 2, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 45. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 178 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 45 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 45 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 martie 2023 – 30 martie 2023. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu EGIF (MITECO): 678 ha oficiale față de 591 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.