Sari la conținut
worldfires
BJ · Benin · –

Incendiul de la Kérou, 11 decembrie 2019 Kérou

Stins · ultima detecție 11 dec. 2019, 13:32 UTC

Focul a pornit pe 11 decembrie 2019 în Kérou, Benin, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 2 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.335 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 304-lea ca mărime din Atakora din 2016 (din 420 cu pagină). Al 78-lea din Benin în 2019, din 120.

Suprafață arsă
1.335ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
2zile
11 dec. 2019 – 12 dec. 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
11 dec.
2019
Focare termice
19
într-un singur focar: 37 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
264MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 dec.12 dec.

Cum a evoluat, zi de zi

11 dec. 2019 · 264 MW · 19

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
34km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 45 de zile când a început.

Zona mai arsese

8 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 106 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,7 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kérou a început aici
    1.345 ha a ajuns pe 11 dec.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 dec. 34,8 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
12 dec. 34,1 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
13 dec. după 33,4 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
14 dec. după 33,5 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
15 dec. după 33,6 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
16 dec. după 34,3 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 dec. după 34,4 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 dec. după 33,8 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
19 dec. după 34,0 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
20 dec. după 34,1 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50
21 dec. după 34,0 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
22 dec. după 34,5 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 55

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,3 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 45 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 42,3
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 45
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tanguiéta, noiembrie 2023
6.324 ha 15 zile FWI 45,1 Umiditate min. 15 % la 17 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.297 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 28)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.335 ha față de o mediană de 1.297 ha) și a durat 2 zile, față de 4 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 12 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 28 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 dec. 2019
După · 19 dec. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 19Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Benin

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kérou?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 decembrie 2019 și 12 decembrie 2019 (2 zile). Perimetrul îl datează între 11 decembrie 2019 și 11 decembrie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.335 hectare (13,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kérou (1.345 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,8 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Benin (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.297 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 decembrie 2019 – 11 decembrie 2019. 19 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.