Sari la conținut
worldfires
BJ · Benin · –

Incendiul de la Kérou, 5 noiembrie 2025 Kérou, Tanguiéta

Stins · ultima detecție 7 dec. 2025, 13:12 UTC

Focul a pornit pe 5 noiembrie 2025 în Kérou, Benin, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 33 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 19.055 hectare, împărțit între 2 comune.

Cel mai mare din Benin în 2025, din 126.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
19.055ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
33de zile
5 nov. 2025 – 7 dec. 2025
Comune afectate
2
comune
A început pe
5 nov.
2025
Focare termice
503
într-un singur focar: 204 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
248MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 5 nov.7 dec.
7 dec. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

5 nov. 2025 · 115 MW · 23 7 nov. 2025 · 12 MW · 3 8 nov. 2025 · 4 MW · 2 10 nov. 2025 · 11 MW · 2 11 nov. 2025 · 735 MW · 32 12 nov. 2025 · 366 MW · 13 13 nov. 2025 · 24 MW · 8 14 nov. 2025 · 20 MW · 3 15 nov. 2025 · 50 MW · 11 16 nov. 2025 · 277 MW · 31 17 nov. 2025 · 465 MW · 48 18 nov. 2025 · 2 MW · 3 19 nov. 2025 · 67 MW · 19 20 nov. 2025 · 399 MW · 40 21 nov. 2025 · 359 MW · 36 22 nov. 2025 · 215 MW · 22 23 nov. 2025 · 6 MW · 4 24 nov. 2025 · 100 MW · 12 25 nov. 2025 · 2.040 MW · 68 26 nov. 2025 · 353 MW · 24 27 nov. 2025 · 5 MW · 1 28 nov. 2025 · 8 MW · 3 29 nov. 2025 · 1.413 MW · 44 30 nov. 2025 · 71 MW · 7 1 dec. 2025 · 2 MW · 1 2 dec. 2025 · 34 MW · 4 3 dec. 2025 · 74 MW · 13 4 dec. 2025 · 1 MW · 1 5 dec. 2025 · 413 MW · 19 6 dec. 2025 · 4 MW · 1 7 dec. 2025 · 32 MW · 5
5 nov. 14 nov. 25 nov. 5 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 29 de zile când a început.

Zona mai arsese

77 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.347 ha în 2016, 4.604 ha în 2017, 2.132 ha în 2019, 2.302 ha în 2020, 3.951 ha în 2021, 6.389 ha în 2022, 3.458 ha în 2023, 4.518 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 14.712 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 81 % din suprafața pe care o are București (191 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kérou a început aici
    19.184 ha a ajuns pe 5 nov.
    4,9 %
  2. 241 ha a ajuns pe 17 nov.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 nov. 36,4 °C 26 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 nov. 36,5 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 32
13 nov. 35,7 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
14 nov. 36,0 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 nov. 35,5 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 37
16 nov. 34,5 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 nov. 34,5 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 nov. 34,4 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 35
19 nov. 36,3 °C 19 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 35
20 nov. 36,7 °C 20 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 nov. 36,6 °C 25 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 37
22 nov. 37,0 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
23 nov. 35,4 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
24 nov. 36,7 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
25 nov. 36,5 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
26 nov. 36,9 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
27 nov. 36,8 °C 26 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
28 nov. 37,0 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
29 nov. 36,5 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 nov. 35,2 °C 31 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 34
1 dec. 35,6 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
2 dec. 35,5 °C 27 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 37
3 dec. 36,6 °C 22 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 38
4 dec. 34,6 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 38
5 dec. 36,0 °C 14 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 dec. 36,5 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
7 dec. 35,7 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
8 dec. după 34,4 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 dec. după 33,5 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
10 dec. după 34,5 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 oct. 2025
După · 14 dec. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 decembrie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 118 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 100: de 6,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5118 µg/m³
Zile peste prag32 de zile
PM10693 µg/m³
Grosime optică0,84
3 nov.11 nov.19 nov.27 nov.5 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 503Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Benin

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kérou?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 5 noiembrie 2025 și 7 decembrie 2025 (33 de zile). Perimetrul îl datează între 11 noiembrie 2025 și 30 noiembrie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 19.055 hectare (190,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kérou (19.184 ha, 4,9 %); Tanguiéta (241 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,0 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Benin (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 5 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 noiembrie 2025 – 30 noiembrie 2025. 503 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.