Sari la conținut
worldfires
ZM · Zambia · –

Incendiul de la Kasama, 5 septembrie 2024 Kasama, Luwingu

Stins · ultima detecție 19 sept. 2024, 11:45 UTC

Focul a pornit pe 5 septembrie 2024 în Kasama, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.112 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 125-lea ca mărime din Northern din 2016 (din 443 cu pagină). Al 53-lea din Zambia în 2024, din 160.

Suprafață arsă
6.112ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
5 sept. 2024 – 19 sept. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
5 sept.
2024
Focare termice
189
într-un singur focar: 75 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
193MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 5 sept.19 sept.
19 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

5 sept. 2024 · 33 MW · 6 7 sept. 2024 · 18 MW · 3 8 sept. 2024 · 363 MW · 20 9 sept. 2024 · 127 MW · 18 10 sept. 2024 · 923 MW · 51 11 sept. 2024 · 598 MW · 85 12 sept. 2024 · 2 MW · 1 13 sept. 2024 · 45 MW · 2 15 sept. 2024 · 5 MW · 1 17 sept. 2024 · 2 MW · 1 19 sept. 2024 · 10 MW · 1
5 sept. 10 sept. 17 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
44km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

96 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.712 ha în 2016, 3.388 ha în 2017, 915 ha în 2018, 2.195 ha în 2019, 4.054 ha în 2020, 1.723 ha în 2021, 3.061 ha în 2022, 2.797 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.840 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 26 % din suprafața pe care o are București (61 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kasama a început aici
    6.124 ha a ajuns pe 5 sept.
    0,6 %
  2. 32 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită3,2 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 3,2 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 91 % din suprafața din Zambia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
5 sept. 28,5 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
6 sept. 30,0 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
7 sept. 30,4 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
8 sept. 30,1 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
9 sept. 30,6 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 38
10 sept. 31,7 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
11 sept. 31,8 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
12 sept. 31,1 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
13 sept. 32,2 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
14 sept. 32,2 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 sept. 31,3 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
16 sept. 31,0 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 sept. 32,1 °C 22 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 sept. 32,2 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 sept. 32,3 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 sept. după 33,0 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 37
21 sept. după 32,2 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
22 sept. după 30,9 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 sept. după 28,6 °C 37 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
24 sept. după 27,8 °C 40 % 43 km/h 0,5 mm Ridicat 37
25 sept. după 30,5 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 33
26 sept. după 32,5 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
27 sept. după 33,8 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
28 sept. după 33,2 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
29 sept. după 33,2 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 32,5 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 32,5
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Luwingu, august 2024
9.429 ha 14 zile FWI 31,8 Umiditate min. 32 % la 23 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

17 zile
durată mediană
4.958 ha
suprafață mediană
15 %
au trecut de 10.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 26)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (6.112 ha față de o mediană de 4.958 ha) și a durat 15 zile, față de 17 zile.

La 24 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 26, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 aug. 2024
După · 26 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 71 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 36: de 2,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,571 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM10102 µg/m³
Grosime optică1,54
6 sept.9 sept.12 sept.15 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 189Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Zambia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kasama?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 5 septembrie 2024 și 19 septembrie 2024 (15 zile). Perimetrul îl datează între 8 septembrie 2024 și 13 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.112 hectare (61,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kasama (6.124 ha, 0,6 %); Luwingu (32 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,3 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zambia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 17 zile, iar suprafața mediană de 4.958 ha; 15 % au trecut de 10.000 ha. La 24 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 13 septembrie 2024 → 19 septembrie 2024.
  2. Data de început: 8 septembrie 2024 → 5 septembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 septembrie 2024 – 13 septembrie 2024. 189 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.