Incendiul de la Kasama, 2 septembrie 2022
Kanchibiya, Kasama
Stins · ultima detecție 15 sept. 2022, 11:27 UTC
Focul a pornit pe 2 septembrie 2022 în Kasama, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.995 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 79-lea ca mărime din Northern din 2016 (din 443 cu pagină). Al 47-lea din Zambia în 2022, din 235.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
7.995ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
2 sept. 2022 – 15 sept. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
14zile
De pe 2 sept. 2022 până pe 15 sept. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 15 sept. 2022, 11:27 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
2 sept. 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
2 sept. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
242
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 104 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
2 sept. 2022 – 15 sept. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.889MW
Putere radiativă însumată pe 5 septembrie 2022; focare în acea zi: 116.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
5 sept. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
33,0FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
31,4°C · 26 % UR
Maxima de 31,4 °C și umiditatea minimă de 26 % pe 12 septembrie 2022; rafale de 48 km/h pe 14 septembrie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 850persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 5,7 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 10 septembrie 2022 → 15 septembrie 2022.
jurnal
Data de început: 5 septembrie 2022 → 2 septembrie 2022.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei kasama-2022-09-9.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-09-02
2
11
27,5
14,3
30
18,4
34,6
0
33
alto
1
2022-09-03
0
0
29,1
14
27
12,4
25,9
0
30,7
alto
1
2022-09-04
0
0
30,7
15,1
22
8,6
22,3
0
31,5
alto
1
2022-09-05
116
1.889
31
14,1
20
10,2
23,8
0
34,7
alto
1
2022-09-06
20
274
31,2
15,2
17
16,3
29,9
0
42,9
muy_alto
1
2022-09-07
3
20
29
16,6
24
19,3
37,4
0
45,4
muy_alto
1
2022-09-08
3
18
27,4
15,5
23
19,9
38,9
0
45,7
muy_alto
1
2022-09-09
68
902
29,2
14,7
21
16,9
36
0
43
muy_alto
1
2022-09-10
19
179
30
14,8
20
15,9
28,8
0
42,3
muy_alto
1
2022-09-11
1
2
30,8
16,7
25
12,1
29,9
0
38,9
muy_alto
1
2022-09-12
0
0
31,4
17,2
26
12,8
26,3
0
39,5
muy_alto
1
2022-09-13
7
61
30,3
19,4
24
20,6
38,9
0
47,8
muy_alto
1
2022-09-14
1
10
28,5
17,8
27
22,7
48,2
0
47,6
muy_alto
1
2022-09-15
2
8
29,2
16,7
25
17,7
39,6
0
42,6
muy_alto
1
2022-09-16
0
0
29,8
16,5
24
17,3
39,6
0
42,5
muy_alto
0
2022-09-17
0
0
30,1
18
23
17,1
34,6
0
42,6
muy_alto
0
2022-09-18
0
0
31,5
17,7
23
14,4
34,2
0
40,2
muy_alto
0
2022-09-19
0
0
33,3
17,8
20
11,6
27,4
0
38,8
muy_alto
0
2022-09-20
0
0
33,7
18,2
19
14,9
35,6
0
43,2
muy_alto
0
2022-09-21
0
0
33
18,3
18
17,6
33,5
0
46,5
muy_alto
0
2022-09-22
0
0
32,1
16,3
21
17,1
34,9
0
46,2
muy_alto
0
2022-09-23
0
0
32,5
17,8
18
18,8
35,6
0
48,4
muy_alto
0
2022-09-24
0
0
31,4
17,5
16
18
34,9
0
47,8
muy_alto
0
2022-09-25
0
0
31,2
19,1
22
18,6
40
0
48,7
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
7.995ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
2 sept. 2022 – 15 sept. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
2 sept.
2022
Focare termice
242
într-un singur focar: 104 MW
Pericol la început
33
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
307MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
2 sept.15 sept.
Vezi evoluția15 sept. 2022
Cum a evoluat, zi de zi
5 sept.10 sept.14 sept.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
31°maximă
48km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
Zona mai arsese
93 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.737 ha în 2016, 869 ha în 2017, 2.748 ha în 2018, 3.072 ha în 2019, 3.886 ha în 2020, 4.959 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.428 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită5,7ha
Locuitori≈ 850
În perimetru se aflau aproximativ 5,7 ha construite și locuiau aproximativ 850 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu un FWI de 33,0 și o umiditate minimă de 30 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 48.
FWI la pornire33,0
Umiditate minimă30 %
Zile fără ploaie60+
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Kasama, 2 septembrie 2022
7.995 ha14 zileFWI 33,0Umiditate min. 30 %
Incendiul de la Shiwang'Andu, septembrie 2024
19.243 ha21 de zileFWI 33,2Umiditate min. 30 %la 98 km, în 2024
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 3 oct..
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (7.995 ha față de o mediană de 5.570 ha) și a durat 14 zile, față de 15 zile.
La 41 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 15 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 48, cu o mediană de 1,3 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 26 aug. 2022
După · 22 sept. 2022
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 10 septembrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 113 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 44: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5113µg/m³
Zile peste prag12zile
PM10162µg/m³
Grosime optică2,02
OMS 15
31 aug.4 sept.8 sept.12 sept.16 sept.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 242Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 septembrie 2022 și 15 septembrie 2022 (14 zile). Perimetrul îl datează între 5 septembrie 2022 și 10 septembrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.995 hectare (80,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kanchibiya (4.466 ha, 0,5 %); Kasama (3.580 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,4 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zambia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 48. Durata lor mediană a fost de 15 zile, iar suprafața mediană de 5.570 ha; 23 % au trecut de 10.000 ha. La 41 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 5 septembrie 2022 – 10 septembrie 2022. 242 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.