Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Kanpetlet, februarie 2023 Kanpetlet, Sidoktaya

Stins · ultima detecție 10 mar. 2023, 06:32 UTC

Focul a pornit pe 21 februarie 2023 în Kanpetlet, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.967 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 106-lea ca mărime din Chin din 2016 (din 209 cu pagină). Al 116-lea din Myanmar în 2023, din 240.

Puterea măsurată de satelit este mică (12,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.967ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
21 feb. 2023 – 10 mar. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
21 feb.
2023
Focare termice
127
într-un singur focar: 12 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
29MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 feb.10 mar.
10 mar. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

21 feb. 2023 · 1 MW · 1 28 feb. 2023 · 33 MW · 14 1 mar. 2023 · 6 MW · 3 2 mar. 2023 · 23 MW · 10 3 mar. 2023 · 74 MW · 29 4 mar. 2023 · 61 MW · 24 5 mar. 2023 · 28 MW · 9 6 mar. 2023 · 1 MW · 1 8 mar. 2023 · 1 MW · 1 9 mar. 2023 · 43 MW · 27 10 mar. 2023 · 44 MW · 8
21 feb. 3 mar. 9 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
45km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,2 mm pe 20 mar..

Zona mai arsese

89 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 645 ha în 2016, 845 ha în 2017, 679 ha în 2018, 2.257 ha în 2019, 1.294 ha în 2020, 777 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.648 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (30 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kanpetlet a început aici
    1.599 ha a ajuns pe 21 feb.
    0,6 %
  2. 1.384 ha a ajuns pe 28 feb.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,17 ha
Locuitori≈ 70

În perimetru se aflau aproximativ 0,17 ha construite și locuiau aproximativ 70 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Myanmar

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 feb. 32,1 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 feb. 33,5 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 33
23 feb. 34,0 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
24 feb. 33,4 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
25 feb. 33,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 feb. 32,4 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
27 feb. 33,3 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 35
28 feb. 33,6 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
1 mar. 33,6 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
2 mar. 35,0 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
3 mar. 34,7 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 35
4 mar. 34,6 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
5 mar. 35,3 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 37
6 mar. 34,9 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 mar. 35,4 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 36
8 mar. 34,6 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
9 mar. 35,8 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 mar. 36,5 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
11 mar. după 34,7 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
12 mar. după 33,6 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
13 mar. după 34,6 °C 26 % 37 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 40
14 mar. după 34,0 °C 25 % 46 km/h 0,8 mm Ridicat 36
15 mar. după 35,0 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 38
16 mar. după 32,6 °C 29 % 27 km/h 0,2 mm Ridicat 34
17 mar. după 33,1 °C 32 % 27 km/h 0,4 mm Ridicat 32
18 mar. după 32,9 °C 32 % 44 km/h 0,1 mm Ridicat 36
19 mar. după 31,0 °C 35 % 34 km/h 0,2 mm Ridicat 32
20 mar. după 30,3 °C 39 % 62 km/h 2,2 mm Moderat 15

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 30,2 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.

FWI la pornire 30,2
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Sidoktaya, martie 2020
4.820 ha 15 zile FWI 29,4 Umiditate min. 33 % la 16 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

15 zile
durată mediană
3.040 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 24)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.967 ha față de o mediană de 3.040 ha) și a durat 18 zile, față de 15 zile.

La 10 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,2 mmprima ploaie
20 mar.la 10 zile după final
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 mar., iar pe 20 mar. au căzut 2,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 24, cu o mediană de 3,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 feb. 2023
După · 17 mar. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 50 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 36: de 2,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,550 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM1072 µg/m³
Grosime optică0,91
26 feb.1 mar.4 mar.7 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 127Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kanpetlet?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 februarie 2023 și 10 martie 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 28 februarie 2023 și 5 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.967 hectare (29,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kanpetlet (1.599 ha, 0,6 %); Sidoktaya (1.384 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 15 zile, iar suprafața mediană de 3.040 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 10 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 5 martie 2023 → 10 martie 2023.
  2. Data de început: 28 februarie 2023 → 21 februarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 februarie 2023 – 5 martie 2023. 127 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.