Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Guro, 22 octombrie 2021 Guro, Tambara

Stins · ultima detecție 25 oct. 2021, 11:19 UTC

Focul a pornit pe 22 octombrie 2021 în Guro, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 4 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.153 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 101-lea ca mărime din Manica din 2016 (din 118 cu pagină). Al 209-lea din Mozambic în 2021, din 233.

Suprafață arsă
3.153ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
4zile
22 oct. 2021 – 25 oct. 2021
Comune afectate
2
districte
A început pe
22 oct.
2021
Focare termice
92
într-un singur focar: 36 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
162MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 oct.25 oct.
25 oct. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

22 oct. 2021 · 55 MW · 17 23 oct. 2021 · 301 MW · 44 24 oct. 2021 · 217 MW · 24 25 oct. 2021 · 76 MW · 7
22 oct. 23 oct. 24 oct. 25 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

43°maximă
62km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 41 de zile când a început.

Zona mai arsese

59 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 983 ha în 2016, 3 ha în 2017, 1.328 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.864 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (32 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Guro a început aici
    2.551 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,4 %
  2. 616 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,77 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 0,77 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 oct. 36,3 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
23 oct. 40,3 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
24 oct. 43,2 °C 17 % 57 km/h 0,0 mm Foarte extrem 73
25 oct. 35,0 °C 39 % 62 km/h 0,7 mm Foarte ridicat 48
26 oct. după 34,6 °C 42 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 oct. după 32,7 °C 38 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
28 oct. după 30,0 °C 43 % 51 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
29 oct. după 29,6 °C 34 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 38
30 oct. după 36,1 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
31 oct. după 37,9 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 54
1 nov. după 37,1 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 nov. după 39,5 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 nov. după 42,0 °C 17 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 67
4 nov. după 37,8 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 56

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,0 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 41 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 30.

FWI la pornire 39,0
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 41
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Chikwawa, septembrie 2016
1.139 ha 7 zile FWI 38,7 Umiditate min. 27 % la 113 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

8 zile
durată mediană
3.338 ha
suprafață mediană
3 %
au trecut de 10.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 30)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.153 ha față de o mediană de 3.338 ha) și a durat 4 zile, față de 8 zile.

La 22 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
62km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 oct. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 30, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 oct. 2021
După · 1 nov. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 92Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Guro?
GWIS (Copernicus) îl datează între 22 octombrie 2021 și 25 octombrie 2021: 4 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.153 hectare (31,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Guro (2.551 ha, 0,4 %); Tambara (616 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 43,2 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 62 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 73, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 30. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 3.338 ha; 3 % au trecut de 10.000 ha. La 22 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 92 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.