Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · →

Incendiul de la Guro, 6 octombrie 2026 Guro

Stins · ultima detecție 31 oct. 2026, 12:21 UTC

Focul a pornit pe 6 octombrie 2026 în Guro, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.463 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 57-lea ca mărime din Manica din 2016 (din 198 cu pagină). Al 188-lea din Mozambic în 2026, din 561.

Compară cu…
Suprafață arsă
5.463ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
26de zile
6 oct. 2026 – 31 oct. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
6 oct.
2026
Focare termice
211
într-un singur focar: 44 MW
Pericol la început
13
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
78MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 oct.31 oct.
31 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

6 oct. 2026 · 5 MW · 1 7 oct. 2026 · 46 MW · 7 8 oct. 2026 · 8 MW · 2 9 oct. 2026 · 11 MW · 2 10 oct. 2026 · 63 MW · 12 11 oct. 2026 · 129 MW · 24 13 oct. 2026 · 0 MW · 0 14 oct. 2026 · 89 MW · 18 15 oct. 2026 · 328 MW · 32 16 oct. 2026 · 27 MW · 8 17 oct. 2026 · 89 MW · 10 18 oct. 2026 · 98 MW · 13 19 oct. 2026 · 115 MW · 16 20 oct. 2026 · 165 MW · 21 21 oct. 2026 · 36 MW · 7 22 oct. 2026 · 50 MW · 4 23 oct. 2026 · 177 MW · 18 24 oct. 2026 · 79 MW · 7 25 oct. 2026 · 0 MW · 0 26 oct. 2026 · 8 MW · 2 27 oct. 2026 · 17 MW · 4 31 oct. 2026 · 12 MW · 3
6 oct. 10 oct. 15 oct. 19 oct. 23 oct. 27 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

44°maximă
67km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.

Zona mai arsese

37 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 359 ha în 2016, 1.463 ha în 2020, 625 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.032 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (55 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Guro a început aici
    5.484 ha a ajuns pe 6 oct.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,89 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 0,89 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 oct. 31,2 °C 52 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 13
7 oct. 33,6 °C 47 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
8 oct. 33,2 °C 47 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 22
9 oct. 33,3 °C 45 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 oct. 35,1 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 oct. 33,4 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 oct. 33,0 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 32
13 oct. 37,3 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 32
14 oct. 37,3 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
15 oct. 36,6 °C 25 % 41 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 41
16 oct. 36,4 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 oct. 35,6 °C 26 % 40 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 43
18 oct. 38,0 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 oct. 39,5 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
20 oct. 42,2 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 oct. 40,5 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 62
22 oct. 42,5 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
23 oct. 44,2 °C 12 % 67 km/h 0,0 mm Foarte extrem 82
24 oct. 36,9 °C 28 % 55 km/h 0,0 mm Extrem 63
25 oct. 35,1 °C 35 % 51 km/h 0,7 mm Foarte ridicat 43
26 oct. 37,8 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
27 oct. 39,7 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
28 oct. 40,8 °C 18 % 57 km/h 0,1 mm Foarte extrem 72
29 oct. 33,5 °C 41 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
30 oct. 32,8 °C 28 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
31 oct. 33,7 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
1 nov. după 34,5 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
2 nov. după 36,9 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
3 nov. după 38,1 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 sept. 2026
După · 3 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 15 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 25 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,525 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1029 µg/m³
Grosime optică0,74
4567891011121314151617
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 211Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Guro?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 octombrie 2026 și 31 octombrie 2026 (26 de zile). Perimetrul îl datează între 7 octombrie 2026 și 24 octombrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.463 hectare (54,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Guro (5.484 ha, 0,8 %).
Incendiul de la Guro mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 31 oct. 2026, 12:21 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 44,2 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 67 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 82, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 24 octombrie 2026 → 31 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 octombrie 2026 – 24 octombrie 2026. 211 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.