Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Gouveia, 8 august 2016 Rio Torto e Lagarinhos, Cativelos, Vila Nova de Tazem

Stins · ultima detecție 9 aug. 2016, 12:57 UTC

Focul a început pe 8 august 2016 în comuna Rio Torto e Lagarinhos, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 917 hectare, repartizat între 4 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 8 august 2016 la ora 00:45 și declarat stins pe 9 august 2016.

Al 36-lea din Portugalia în 2016, din 180.

Suprafață arsă
917ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
8 aug. 2016 – 9 aug. 2016
Freguesii afectate
4
freguesii
A început pe
8 aug.
2016
Focare termice
49
într-un singur focar: 109 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
580MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 aug.9 aug.
9 aug. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

8 aug. 2016 · 1.083 MW · 29 9 aug. 2016 · 76 MW · 20
8 aug. 9 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
50km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 31 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 3,9 % din suprafața pe care o are București (9,2 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Rio Torto e Lagarinhos 745 loc. · focul a ajuns în centru a început aici
    378 ha a ajuns pe 8 aug.
    19 %
  2. Cativelos 610 loc. · focul a ajuns în centru
    232 ha a ajuns pe 9 aug.
    16 %
  3. Vila Nova de Tazem 1.469 loc. · la 1,6 km de centru
    193 ha a ajuns pe 8 aug.
    12 %
  4. Arcozelo 570 loc. · la 2,3 km de centru
    116 ha a ajuns pe 9 aug.
    4,8 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție74 %
  • Terenuri agricole25 %
  • Alte terenuri naturale1,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită5,8 ha
Locuitori≈ 80

În perimetru se aflau aproximativ 5,8 ha construite și locuiau aproximativ 80 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 8 august 2016 și a ars 747 ha (satelitul a măsurat 917 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 aug. 36,9 °C 17 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
9 aug. 33,6 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
10 aug. după 30,6 °C 24 % 59 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 aug. după 31,7 °C 24 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
12 aug. după 33,0 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
13 aug. după 34,4 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
14 aug. după 33,4 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
15 aug. după 31,7 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
16 aug. după 28,9 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 36
17 aug. după 26,3 °C 49 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
18 aug. după 29,4 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
19 aug. după 25,8 °C 60 % 36 km/h 0,2 mm Ridicat 23

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 49,8 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 31 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.

FWI la pornire 49,8
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 31
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Guarda, august 2017
4.088 ha 6 zile FWI 48,2 Umiditate min. 17 % la 32 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
1.266 ha
suprafață mediană
56 %
au trecut de 1.000 ha
5,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 32)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (917 ha față de o mediană de 1.266 ha) și a durat 2 zile, față de 2 zile.

La 20 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 9 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 32, cu o mediană de 5,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 aug. 2016
După · 16 aug. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 august 2016 aerul de lângă foc a ajuns la 142 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 33: de 2,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5142 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM10148 µg/m³
6 aug.8 aug.10 aug.12 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 49Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gouveia?
Copernicus îl datează între 8 august 2016 și 9 august 2016: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 8 august 2016 la ora 00:45 și declarat stins pe 9 august 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 917 hectare (9,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 4 de freguesii: Rio Torto e Lagarinhos (378 ha, 19 %); Cativelos (232 ha, 16 %); Vila Nova de Tazem (193 ha, 12 %); Arcozelo (116 ha, 4,8 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Rio Torto e Lagarinhos și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 32. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 1.266 ha; 56 % au trecut de 1.000 ha. La 20 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 49 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 747 ha oficiale față de 917 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.