Incendiul de la Fundão, septembrie 2024
Barroca, Silvares, Dornelas do Zêzere
Stins · ultima detecție 14 sept. 2024, 13:34 UTC
Focul a început pe 13 septembrie 2024 în comuna Silvares, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 967 hectare, repartizat între 3 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 13 septembrie 2024 la ora 12:35 și declarat stins pe 15 septembrie 2024.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
967ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa967ICNF935
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 16 septembrie 2024
+− verificare
ICNF: 935 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +3,4 %. Asociere din 1 noiembrie 2026.
Durată din satelit
coincide cu datele oficiale
2zile
De pe 13 sept. 2024 până pe 14 sept. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 14 sept. 2024, 13:34 UTC
+− verificare
ICNF declară incendiul stins pe 15 septembrie 2024. Sateliții pot vedea jar și după aceea.
Început și cauză
coincide cu datele oficiale
13 sept. 202412:35
Alertă potrivit ICNF: 13 septembrie 2024 la ora 12:35. Cauză oficială: intenționat.
Sursă
ICNF · 20241136375
Dată
asociat cu fișa pe 1 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 13 septembrie 2024.
Focare termice
doar satelit
63
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 124 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
13 sept. 2024 – 14 sept. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.047MW
Putere radiativă însumată pe 14 septembrie 2024; focare în acea zi: 59.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
14 sept. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
40,0FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 45.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
27,2°C · 27 % UR
Maxima de 27,2 °C și umiditatea minimă de 27 % pe 14 septembrie 2024; rafale de 40 km/h pe 13 septembrie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial ICNF
Coincide: 935 ha în registrul oficial (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Tufărișuri și tranziție48 %
Conifere44 %
Terenuri agricole4,8 %
Pădure mixtă2,6 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,28ha
Locuitori< 20
În perimetru se aflau aproximativ 0,28 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
13 sept.
26,7 °C
33 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
14 sept.
27,2 °C
27 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
15 sept. după
29,7 °C
22 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
16 sept. după
31,3 °C
12 %
33 km/h
0,0 mm
Extrem 56
17 sept. după
26,6 °C
24 %
39 km/h
0,0 mm
Extrem 52
18 sept. după
24,9 °C
36 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
19 sept. după
24,9 °C
42 %
31 km/h
1,2 mm
Ridicat 29
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 40,0 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 45 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.
FWI la pornire40,0
Umiditate minimă33 %
Zile fără ploaie45
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Fundão, septembrie 2024
967 ha2 zileFWI 40,0Umiditate min. 33 %
Incendiul de la Cantanhede, august 2017
126 ha1 ziFWI 39,7Umiditate min. 34 %la 78 km, în 2017
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 3,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.
Doar 4 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,2 mmprima ploaie
19 sept.la 5 zile după final
40km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 14 sept., iar pe 19 sept. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 22, cu o mediană de 1,7 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 6 sept. 2024
După · 21 sept. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 15 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 25 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,525µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1032µg/m³
Grosime optică0,61
OMS 15
11 sept.13 sept.15 sept.17 sept.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 63Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Copernicus îl datează între 13 septembrie 2024 și 14 septembrie 2024: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 13 septembrie 2024 la ora 12:35 și declarat stins pe 15 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 967 hectare (9,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 3 de freguesii: Barroca (536 ha, 23 %); Silvares (405 ha, 20 %); Dornelas do Zêzere (28 ha, 1,7 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Barroca: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,2 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 328 ha; 18 % au trecut de 1.000 ha. Doar 4 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 63 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu ICNF: 935 ha oficiale față de 967 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.