Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 13 aug. 2026 – 27 aug. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 13 august 2026 în Dei District, Papua-Noua Guinee, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.361 hectare, împărțit între 2 comune.
Al 83-lea din Papua-Noua Guinee în 2026, din 194.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 13 aug. 2026 până pe 27 aug. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 146 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 17 august 2026; focare în acea zi: 15.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 1.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 25,8 °C și umiditatea minimă de 55 % pe 26 august 2026; rafale de 38 km/h pe 21 august 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 5 noiembrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-13 | 1 | 3 | 24,8 | 13,9 | 59 | 4,2 | 25,2 | 16,1 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-14 | 0 | 0 | 22,7 | 15,9 | 69 | 4,9 | 18,7 | 6,6 | 0 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-15 | 0 | 0 | 25,3 | 16,7 | 57 | 7,9 | 21,2 | 2,4 | 0,1 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-16 | 1 | 4 | 24,4 | 16,4 | 56 | 6,7 | 20,5 | 0,3 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-17 | 15 | 414 | 24,3 | 14,7 | 47 | 6,3 | 16,9 | 0 | 0,8 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-18 | 4 | 38 | 23,6 | 14,1 | 52 | 6,4 | 19,1 | 0 | 2,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-19 | 1 | 3 | 24,3 | 15,9 | 53 | 7,1 | 19,8 | 0 | 3,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-20 | 3 | 9 | 24,2 | 15,2 | 48 | 8,6 | 30,2 | 0 | 6,2 | bajo | 1 |
| 2026-08-21 | 10 | 67 | 24,2 | 11,5 | 44 | 13,4 | 38,5 | 0 | 8,8 | bajo | 1 |
| 2026-08-22 | 8 | 58 | 25,3 | 10,8 | 43 | 7,4 | 21,6 | 0 | 7,1 | bajo | 1 |
| 2026-08-23 | 5 | 26 | 23,1 | 13,7 | 62 | 9 | 28,8 | 0,4 | 7,9 | bajo | 1 |
| 2026-08-24 | 16 | 248 | 24,7 | 12,4 | 47 | 7,4 | 26,3 | 0 | 8,6 | bajo | 1 |
| 2026-08-25 | 4 | 30 | 24,3 | 15 | 54 | 9,2 | 29,5 | 0 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2026-08-26 | 5 | 40 | 25,8 | 16,3 | 55 | 5,6 | 20,9 | 2,2 | 7,6 | bajo | 1 |
| 2026-08-27 | 4 | 47 | 24,2 | 15,3 | 62 | 5,6 | 22,7 | 6,6 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 21,6 | 16,2 | 86 | 4,9 | 28,4 | 34,6 | 0 | muy_bajo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 34,6 mm pe 28 aug..
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 aug. | 24,8 °C | 59 % | 25 km/h | 16,1 mm | Foarte scăzut 0 |
| 14 aug. | 22,7 °C | 69 % | 19 km/h | 6,6 mm | Foarte scăzut 0 |
| 15 aug. | 25,3 °C | 57 % | 21 km/h | 2,4 mm | Foarte scăzut 0 |
| 16 aug. | 24,4 °C | 56 % | 20 km/h | 0,3 mm | Foarte scăzut 0 |
| 17 aug. | 24,3 °C | 47 % | 17 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 1 |
| 18 aug. | 23,6 °C | 52 % | 19 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 2 |
| 19 aug. | 24,3 °C | 53 % | 20 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 20 aug. | 24,2 °C | 48 % | 30 km/h | 0,0 mm | Scăzut 6 |
| 21 aug. | 24,2 °C | 44 % | 38 km/h | 0,0 mm | Scăzut 9 |
| 22 aug. | 25,3 °C | 43 % | 22 km/h | 0,0 mm | Scăzut 7 |
| 23 aug. | 23,1 °C | 62 % | 29 km/h | 0,4 mm | Scăzut 8 |
| 24 aug. | 24,7 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Scăzut 9 |
| 25 aug. | 24,3 °C | 54 % | 30 km/h | 0,0 mm | Scăzut 9 |
| 26 aug. | 25,8 °C | 55 % | 21 km/h | 2,2 mm | Scăzut 8 |
| 27 aug. | 24,2 °C | 62 % | 23 km/h | 6,6 mm | Foarte scăzut 1 |
| 28 aug. după | 21,6 °C | 86 % | 28 km/h | 34,6 mm | Foarte scăzut 0 |
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 23 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 82 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 51: de 3,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.