Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Chicomuselo, aprilie 2023 Chicomuselo, Ángel Albino Corzo

Stins · ultima detecție 30 apr. 2023, 07:57 UTC

Focul a pornit pe 15 aprilie 2023 în Chicomuselo, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.033 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 142-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 174-lea din Mexic în 2023, din 285.

Puterea măsurată de satelit este mică (27,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.033ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
15 apr. 2023 – 30 apr. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
15 apr.
2023
Focare termice
122
într-un singur focar: 27 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
43MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 apr.30 apr.
30 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

15 apr. 2023 · 2 MW · 1 16 apr. 2023 · 2 MW · 1 17 apr. 2023 · 2 MW · 1 19 apr. 2023 · 97 MW · 8 20 apr. 2023 · 36 MW · 13 21 apr. 2023 · 48 MW · 16 22 apr. 2023 · 96 MW · 12 23 apr. 2023 · 28 MW · 4 24 apr. 2023 · 25 MW · 9 25 apr. 2023 · 85 MW · 14 26 apr. 2023 · 74 MW · 12 27 apr. 2023 · 18 MW · 11 28 apr. 2023 · 93 MW · 8 29 apr. 2023 · 30 MW · 9 30 apr. 2023 · 5 MW · 3
15 apr. 19 apr. 22 apr. 25 apr. 28 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
37km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,0 mm pe 1 mai.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,6 % din suprafața pe care o are București (20 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Chicomuselo a început aici
    1.635 ha a ajuns pe 15 apr.
    1,6 %
  2. 408 ha a ajuns pe 20 apr.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,78 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 0,78 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 14 aprilie 2023 și a ars 1.223 ha (satelitul a măsurat 2.033 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 apr. 31,1 °C 29 % 35 km/h 0,4 mm Ridicat 28
16 apr. 30,7 °C 29 % 31 km/h 0,4 mm Ridicat 28
17 apr. 28,1 °C 35 % 32 km/h 2,1 mm Scăzut 11
18 apr. 28,1 °C 35 % 32 km/h 0,7 mm Moderat 16
19 apr. 30,1 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 24
20 apr. 30,4 °C 28 % 29 km/h 0,1 mm Ridicat 25
21 apr. 29,3 °C 40 % 32 km/h 1,1 mm Moderat 16
22 apr. 30,8 °C 28 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 23
23 apr. 28,5 °C 43 % 36 km/h 4,0 mm Scăzut 5
24 apr. 27,1 °C 38 % 35 km/h 0,8 mm Scăzut 11
25 apr. 29,4 °C 33 % 30 km/h 0,2 mm Moderat 19
26 apr. 30,7 °C 27 % 31 km/h 0,7 mm Ridicat 23
27 apr. 30,3 °C 33 % 35 km/h 0,3 mm Ridicat 23
28 apr. 31,1 °C 26 % 30 km/h 2,7 mm Moderat 11
29 apr. 30,7 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 25
30 apr. 29,4 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 25
1 mai după 29,2 °C 42 % 28 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 28,1 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 28,1
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la La Concordia, aprilie 2020
8.399 ha 13 zile FWI 28,2 Umiditate min. 30 % la 46 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,5 mm pe 1 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.870 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 28 din 35)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.033 ha față de o mediană de 1.870 ha) și a durat 16 zile, față de 9 zile.

La 7 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,0 mmprima ploaie
1 maia doua zi după final
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 30 apr., iar pe 1 mai au căzut 4,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 28 din 35, cu o mediană de 4,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 apr. 2023
După · 7 mai 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 84 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 61: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,584 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10122 µg/m³
Grosime optică1,26
15 apr.19 apr.23 apr.27 apr.1 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 122Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Chicomuselo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 aprilie 2023 și 30 aprilie 2023 (16 zile). Perimetrul îl datează între 17 aprilie 2023 și 28 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.033 hectare (20,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Chicomuselo (1.635 ha, 1,6 %); Ángel Albino Corzo (408 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,1 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.870 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 7 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 aprilie 2023 – 28 aprilie 2023. 122 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 1.223 ha oficiale față de 2.033 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.