Incendiul de la La Concordia, aprilie 2018
La Concordia, Chicomuselo
Stins · ultima detecție 1 mai 2018, 19:23 UTC
Focul a pornit pe 18 aprilie 2018 în La Concordia, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.850 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 17-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 29-lea din Mexic în 2018, din 233.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
5.850ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa5.850CONAFOR2.604
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
18 apr. 2018 – 1 mai 2018
+− verificare
CONAFOR: 2.604 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +124,7 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
14zile
De pe 18 apr. 2018 până pe 1 mai 2018: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 1 mai 2018, 19:23 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
18 apr. 2018
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
18 apr. 2018
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
309
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 124 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
18 apr. 2018 – 1 mai 2018
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
452MW
Putere radiativă însumată pe 21 aprilie 2018; focare în acea zi: 71.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
21 apr. 2018
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
16,2FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 2.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
34,5°C · 33 % UR
Maxima de 34,5 °C și umiditatea minimă de 33 % pe 29 aprilie 2018; rafale de 36 km/h pe 29 aprilie 2018.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 20persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,35 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 2.604 ha (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită0,35ha
Locuitori≈ 20
În perimetru se aflau aproximativ 0,35 ha construite și locuiau aproximativ 20 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 18 aprilie 2018 și a ars 2.604 ha (satelitul a măsurat 5.850 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
La ConcordiaMorelia18 aprilie 20182.604 ha· stins la 30 aprilie 2018· cauză: neglijență
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
18 apr.
32,1 °C
44 %
27 km/h
0,0 mm
Moderat 16
19 apr.
32,6 °C
38 %
34 km/h
0,0 mm
Moderat 17
20 apr.
32,6 °C
38 %
35 km/h
0,0 mm
Moderat 18
21 apr.
33,0 °C
39 %
31 km/h
0,0 mm
Moderat 19
22 apr.
32,7 °C
37 %
28 km/h
0,3 mm
Moderat 20
23 apr.
34,1 °C
34 %
32 km/h
0,2 mm
Ridicat 22
24 apr.
33,2 °C
42 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
25 apr.
33,6 °C
35 %
30 km/h
1,3 mm
Moderat 15
26 apr.
31,4 °C
53 %
28 km/h
0,1 mm
Moderat 16
27 apr.
32,3 °C
38 %
29 km/h
0,1 mm
Moderat 20
28 apr.
34,2 °C
33 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
29 apr.
34,5 °C
33 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
30 apr.
33,6 °C
37 %
30 km/h
2,1 mm
Scăzut 11
1 mai
34,2 °C
40 %
33 km/h
1,6 mm
Moderat 12
2 mai după
34,4 °C
36 %
28 km/h
0,6 mm
Moderat 18
3 mai după
35,4 °C
26 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
4 mai după
34,4 °C
31 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
5 mai după
31,7 °C
42 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
6 mai după
28,0 °C
50 %
28 km/h
0,6 mm
Moderat 18
7 mai după
30,7 °C
47 %
32 km/h
0,5 mm
Moderat 20
8 mai după
31,4 °C
41 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
9 mai după
30,9 °C
44 %
28 km/h
4,1 mm
Scăzut 5
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 16,2 și o umiditate minimă de 44 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.
FWI la pornire16,2
Umiditate minimă44 %
Zile fără ploaie2
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la La Concordia, aprilie 2018
5.850 ha14 zileFWI 16,2Umiditate min. 44 %
Incendiul de la Villa Corzo, aprilie 2021
1.563 ha12 zileFWI 14,0Umiditate min. 44 %la 49 km, în 2021
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,6 mm pe 1 mai.
A fost de 2,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 9 zile.
Niciunul dintre cei 27 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
4,1 mmprima ploaie
9 maila 8 zile după final
36km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 1 mai, iar pe 9 mai au căzut 4,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 23 din 27, cu o mediană de 2,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 aprilie 2018 și 1 mai 2018 (14 zile). Perimetrul îl datează între 18 aprilie 2018 și 24 aprilie 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.850 hectare (58,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: La Concordia (5.882 ha, 2,3 %); Chicomuselo (1 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,5 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.555 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 27 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 18 aprilie 2018 – 24 aprilie 2018. 309 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 2.604 ha oficiale față de 5.850 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.