Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Chaplynka, 1 iulie 2026 Чаплинський район · Chaplynka

Stins · ultima măsurătoare pe 2 sept. 2026

Focul a început pe 1 iulie 2026 în comuna Chaplynka, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 64 de zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 108 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 1045-lea ca mărime din Kherson Oblast din 2016 (din 1102 cu pagină). Al 908-lea din Ucraina în 2026, din 984.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
108ha
perimetru Copernicus
Durată
64de zile
1 iul. 2026 – 2 sept. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
1 iul.
2026
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

37°maximă
56km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,9 mm pe 6 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Chaplynka Чаплинський район 34.149 loc. · la 22,8 km de centru a început aici
    108 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale100 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 iul. 32,3 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 iul. 33,8 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 iul. 34,4 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
4 iul. 27,2 °C 56 % 50 km/h 3,9 mm Scăzut 9
5 iul. 26,3 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 20
6 iul. 28,1 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
7 iul. 29,2 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 29
8 iul. 30,0 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 37
9 iul. 23,7 °C 65 % 34 km/h 12,0 mm Foarte scăzut 0
10 iul. 22,3 °C 54 % 31 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 1
11 iul. 26,7 °C 42 % 36 km/h 0,5 mm Scăzut 8
12 iul. 27,2 °C 37 % 35 km/h 0,7 mm Moderat 15
13 iul. 27,7 °C 39 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 17
14 iul. 28,2 °C 42 % 26 km/h 0,1 mm Moderat 17
15 iul. 29,1 °C 50 % 31 km/h 0,5 mm Moderat 18
16 iul. 30,9 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 22
17 iul. 28,5 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 24
18 iul. 27,7 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
19 iul. 30,3 °C 30 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 24
20 iul. 31,0 °C 30 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 24
21 iul. 30,1 °C 38 % 42 km/h 0,5 mm Ridicat 31
22 iul. 30,1 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
23 iul. 24,2 °C 48 % 37 km/h 7,9 mm Foarte scăzut 4
24 iul. 25,4 °C 42 % 35 km/h 1,0 mm Scăzut 9
25 iul. 26,1 °C 50 % 36 km/h 4,1 mm Foarte scăzut 5
26 iul. 29,0 °C 32 % 39 km/h 0,1 mm Moderat 16
27 iul. 30,0 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 23
28 iul. 29,0 °C 41 % 48 km/h 13,0 mm Foarte scăzut 4
29 iul. 25,7 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 14
30 iul. 27,5 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 18
31 iul. 29,8 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
1 aug. 31,4 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 21
2 aug. 33,0 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 aug. 33,4 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
4 aug. 34,8 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 31
5 aug. 35,0 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 26
6 aug. 36,8 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 aug. 35,2 °C 26 % 56 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
8 aug. 35,0 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36
9 aug. 31,8 °C 43 % 44 km/h 0,3 mm Ridicat 33
10 aug. 33,7 °C 39 % 31 km/h 0,1 mm Ridicat 29
11 aug. 34,0 °C 34 % 16 km/h 0,2 mm Ridicat 23
12 aug. 31,0 °C 34 % 46 km/h 0,4 mm Ridicat 34
13 aug. 25,9 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 aug. 26,5 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 32
15 aug. 26,9 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
16 aug. 29,1 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 29
17 aug. 30,5 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 29
18 aug. 31,9 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 35
19 aug. 23,7 °C 53 % 28 km/h 1,0 mm Moderat 14
20 aug. 29,7 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 26
21 aug. 31,1 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
22 aug. 34,5 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
23 aug. 35,4 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
24 aug. 29,6 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
25 aug. 30,2 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
26 aug. 28,9 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
27 aug. 25,5 °C 43 % 36 km/h 0,7 mm Ridicat 27
28 aug. 26,2 °C 40 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 aug. 30,9 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
30 aug. 30,0 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
31 aug. 29,5 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
1 sept. 30,0 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
2 sept. 31,2 °C 21 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 35
3 sept. după 29,0 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 37
4 sept. după 29,8 °C 27 % 22 km/h 0,1 mm Ridicat 36
5 sept. după 30,9 °C 34 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
6 sept. după 25,2 °C 35 % 51 km/h 4,9 mm Moderat 12

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,5 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 47.

FWI la pornire 33,5
Umiditate minimă 40 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kalanchak, septembrie 2024
166 ha 5 zile FWI 34,5 Umiditate min. 39 % la 50 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
166 ha
suprafață mediană
2 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 25 din 47)

A rămas sub gemenii săi: 108 ha față de o mediană de 166 ha. A durat 64 de zile, față de 2 zile.

La 22 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,9 mmprima ploaie
6 sept.la 4 zile după final
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 sept., iar pe 6 sept. au căzut 4,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 47, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 iun. 2026
După · 9 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 iunie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 13 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,513 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1018 µg/m³
Grosime optică1,01
29 iun.1 iul.3 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Chaplynka?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 iulie 2026 și 2 septembrie 2026 (64 de zile). Perimetrul îl datează între 1 iulie 2026 și 1 iulie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 108 hectare (1,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Chaplynka (108 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Chaplynka și s-a oprit la 22,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,8 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2022 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 47. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 166 ha; 2 % au trecut de 1.000 ha. La 22 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 1 iulie 2026 – 1 iulie 2026. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.