Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina ·

Incendiul de la Chaplynka, 1 septembrie 2023 Чаплинський район · Chaplynka

Stins · ultima detecție 1 sept. 2023, 10:21 UTC

Focul a început pe 1 septembrie 2023 în comuna Chaplynka, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.789 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 40-lea ca mărime din Kherson Oblast din 2016 (din 1102 cu pagină). Al 10-lea din Ucraina în 2023, din 491.

Suprafață arsă
1.789ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
1 sept. 2023 – 1 sept. 2023
Comune afectate
1
districte
A început pe
1 sept.
2023
Focare termice
4
într-un singur focar: 76 MW
Pericol la început
6
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
239MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 sept.1 sept.

Cum a evoluat, zi de zi

1 sept. 2023 · 239 MW · 4

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
43km/h · rafală maximă
55%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 20 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 7,6 % din suprafața pe care o are București (18 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Chaplynka Чаплинський район 34.149 loc. · la 25,0 km de centru a început aici
    1.791 ha a ajuns pe 1 sept.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale98 %
  • Terenuri agricole1,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 sept. 28,7 °C 55 % 43 km/h 5,2 mm Scăzut 6
2 sept. după 28,9 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 25
3 sept. după 28,0 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36
4 sept. după 30,0 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 37
5 sept. după 29,3 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
6 sept. după 29,9 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
7 sept. după 28,5 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
8 sept. după 24,7 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
9 sept. după 25,2 °C 29 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
10 sept. după 22,1 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 35
11 sept. după 25,4 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 5,6 și o umiditate minimă de 55 %; înainte: 20 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 15.

FWI la pornire 5,6
Umiditate minimă 55 %
Zile fără ploaie 20
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Chaplynka, iulie 2026
131 ha 1 zi FWI 6,6 Umiditate min. 56 % la 25 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 10,5 mm pe 9 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
178 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
3,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 15)

A fost de 10,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 15 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 15, cu o mediană de 3,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 aug. 2023
După · 8 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 septembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1016 µg/m³
Grosime optică0,68
30 aug.1 sept.3 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Chaplynka?
Copernicus îl datează între 1 septembrie 2023 și 1 septembrie 2023: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.789 hectare (17,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Chaplynka (1.791 ha, 0,8 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Chaplynka și s-a oprit la 25,0 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,7 °C, o umiditate minimă de 55 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 6, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2022 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 178 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 15 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.