Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Central Coast A, 8 iulie 2023 Central Coast A

Stins · ultima detecție 4 sept. 2023, 11:27 UTC

Focul a pornit pe 8 iulie 2023 în Central Coast A, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 59 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 1.673 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 264-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 396-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
1.673ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
59de zile
8 iul. 2023 – 4 sept. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
8 iul.
2023
Focare termice
405
într-un singur focar: 143 MW
Pericol la început
1
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
198MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 iul.4 sept.
4 sept. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

9 iul. 2023 · 34 MW · 6 10 iul. 2023 · 628 MW · 26 11 iul. 2023 · 1.293 MW · 64 12 iul. 2023 · 760 MW · 66 13 iul. 2023 · 114 MW · 30 14 iul. 2023 · 89 MW · 5 15 iul. 2023 · 95 MW · 32 16 iul. 2023 · 15 MW · 5 19 iul. 2023 · 1 MW · 1 20 iul. 2023 · 152 MW · 26 21 iul. 2023 · 10 MW · 5 22 iul. 2023 · 4 MW · 3 7 aug. 2023 · 2 MW · 2 17 aug. 2023 · 8 MW · 2 24 aug. 2023 · 5 MW · 1 25 aug. 2023 · 24 MW · 7 26 aug. 2023 · 264 MW · 14 27 aug. 2023 · 82 MW · 22 28 aug. 2023 · 77 MW · 25 2 sept. 2023 · 341 MW · 21 3 sept. 2023 · 325 MW · 37 4 sept. 2023 · 39 MW · 5
11 iul. 21 iul. 25 aug. 3 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

26°maximă
54km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,7 mm pe 5 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 7,1 % din suprafața pe care o are București (17 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Central Coast A a început aici
    1.702 ha a ajuns pe 9 iul.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 iul. 21,8 °C 50 % 27 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 1
9 iul. 20,1 °C 55 % 32 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 1
10 iul. 19,7 °C 55 % 41 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 2
11 iul. 18,1 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
12 iul. 19,9 °C 40 % 33 km/h 0,0 mm Scăzut 7
13 iul. 19,1 °C 52 % 30 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 3
14 iul. 18,1 °C 56 % 29 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 4
15 iul. 18,8 °C 57 % 44 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 1
16 iul. 15,8 °C 68 % 42 km/h 6,2 mm Foarte scăzut 0
17 iul. 12,7 °C 74 % 46 km/h 4,1 mm Foarte scăzut 0
18 iul. 14,0 °C 71 % 30 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 0
19 iul. 21,9 °C 49 % 26 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
20 iul. 22,5 °C 48 % 31 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 1
21 iul. 17,6 °C 64 % 35 km/h 6,0 mm Foarte scăzut 0
22 iul. 14,9 °C 70 % 47 km/h 7,8 mm Foarte scăzut 0
23 iul. 13,7 °C 65 % 31 km/h 2,6 mm Foarte scăzut 0
24 iul. 14,6 °C 62 % 26 km/h 8,8 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 10,2 °C 91 % 48 km/h 11,4 mm Foarte scăzut 0
26 iul. 14,5 °C 63 % 30 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 18,7 °C 47 % 21 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
28 iul. 19,2 °C 54 % 34 km/h 5,1 mm Foarte scăzut 0
29 iul. 17,2 °C 66 % 23 km/h 10,1 mm Foarte scăzut 0
30 iul. 15,1 °C 61 % 37 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 0
31 iul. 13,3 °C 65 % 32 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 0
1 aug. 15,1 °C 60 % 34 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 0
2 aug. 15,6 °C 50 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
3 aug. 19,3 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
4 aug. 21,8 °C 44 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
5 aug. 24,4 °C 42 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
6 aug. 20,7 °C 69 % 25 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 0
7 aug. 17,2 °C 73 % 40 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 0
8 aug. 13,5 °C 95 % 36 km/h 15,2 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 12,6 °C 76 % 45 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 0
10 aug. 13,8 °C 71 % 36 km/h 5,0 mm Foarte scăzut 0
11 aug. 11,7 °C 91 % 38 km/h 8,8 mm Foarte scăzut 0
12 aug. 18,3 °C 65 % 33 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
13 aug. 23,7 °C 46 % 42 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
14 aug. 23,7 °C 52 % 36 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
15 aug. 22,5 °C 56 % 54 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
16 aug. 24,9 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
17 aug. 18,1 °C 49 % 48 km/h 0,0 mm Scăzut 6
18 aug. 14,6 °C 49 % 29 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 2
19 aug. 19,3 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 5
20 aug. 15,8 °C 62 % 26 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 1
21 aug. 21,5 °C 37 % 40 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 4
22 aug. 18,6 °C 53 % 34 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 2
23 aug. 13,3 °C 73 % 32 km/h 3,5 mm Foarte scăzut 0
24 aug. 21,1 °C 38 % 37 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
25 aug. 21,2 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
26 aug. 22,2 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 7
27 aug. 24,9 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 11
28 aug. 25,7 °C 38 % 29 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 5
29 aug. 13,3 °C 94 % 27 km/h 3,7 mm Foarte scăzut 0
30 aug. 14,1 °C 63 % 32 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
31 aug. 16,6 °C 57 % 26 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 0
1 sept. 21,3 °C 48 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
2 sept. 20,7 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 6
3 sept. 15,1 °C 46 % 38 km/h 0,4 mm Scăzut 6
4 sept. 11,8 °C 62 % 38 km/h 0,1 mm Scăzut 6
5 sept. după 9,7 °C 72 % 30 km/h 5,7 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,6 și o umiditate minimă de 50 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 9.

FWI la pornire 0,6
Umiditate minimă 50 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mount Waddington A, iulie 2018
8.887 ha 70 de zile FWI 0,4 Umiditate min. 47 % la 113 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,9 mm pe 12 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 9. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,7 mmprima ploaie
5 sept.a doua zi după final
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 sept., iar pe 5 sept. au căzut 5,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 iul. 2023
După · 11 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 186 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 62: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5186 µg/m³
Zile peste prag23 de zile
PM10266 µg/m³
Grosime optică4,47
6 iul.19 iul.1 aug.14 aug.27 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 405Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Central Coast A?
A ars între 8 iulie 2023 și 4 septembrie 2023: 59 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 1.673 hectare (16,7 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Central Coast A (1.702 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,7 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 405 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.