Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · →

Incendiul de la Bulkley-Nechako E, 19 iulie 2024 Bulkley-Nechako E

Stins · ultima detecție 11 oct. 2024, 21:58 UTC

Focul a pornit pe 19 iulie 2024 în Bulkley-Nechako E, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 85 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 58.800 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 24-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 449 cu pagină). Al 16-lea din Canada în 2024, din 291.

Compară cu…
Suprafață arsă
58.800ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
85de zile
19 iul. 2024 – 11 oct. 2024
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
19 iul.
2024
Focare termice
9.694
într-un singur focar: 1.995 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
4,0GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 iul.11 oct.
11 oct. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

20 iul. 2024 · 3.203 MW · 23 21 iul. 2024 · 941 MW · 130 22 iul. 2024 · 2.614 MW · 495 23 iul. 2024 · 77 MW · 22 31 iul. 2024 · 8 MW · 2 1 aug. 2024 · 1.883 MW · 46 2 aug. 2024 · 3.258 MW · 135 3 aug. 2024 · 11.258 MW · 571 4 aug. 2024 · 12.698 MW · 557 5 aug. 2024 · 1.327 MW · 372 6 aug. 2024 · 425 MW · 107 7 aug. 2024 · 1.718 MW · 159 8 aug. 2024 · 1.705 MW · 139 9 aug. 2024 · 1.015 MW · 67 10 aug. 2024 · 1.435 MW · 154 11 aug. 2024 · 2.919 MW · 259 12 aug. 2024 · 19.675 MW · 645 13 aug. 2024 · 628 MW · 65 14 aug. 2024 · 1.575 MW · 201 15 aug. 2024 · 738 MW · 222 16 aug. 2024 · 2 MW · 1 17 aug. 2024 · 436 MW · 44 18 aug. 2024 · 11.996 MW · 299 19 aug. 2024 · 1.554 MW · 188 20 aug. 2024 · 2.060 MW · 71 22 aug. 2024 · 13 MW · 2 23 aug. 2024 · 57 MW · 8 24 aug. 2024 · 105 MW · 19 25 aug. 2024 · 17 MW · 5 26 aug. 2024 · 5 MW · 2 27 aug. 2024 · 27 MW · 2 28 aug. 2024 · 22 MW · 7 29 aug. 2024 · 335 MW · 31 31 aug. 2024 · 956 MW · 43 1 sept. 2024 · 647 MW · 126 2 sept. 2024 · 124 MW · 12 3 sept. 2024 · 2.974 MW · 156 4 sept. 2024 · 1.173 MW · 150 5 sept. 2024 · 18.403 MW · 383 6 sept. 2024 · 76.560 MW · 2373 7 sept. 2024 · 6.844 MW · 1334 8 sept. 2024 · 23 MW · 15 9 sept. 2024 · 15 MW · 16 12 sept. 2024 · 12 MW · 7 18 sept. 2024 · 1 MW · 1 20 sept. 2024 · 9 MW · 6 8 oct. 2024 · 3 MW · 1 10 oct. 2024 · 30 MW · 4 11 oct. 2024 · 752 MW · 17
20 iul. 3 aug. 10 aug. 17 aug. 25 aug. 2 sept. 6 sept. 9 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
77km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 18 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 13,1 mm pe 13 oct..

Zona mai arsese

1 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 618 ha în 2021, 7 ha în 2023.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (588 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Bulkley-Nechako E a început aici
    58.713 ha a ajuns pe 20 iul.
    3,3 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 iul. 21,0 °C 48 % 29 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 3
20 iul. 26,9 °C 29 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 10
21 iul. 24,0 °C 43 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 14
22 iul. 18,1 °C 59 % 46 km/h 7,5 mm Foarte scăzut 1
23 iul. 13,6 °C 53 % 50 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 3
24 iul. 13,0 °C 63 % 23 km/h 7,9 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 17,0 °C 49 % 45 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 1
26 iul. 15,4 °C 64 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
27 iul. 19,9 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
28 iul. 15,6 °C 74 % 31 km/h 3,4 mm Foarte scăzut 0
29 iul. 16,3 °C 64 % 30 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
30 iul. 17,2 °C 62 % 45 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 2
31 iul. 16,1 °C 59 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
1 aug. 19,8 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
2 aug. 23,1 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 8
3 aug. 22,9 °C 31 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 10
4 aug. 23,2 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 14
5 aug. 20,1 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 13
6 aug. 21,1 °C 40 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 12
7 aug. 23,3 °C 36 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 12
8 aug. 24,9 °C 35 % 22 km/h 0,2 mm Moderat 13
9 aug. 26,1 °C 32 % 20 km/h 0,6 mm Moderat 13
10 aug. 24,2 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 16
11 aug. 23,2 °C 49 % 21 km/h 0,1 mm Moderat 14
12 aug. 22,1 °C 38 % 35 km/h 0,1 mm Moderat 16
13 aug. 19,5 °C 48 % 33 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 5
14 aug. 20,5 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 10
15 aug. 18,0 °C 49 % 17 km/h 0,0 mm Scăzut 10
16 aug. 17,1 °C 60 % 23 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 1
17 aug. 22,0 °C 41 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
18 aug. 22,0 °C 34 % 39 km/h 0,1 mm Moderat 12
19 aug. 18,1 °C 55 % 43 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 3
20 aug. 17,6 °C 57 % 46 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 4
21 aug. 13,7 °C 71 % 28 km/h 11,4 mm Foarte scăzut 0
22 aug. 19,1 °C 50 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
23 aug. 19,0 °C 42 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
24 aug. 18,2 °C 46 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 7
25 aug. 13,2 °C 70 % 48 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 0
26 aug. 12,2 °C 79 % 31 km/h 10,9 mm Foarte scăzut 0
27 aug. 14,0 °C 44 % 46 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 0
28 aug. 18,2 °C 50 % 34 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
29 aug. 19,2 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
30 aug. 18,2 °C 54 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 6
31 aug. 23,1 °C 35 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 8
1 sept. 23,3 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 10
2 sept. 17,8 °C 50 % 31 km/h 0,1 mm Scăzut 9
3 sept. 18,3 °C 43 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 9
4 sept. 22,9 °C 32 % 16 km/h 0,0 mm Scăzut 10
5 sept. 24,9 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 16
6 sept. 21,6 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 14
7 sept. 19,8 °C 58 % 24 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 3
8 sept. 13,2 °C 82 % 30 km/h 6,9 mm Foarte scăzut 0
9 sept. 14,5 °C 46 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
10 sept. 16,0 °C 44 % 21 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
11 sept. 14,2 °C 54 % 23 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 3
12 sept. 16,0 °C 52 % 26 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 4
13 sept. 13,3 °C 69 % 40 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 1
14 sept. 12,4 °C 70 % 26 km/h 6,1 mm Foarte scăzut 0
15 sept. 14,7 °C 50 % 33 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
16 sept. 15,1 °C 64 % 44 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 1
17 sept. 15,1 °C 67 % 40 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 1
18 sept. 14,2 °C 46 % 36 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
19 sept. 11,0 °C 59 % 54 km/h 2,0 mm Foarte scăzut 1
20 sept. 10,9 °C 51 % 32 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 1
21 sept. 11,4 °C 81 % 54 km/h 7,1 mm Foarte scăzut 0
22 sept. 14,2 °C 67 % 46 km/h 3,5 mm Foarte scăzut 0
23 sept. 14,4 °C 82 % 45 km/h 15,7 mm Foarte scăzut 0
24 sept. 12,1 °C 87 % 42 km/h 20,6 mm Foarte scăzut 0
25 sept. 10,9 °C 55 % 41 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 0
26 sept. 7,3 °C 65 % 46 km/h 13,2 mm Foarte scăzut 0
27 sept. 9,4 °C 59 % 77 km/h 8,2 mm Foarte scăzut 0
28 sept. 8,6 °C 58 % 24 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 0
29 sept. 8,8 °C 52 % 43 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 0
30 sept. 3,9 °C 88 % 33 km/h 12,5 mm Foarte scăzut 0
1 oct. 7,6 °C 67 % 64 km/h 7,4 mm Foarte scăzut 0
2 oct. 7,8 °C 79 % 40 km/h 5,7 mm Foarte scăzut 0
3 oct. 7,5 °C 73 % 23 km/h 2,5 mm Foarte scăzut 0
4 oct. 6,7 °C 78 % 36 km/h 9,0 mm Foarte scăzut 0
5 oct. 10,5 °C 68 % 60 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 0
6 oct. 11,9 °C 75 % 39 km/h 7,1 mm Foarte scăzut 0
7 oct. 11,7 °C 78 % 37 km/h 11,8 mm Foarte scăzut 0
8 oct. 9,5 °C 52 % 61 km/h 6,2 mm Foarte scăzut 0
9 oct. 7,4 °C 59 % 38 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 0
10 oct. 7,7 °C 55 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
11 oct. 10,1 °C 52 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
12 oct. după 13,0 °C 61 % 30 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 0
13 oct. după 13,1 °C 68 % 60 km/h 13,1 mm Foarte scăzut 0

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 iul. 2024
După · 18 oct. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 9 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 592 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 265: de 18 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5592 µg/m³
Zile peste prag38 de zile
PM10848 µg/m³
Grosime optică7,61
171819202122232425262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526272829301234567891011121314
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 9.694Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulkley-Nechako E?
A ars între 19 iulie 2024 și 11 octombrie 2024: 85 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 58.800 hectare (588,0 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Bulkley-Nechako E (58.713 ha, 3,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,9 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 77 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 16, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 9.694 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.