Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · –

Incendiul de la Castropodame, iulie 2026 Castropodame, Molinaseca

Stins · ultima detecție 24 iul. 2026, 13:33 UTC

Focul a început pe 22 iulie 2026 în comuna Castropodame, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 775 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 23-lea ca mărime din León din 2016 (din 86 cu pagină). Al 33-lea din Spania în 2026, din 196.

Puterea măsurată de satelit este mică (22,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
775ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 3zile
22 iul. 2026 – 24 iul. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
22 iul.
2026
Focare termice
41
într-un singur focar: 23 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
102MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 iul.24 iul.
24 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 iul. 2026 · 201 MW · 40 24 iul. 2026 · 3 MW · 1
23 iul. 24 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
41km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 3,3 % din suprafața pe care o are București (7,8 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Castropodame 1.570 loc. · la 1,0 km de centru a început aici
    775 ha a ajuns pe 23 iul.
    13 %
  2. Molinaseca 870 loc. · la 6,3 km de centru
    0 ha a ajuns pe 23 iul.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție39 %
  • Foioase22 %
  • Alte terenuri naturale20 %
  • Pădure mixtă13 %
  • Conifere5,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 iul. 30,3 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 iul. 29,3 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
24 iul. 21,3 °C 50 % 41 km/h 1,6 mm Ridicat 23
25 iul. după 20,3 °C 47 % 42 km/h 0,9 mm Scăzut 9
26 iul. după 25,4 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
27 iul. după 29,7 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 20
28 iul. după 31,5 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 29
29 iul. după 32,0 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 35
30 iul. după 28,8 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
31 iul. după 28,1 °C 34 % 30 km/h 0,4 mm Ridicat 23
1 aug. după 28,6 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
2 aug. după 27,2 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
3 aug. după 26,1 °C 40 % 36 km/h 0,6 mm Ridicat 25

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 31,5 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 31,5
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Villagatón, septembrie 2024
578 ha 2 zile FWI 32,1 Umiditate min. 15 % la 19 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,2 mm pe 20 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
301 ha
suprafață mediană
31 %
au trecut de 1.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 29)

A fost de 2,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 2 zile.

Doar 10 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 29, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 iul. 2026
După · 31 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 26 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 98 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 43: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,598 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM10126 µg/m³
Grosime optică0,42
20 iul.22 iul.24 iul.26 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 41Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Castropodame?
Perimetrul oficial dă doar data de început (22 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 24 iulie 2026 (3 zile de la 22 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 775 hectare (7,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Castropodame (775 ha, 13 %); Molinaseca (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Castropodame și s-a oprit la 1,0 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,3 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 301 ha; 31 % au trecut de 1.000 ha. Doar 10 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 41 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.