Incendiul de la Encinedo, august 2017 Encinedo, Truchas, Castrillo de Cabrera
Focul a început pe 21 august 2017 în comuna Encinedo, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 10.927 hectare, repartizat între 5 comune. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 21 august 2017 la ora 20:48 și declarat stins pe 3 septembrie 2017.
Este al 4-lea ca mărime din León din 2016 (din 86 cu pagină). Cel mai mare din Spania în 2017, din 144.
- Suprafață arsă
- 10.927ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 6zile
- 21 aug. 2017 – 26 aug. 2017
- Comune afectate
- 5
- comune
- A început pe
- 21 aug.
- 2017
- Focare termice
- 563
- într-un singur focar: 284 MW
- Pericol la început
- 38
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 2,0GW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 20 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,3 mm pe 27 aug..
Zona mai arsese
4 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 385 ha în 2016.
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
7.109 ha a ajuns pe 22 aug.36 %
-
Truchas 371 loc. · la 1,6 km de centru3.596 ha a ajuns pe 23 aug.12 %
-
Castrillo de Cabrera 100 loc. · la 5,3 km de centru186 ha a ajuns pe 23 aug.1,6 %
-
San Justo 207 loc. · la 7,0 km de centru33 ha a ajuns pe 23 aug.0,4 %
-
Rosinos de la Requejada 292 loc. · la 11,8 km de centru7 ha a ajuns pe 23 aug.0,0 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Alte terenuri naturale73 %
- Foioase12 %
- Tufărișuri și tranziție8,9 %
- Conifere4,2 %
- Terenuri agricole1,1 %
- Pădure mixtă0,6 %
- Suprafețe artificiale0,5 %
Arie protejată Natura 2000 afectată: 15 %
- ZEPA + LIC Sierra de la Cabrera ES4190110 · ES4130024
Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 21 august 2017 și a ars 9.817 ha (satelitul a măsurat 10.927 ha).
- Encinedo Vallina Pabeiro 21 august 2017 · 20:48 9.817 ha · stins la 3 septembrie 2017 · cauză: intenționat
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.
Verificat cu presa
Verificat la 30 septembrie 2026Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:
- Cunoscut și ca
- Incendio de la Cabrera · Incendio de Losadilla · Incendio de Encinedo
- Suprafață oficială citată: 9.964 ha (satelitul a măsurat 10.927 ha)
- Declarat sub control (încă nestins): 27 august 2017
Surse
- El incendio de Cabrera, el más devastador de 2017 según la UME — La fueya cabreiresa, 8 martie 2018
- El incendio de La Cabrera arrasó 9.964 hectáreas según la Junta — iLeón (elDiario.es), 13 septembrie 2017
- El fuego intencionado en La Cabrera devora todo a su paso y sigue fuera de control — leonoticias, 24 august 2017
- Educación Forestal: Incendio en La Cabrera — Educación Forestal
Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 aug. | 31,4 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 22 aug. | 29,4 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 23 aug. | 28,2 °C | 23 % | 46 km/h | 1,1 mm | Moderat 21 |
| 24 aug. | 25,9 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 25 |
| 25 aug. | 26,0 °C | 26 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 26 aug. | 23,3 °C | 34 % | 66 km/h | 0,1 mm | Ridicat 29 |
| 27 aug. după | 18,9 °C | 49 % | 60 km/h | 6,3 mm | Foarte scăzut 2 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 23 august 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 108 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 45: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 563Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 1.708 haBenuzaoctombrie 2017 · 2 zile · la 13 km
- 25.953 haPorto de Sanabria Portoaugust 2025 · 17 zile · la 17 km
- 26.241 haLlamas de Cabrera Ponferradaaugust 2025 · 14 zile · la 18 km
- 3.619 haLuyego25 august 2022 · 11 zile · la 21 km
- 4.416 haPuente de Domingo Flórezaugust 2025 · 9 zile · la 26 km
- 12.735 haCarballeda de Valdeorrasiulie 2022 · 8 zile · la 34 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Encinedo?
- Copernicus îl datează între 21 august 2017 și 26 august 2017: 6 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 21 august 2017 la ora 20:48 și declarat stins pe 3 septembrie 2017.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 10.927 hectare (109,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 5 comune: Encinedo (7.109 ha, 36 %); Truchas (3.596 ha, 12 %); Castrillo de Cabrera (186 ha, 1,6 %); San Justo (33 ha, 0,4 %); Rosinos de la Requejada (7 ha, 0,0 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Encinedo și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 31,4 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 66 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 563 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu EGIF (MITECO): 9.817 ha oficiale față de 10.927 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.