Incendiul de la Mosteiro, iulie 2017
Mosteiro, Oleiros-Amieira
Stins · ultima detecție 18 iul. 2017, 02:43 UTC
Focul a început pe 17 iulie 2017 în comuna Mosteiro, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 509 hectare, repartizat între 2 comune.
Al 93-lea din Portugalia în 2017, din 211.
Puterea măsurată de satelit este mică (12,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
509ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa509ICNF292
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 26 ianuarie 2022
+− verificare
ICNF: 292 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +74,4 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
2zile
De pe 17 iul. 2017 până pe 18 iul. 2017: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 18 iul. 2017, 02:43 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
17 iul. 2017
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
17 iul. 2017
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
6
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 13 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
17 iul. 2017 – 18 iul. 2017
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
53MW
Putere radiativă însumată pe 18 iulie 2017; focare în acea zi: 6.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
18 iul. 2017
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
39,4FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 9.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
30,6°C · 25 % UR
Maxima de 30,6 °C și umiditatea minimă de 25 % pe 17 iulie 2017; rafale de 41 km/h pe 18 iulie 2017.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 100persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 2,9 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2015).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial ICNF
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 292 ha (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Tufărișuri și tranziție93 %
Terenuri agricole7,0 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2015
Suprafață construită2,9ha
Locuitori≈ 100
În perimetru se aflau aproximativ 2,9 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 17 iulie 2017 și a ars 292 ha (satelitul a măsurat 509 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
OleirosMosteiro17 iulie 2017 · 15:51292 ha· stins la 18 iulie 2017· cauză: intenționat
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
17 iul.
30,6 °C
25 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
18 iul.
24,6 °C
47 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
19 iul. după
22,3 °C
63 %
43 km/h
0,6 mm
Ridicat 24
20 iul. după
22,5 °C
45 %
50 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
21 iul. după
22,9 °C
43 %
52 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
22 iul. după
23,7 °C
49 %
45 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
23 iul. după
28,1 °C
34 %
52 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
24 iul. după
27,9 °C
40 %
46 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
25 iul. după
30,8 °C
25 %
41 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
26 iul. după
31,3 °C
31 %
44 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
27 iul. după
28,6 °C
36 %
49 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
28 iul. după
29,5 °C
36 %
49 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 39,4 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 9 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.
FWI la pornire39,4
Umiditate minimă25 %
Zile fără ploaie9
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Mosteiro, iulie 2017
509 ha2 zileFWI 39,4Umiditate min. 25 %
Incendiul de la Covilhã, august 2017
1.220 ha5 zileFWI 39,3Umiditate min. 24 %la 51 km, în 2017
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (509 ha față de o mediană de 414 ha) și a durat 2 zile, față de 2 zile.
La 10 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 18 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 25, cu o mediană de 3,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 10 iul. 2017
După · 25 iul. 2017
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 15 iulie 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 15 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,515µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1025µg/m³
15 iul.17 iul.19 iul.21 iul.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Copernicus îl datează între 17 iulie 2017 și 18 iulie 2017: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 509 hectare (5,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: Mosteiro (382 ha, 21 %); Oleiros-Amieira (127 ha, 0,9 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Mosteiro și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,6 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 414 ha; 24 % au trecut de 1.000 ha. La 10 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu ICNF: 292 ha oficiale față de 509 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.