Sari la conținut
worldfires
BR · Brazilia · –

Incendiul de la Campo Verde, august 2024 Chapada dos Guimarães, Campo Verde

Stins · ultima detecție 11 sept. 2024, 17:39 UTC

Focul a pornit pe 28 august 2024 în Campo Verde, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 19.205 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 191-lea ca mărime din Mato Grosso din 2016 (din 1872 cu pagină). Al 151-lea din Brazilia în 2024, din 1301.

Suprafață arsă
19.205ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
28 aug. 2024 – 11 sept. 2024
Comune afectate
2
comune
A început pe
28 aug.
2024
Focare termice
726
într-un singur focar: 255 MW
Pericol la început
58
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
765MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 aug.11 sept.
11 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

28 aug. 2024 · 3.250 MW · 52 29 aug. 2024 · 1.713 MW · 104 30 aug. 2024 · 858 MW · 113 31 aug. 2024 · 247 MW · 25 1 sept. 2024 · 501 MW · 60 2 sept. 2024 · 510 MW · 40 3 sept. 2024 · 448 MW · 47 4 sept. 2024 · 1.686 MW · 158 5 sept. 2024 · 1.338 MW · 95 6 sept. 2024 · 9 MW · 9 7 sept. 2024 · 27 MW · 6 9 sept. 2024 · 101 MW · 10 10 sept. 2024 · 10 MW · 3 11 sept. 2024 · 12 MW · 4
28 aug. 31 aug. 3 sept. 6 sept. 10 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
51km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

74 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9.650 ha în 2019, 2.067 ha în 2020, 26 ha în 2021, 7.632 ha în 2022, 22 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 14.178 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 82 % din suprafața pe care o are București (192 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 16.721 ha a ajuns pe 28 aug.
    2,6 %
  2. Campo Verde 44.585 loc. a început aici
    2.599 ha a ajuns pe 28 aug.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,1 ha
Locuitori≈ 60

În perimetru se aflau aproximativ 1,1 ha construite și locuiau aproximativ 60 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 55 % din suprafața din Brazilia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 aug. 36,1 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 58
29 aug. 35,3 °C 22 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 69
30 aug. 35,1 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 60
31 aug. 36,3 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
1 sept. 35,8 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 sept. 36,2 °C 7 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 55
3 sept. 36,5 °C 18 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 69
4 sept. 37,0 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 68
5 sept. 33,9 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
6 sept. 36,2 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 52
7 sept. 37,4 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Foarte extrem 70
8 sept. 36,9 °C 15 % 45 km/h 0,0 mm Foarte extrem 74
9 sept. 36,6 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 68
10 sept. 36,6 °C 14 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 68
11 sept. 36,3 °C 16 % 47 km/h 0,0 mm Foarte extrem 75
12 sept. după 36,8 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 66
13 sept. după 36,8 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 66
14 sept. după 36,7 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
15 sept. după 34,7 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 sept. după 32,3 °C 41 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 sept. după 35,8 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
18 sept. după 38,4 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 62
19 sept. după 35,3 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
20 sept. după 36,4 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
21 sept. după 37,7 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 56

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 58,2 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 20.

FWI la pornire 58,2
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Acorizal, septembrie 2020
9.276 ha 18 zile FWI 60,4 Umiditate min. 17 % la 108 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
8.710 ha
suprafață mediană
35 %
au trecut de 10.000 ha
1,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 20)

A fost de 2,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 15 zile, față de 11 zile.

Doar 1 din cei 20 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
51km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 20, cu o mediană de 1,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 aug. 2024
După · 18 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 108 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 59: de 3,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5108 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM10154 µg/m³
Grosime optică2,07
26 aug.30 aug.3 sept.7 sept.11 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 726Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Brazilia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Campo Verde?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 august 2024 și 11 septembrie 2024 (15 zile). Perimetrul îl datează între 28 august 2024 și 6 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 19.205 hectare (192,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Chapada dos Guimarães (16.721 ha, 2,6 %); Campo Verde (2.599 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 75, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Brazilia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 20. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 8.710 ha; 35 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 20 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 6 septembrie 2024 → 11 septembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 august 2024 – 6 septembrie 2024. 726 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.