Incendii în Chapada dos Guimarães
Chapada dos Guimarães, Brazilia, a avut 37 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2017: 245.857 hectare arse în limitele sale, 38 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 7).
Doar incendiile de 3.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Foarte scăzut 32° · 59 % · 26 km/h
- lun. 2 Scăzut 33° · 51 % · 36 km/h
- mar. 3 Scăzut 34° · 53 % · 31 km/h
- mie. 4 Moderat 36° · 44 % · 33 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 34° · 53 % · 28 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 33° · 58 % · 22 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 33° · 51 % · 43 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 245.857
- hectare arse
- 38 %
- din comună
- 37
- incendii
- 6.492
- km²
De câte ori a ars Chapada dos Guimarães?
Chapada dos Guimarães a ars de 37 de ori din 2016, în 7 ani: 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024 și 2025. Ultima dată: Incendiul de la Chapada dos Guimarães, septembrie 2025, cu 11.177 hectare în interiorul localității. În total au ars 245.857 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 186.425 hectare, 29 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 37
- incendii
- 7
- ani cu foc
- 245.857
- ha cumulate
- 186.425
- ha distincte
Incendii de peste 3.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Chapada dos Guimarães
- 11.177 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, septembrie 2025 a început aici 1,7 % din comună · 11.122 ha în total · 12 zile
- 8.165 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 17 septembrie 2024 a început aici 1,3 % din comună · 8.109 ha în total · 10 zile
- 422 ha Incendiul de la Cuiabá, 13 septembrie 2024 0,1 % din comună · 5.487 ha în total · 9 zile
- 5.023 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 10 septembrie 2024 a început aici 0,8 % din comună · 4.995 ha în total · 9 zile
- 3.876 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 6 septembrie 2024 a început aici 0,6 % din comună · 9.227 ha în total · 8 zile
- 27.138 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 6 septembrie 2024 a început aici 4,2 % din comună · 29.797 ha în total · 21 de zile
- 4.055 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 1 septembrie 2024 a început aici 0,6 % din comună · 4.035 ha în total · 14 zile
- 2.024 ha Incendiul de la Rosário Oeste, 31 august 2024 0,3 % din comună · 57.406 ha în total · 25 de zile
- 7.844 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, august 2024 a început aici 1,2 % din comună · 7.806 ha în total · 7 zile
- 819 ha Incendiul de la Rosário Oeste, 28 august 2024 0,1 % din comună · 3.618 ha în total · 15 zile
- 16.721 ha Incendiul de la Campo Verde, august 2024 2,6 % din comună · 19.205 ha în total · 15 zile
- 475 ha Incendiul de la Cuiabá, 26 august 2024 0,1 % din comună · 30.271 ha în total · 24 de zile
- 16.276 ha Incendiul de la Cuiabá, 17 august 2024 2,5 % din comună · 108.162 ha în total · 38 de zile
- 4.555 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 9 septembrie 2022 a început aici 0,7 % din comună · 4.683 ha în total · 11 zile
- 13.435 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 3 septembrie 2022 a început aici 2,1 % din comună · 13.355 ha în total · 16 zile
- 5.029 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, septembrie 2021 a început aici 0,8 % din comună · 5.001 ha în total · 8 zile
- 15.290 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 30 septembrie 2020 a început aici 2,4 % din comună · 15.189 ha în total · 12 zile
- 3.038 ha Incendiul de la Cuiabá, 13 septembrie 2020 0,5 % din comună · 9.803 ha în total · 10 zile
- 4.005 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 11 septembrie 2020 a început aici 0,6 % din comună · 3.979 ha în total · 8 zile
- 3.028 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 10 septembrie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 3.013 ha în total · 9 zile
- 868 ha Incendiul de la Acorizal, 6 septembrie 2020 0,1 % din comună · 3.831 ha în total · 17 zile
- 3.546 ha Incendiul de la Rosário Oeste, 1 septembrie 2020 0,6 % din comună · 58.215 ha în total · 20 de zile
- 3.952 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 31 august 2020 a început aici 0,6 % din comună · 4.269 ha în total · 9 zile
- 7.080 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 30 august 2020 a început aici 1,1 % din comună · 7.069 ha în total · 20 de zile
- 5.343 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 29 august 2020 a început aici 0,8 % din comună · 5.378 ha în total · 10 zile
- 1.315 ha Incendiul de la Cuiabá, 28 august 2020 0,2 % din comună · 5.318 ha în total · 16 zile
- 577 ha Incendiul de la Cuiabá, 8 septembrie 2019 0,1 % din comună · 3.515 ha în total · 6 zile
- 3.322 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 7 septembrie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 3.300 ha în total · 5 zile
- 15.829 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 6 septembrie 2019 a început aici 2,4 % din comună · 15.718 ha în total · 12 zile
- 6.717 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 5 septembrie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 6.691 ha în total · 8 zile
- 15.458 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 31 august 2019 a început aici 2,4 % din comună · 16.348 ha în total · 22 de zile
- 8.859 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 29 august 2019 a început aici 1,4 % din comună · 8.806 ha în total · 17 zile
- 5.542 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 29 august 2019 a început aici 0,8 % din comună · 16.434 ha în total · 24 de zile
- 62 ha Incendiul de la Nova Brasilândia, august 2019 0,0 % din comună · 4.593 ha în total · 16 zile
- 7.303 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, 8 august 2019 a început aici 1,1 % din comună · 7.288 ha în total · 9 zile
- 4.615 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, septembrie 2017 a început aici 0,7 % din comună · 4.585 ha în total · 10 zile
- 3.073 ha Incendiul de la Chapada dos Guimarães, august 2017 a început aici 0,5 % din comună · 3.052 ha în total · 8 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE), OCHA ROLAC (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.