Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Bulkley-Nechako E, 19 iulie 2024 Bulkley-Nechako E

Stins · ultima detecție 8 sept. 2024, 10:48 UTC

Focul a pornit pe 19 iulie 2024 în Bulkley-Nechako E, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 52 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 23.156 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 42-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 46-lea din Canada în 2024, din 291.

Suprafață arsă
23.156ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
52de zile
19 iul. 2024 – 8 sept. 2024
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
19 iul.
2024
Focare termice
4.202
într-un singur focar: 1.030 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
3,5GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 iul.8 sept.
8 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

20 iul. 2024 · 3.190 MW · 82 21 iul. 2024 · 10.195 MW · 264 22 iul. 2024 · 2.008 MW · 323 23 iul. 2024 · 305 MW · 81 24 iul. 2024 · 8 MW · 8 25 iul. 2024 · 64 MW · 9 26 iul. 2024 · 61 MW · 23 27 iul. 2024 · 393 MW · 28 28 iul. 2024 · 1 MW · 1 31 iul. 2024 · 4 MW · 1 1 aug. 2024 · 249 MW · 24 2 aug. 2024 · 483 MW · 20 3 aug. 2024 · 1.907 MW · 99 4 aug. 2024 · 1.770 MW · 105 5 aug. 2024 · 3.858 MW · 205 6 aug. 2024 · 2.506 MW · 138 7 aug. 2024 · 7.005 MW · 220 8 aug. 2024 · 6.367 MW · 281 9 aug. 2024 · 3.099 MW · 175 10 aug. 2024 · 3.542 MW · 172 11 aug. 2024 · 3.214 MW · 159 12 aug. 2024 · 27.953 MW · 381 13 aug. 2024 · 6.161 MW · 143 14 aug. 2024 · 13.747 MW · 329 15 aug. 2024 · 1.736 MW · 256 17 aug. 2024 · 142 MW · 15 18 aug. 2024 · 9.611 MW · 148 1 sept. 2024 · 2 MW · 1 2 sept. 2024 · 150 MW · 13 3 sept. 2024 · 2.187 MW · 26 4 sept. 2024 · 426 MW · 30 5 sept. 2024 · 1.462 MW · 33 6 sept. 2024 · 9.806 MW · 286 7 sept. 2024 · 482 MW · 119 8 sept. 2024 · 17 MW · 4
20 iul. 27 iul. 5 aug. 12 aug. 2 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
53km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 18 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 9 sept..

Zona mai arsese

5 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 107 ha în 2018, 925 ha în 2021, 76 ha în 2023.

Cât de mare este?

10 km
A ars aproape aceeași suprafață pe care o are București (232 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Bulkley-Nechako E a început aici
    23.084 ha a ajuns pe 20 iul.
    1,3 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 iul. 24,5 °C 40 % 35 km/h 0,2 mm Moderat 20
20 iul. 30,4 °C 24 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 21
21 iul. 27,3 °C 34 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 28
22 iul. 21,9 °C 52 % 42 km/h 6,0 mm Foarte scăzut 3
23 iul. 15,8 °C 46 % 46 km/h 1,2 mm Scăzut 5
24 iul. 15,5 °C 51 % 26 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 2
25 iul. 18,6 °C 47 % 45 km/h 5,4 mm Foarte scăzut 1
26 iul. 16,7 °C 59 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
27 iul. 23,3 °C 38 % 37 km/h 0,0 mm Scăzut 9
28 iul. 20,0 °C 57 % 35 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 5
29 iul. 17,5 °C 62 % 31 km/h 4,1 mm Foarte scăzut 1
30 iul. 19,0 °C 57 % 46 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 4
31 iul. 19,1 °C 49 % 53 km/h 0,3 mm Scăzut 8
1 aug. 24,6 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 12
2 aug. 27,7 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 18
3 aug. 27,7 °C 19 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 20
4 aug. 27,8 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 26
5 aug. 23,0 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 21
6 aug. 25,0 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 19
7 aug. 27,2 °C 24 % 17 km/h 0,0 mm Moderat 19
8 aug. 28,5 °C 25 % 23 km/h 0,3 mm Moderat 21
9 aug. 28,5 °C 27 % 18 km/h 1,4 mm Moderat 14
10 aug. 27,4 °C 31 % 23 km/h 0,2 mm Moderat 20
11 aug. 27,2 °C 40 % 22 km/h 0,2 mm Moderat 20
12 aug. 25,4 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 24
13 aug. 21,2 °C 51 % 35 km/h 1,6 mm Scăzut 7
14 aug. 23,6 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 17
15 aug. 20,2 °C 41 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 16
16 aug. 17,8 °C 61 % 19 km/h 5,1 mm Foarte scăzut 1
17 aug. 24,0 °C 36 % 20 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
18 aug. 23,9 °C 35 % 39 km/h 0,7 mm Moderat 12
19 aug. 18,5 °C 59 % 42 km/h 16,1 mm Foarte scăzut 0
20 aug. 19,8 °C 49 % 43 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 3
21 aug. 12,9 °C 78 % 20 km/h 13,4 mm Foarte scăzut 0
22 aug. 20,9 °C 44 % 26 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
23 aug. 21,0 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
24 aug. 19,9 °C 42 % 45 km/h 0,0 mm Scăzut 8
25 aug. 14,0 °C 70 % 34 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 0
26 aug. 12,8 °C 80 % 29 km/h 9,2 mm Foarte scăzut 0
27 aug. 15,9 °C 38 % 46 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 1
28 aug. 20,4 °C 43 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
29 aug. 21,9 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 7
30 aug. 22,1 °C 40 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 8
31 aug. 26,6 °C 27 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 11
1 sept. 25,9 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 14
2 sept. 19,8 °C 51 % 35 km/h 0,2 mm Scăzut 10
3 sept. 21,2 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 11
4 sept. 25,4 °C 27 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 12
5 sept. 27,8 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
6 sept. 24,8 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 19
7 sept. 23,4 °C 43 % 23 km/h 0,2 mm Moderat 14
8 sept. 17,5 °C 62 % 39 km/h 5,5 mm Foarte scăzut 0
9 sept. după 16,3 °C 39 % 29 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 2

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,6 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: 18 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 24.

FWI la pornire 19,6
Umiditate minimă 40 %
Zile fără ploaie 18
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cariboo J, august 2018
64.269 ha 32 de zile FWI 22,1 Umiditate min. 39 % la 29 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 12,2 mm pe 9 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

39 de zile
durată mediană
7.210 ha
suprafață mediană
33 %
au trecut de 10.000 ha
5,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 24 din 24)

A fost de 3,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 52 de zile, față de 39 de zile.

Doar 3 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
9 sept.a doua zi după final
53km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 sept., iar pe 9 sept. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 24 din 24, cu o mediană de 5,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 iul. 2024
După · 15 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 17 august 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 758 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 479: de 32 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5758 µg/m³
Zile peste prag32 de zile
PM101.080 µg/m³
Grosime optică9,41
17 iul.29 iul.10 aug.22 aug.3 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4.202Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulkley-Nechako E?
A ars între 19 iulie 2024 și 8 septembrie 2024: 52 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 23.156 hectare (231,6 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Bulkley-Nechako E (23.084 ha, 1,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 39 de zile, iar suprafața mediană de 7.210 ha; 33 % au trecut de 10.000 ha. Doar 3 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4.202 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.