Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Bulkley-Nechako E, 7 iulie 2023 Bulkley-Nechako E, Cariboo J

Stins · ultima detecție 15 oct. 2023, 21:47 UTC

Focul a pornit pe 7 iulie 2023 în Bulkley-Nechako E, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 101 zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 33.254 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este al 33-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 70-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
33.254ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
101zile
7 iul. 2023 – 15 oct. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
7 iul.
2023
Focare termice
7.187
într-un singur focar: 512 MW
Pericol la început
4
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
1,7GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 iul.15 oct.
15 oct. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

9 iul. 2023 · 8 MW · 1 10 iul. 2023 · 9 MW · 2 11 iul. 2023 · 3.812 MW · 64 12 iul. 2023 · 1.123 MW · 201 13 iul. 2023 · 468 MW · 120 14 iul. 2023 · 61 MW · 8 15 iul. 2023 · 208 MW · 61 16 iul. 2023 · 264 MW · 68 17 iul. 2023 · 7.965 MW · 247 18 iul. 2023 · 986 MW · 214 19 iul. 2023 · 1.096 MW · 162 20 iul. 2023 · 4.902 MW · 250 21 iul. 2023 · 902 MW · 207 22 iul. 2023 · 21 MW · 15 2 aug. 2023 · 8 MW · 1 3 aug. 2023 · 3 MW · 2 4 aug. 2023 · 148 MW · 13 5 aug. 2023 · 5.477 MW · 128 6 aug. 2023 · 432 MW · 84 7 aug. 2023 · 107 MW · 23 10 aug. 2023 · 22 MW · 9 12 aug. 2023 · 63 MW · 14 13 aug. 2023 · 4.175 MW · 124 14 aug. 2023 · 3.983 MW · 464 15 aug. 2023 · 560 MW · 46 16 aug. 2023 · 12.765 MW · 778 17 aug. 2023 · 15.896 MW · 778 18 aug. 2023 · 1.089 MW · 198 19 aug. 2023 · 3.116 MW · 209 20 aug. 2023 · 1.953 MW · 300 21 aug. 2023 · 14.313 MW · 261 22 aug. 2023 · 1.370 MW · 249 23 aug. 2023 · 308 MW · 46 24 aug. 2023 · 121 MW · 18 25 aug. 2023 · 2.280 MW · 79 26 aug. 2023 · 6.062 MW · 247 27 aug. 2023 · 4.711 MW · 380 28 aug. 2023 · 2.938 MW · 385 29 aug. 2023 · 3 MW · 3 1 sept. 2023 · 474 MW · 18 2 sept. 2023 · 6.068 MW · 119 3 sept. 2023 · 2.183 MW · 232 4 sept. 2023 · 110 MW · 40 7 sept. 2023 · 1 MW · 1 8 sept. 2023 · 24 MW · 3 9 sept. 2023 · 50 MW · 9 10 sept. 2023 · 1.373 MW · 43 11 sept. 2023 · 51 MW · 12 14 sept. 2023 · 11 MW · 3 15 sept. 2023 · 502 MW · 63 16 sept. 2023 · 87 MW · 19 17 sept. 2023 · 64 MW · 9 18 sept. 2023 · 14 MW · 7 21 sept. 2023 · 15 MW · 3 22 sept. 2023 · 85 MW · 10 23 sept. 2023 · 33 MW · 8 24 sept. 2023 · 64 MW · 4 28 sept. 2023 · 5 MW · 2 29 sept. 2023 · 2 MW · 2 30 sept. 2023 · 2 MW · 2 4 oct. 2023 · 1 MW · 1 7 oct. 2023 · 2 MW · 1 8 oct. 2023 · 149 MW · 20 9 oct. 2023 · 421 MW · 55 10 oct. 2023 · 56 MW · 25 12 oct. 2023 · 15 MW · 1 13 oct. 2023 · 11 MW · 7 14 oct. 2023 · 31 MW · 7 15 oct. 2023 · 10 MW · 2
9 iul. 2 aug. 17 aug. 4 sept. 24 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
68km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,4 mm pe 16 oct..

Zona mai arsese

5 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.672 ha în 2018.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (333 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Bulkley-Nechako E a început aici
    32.144 ha a ajuns pe 10 iul.
    1,8 %
  2. 742 ha a ajuns pe 9 iul.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 iul. 25,2 °C 37 % 32 km/h 3,5 mm Foarte scăzut 4
8 iul. 26,6 °C 36 % 28 km/h 1,3 mm Scăzut 8
9 iul. 24,5 °C 47 % 30 km/h 3,8 mm Foarte scăzut 3
10 iul. 24,1 °C 41 % 33 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 5
11 iul. 23,1 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 14
12 iul. 23,9 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 17
13 iul. 23,4 °C 37 % 28 km/h 0,1 mm Moderat 17
14 iul. 21,5 °C 53 % 20 km/h 1,4 mm Scăzut 6
15 iul. 22,8 °C 47 % 31 km/h 2,8 mm Foarte scăzut 3
16 iul. 19,2 °C 49 % 36 km/h 4,5 mm Foarte scăzut 1
17 iul. 17,6 °C 52 % 48 km/h 3,8 mm Foarte scăzut 1
18 iul. 19,7 °C 52 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
19 iul. 25,6 °C 40 % 18 km/h 2,4 mm Foarte scăzut 2
20 iul. 28,3 °C 32 % 29 km/h 1,7 mm Scăzut 6
21 iul. 21,3 °C 56 % 26 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 1
22 iul. 18,2 °C 53 % 37 km/h 5,2 mm Foarte scăzut 1
23 iul. 16,3 °C 58 % 20 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 0
24 iul. 17,1 °C 61 % 24 km/h 11,1 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 12,1 °C 72 % 39 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 0
26 iul. 19,3 °C 44 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 18,4 °C 49 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
28 iul. 21,3 °C 44 % 33 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 4
29 iul. 21,7 °C 48 % 28 km/h 8,0 mm Foarte scăzut 0
30 iul. 19,9 °C 44 % 34 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 1
31 iul. 19,0 °C 48 % 34 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 3
1 aug. 19,4 °C 48 % 27 km/h 2,6 mm Foarte scăzut 1
2 aug. 19,0 °C 39 % 32 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
3 aug. 23,5 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Scăzut 7
4 aug. 26,0 °C 30 % 18 km/h 0,0 mm Scăzut 10
5 aug. 28,1 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 12
6 aug. 24,1 °C 52 % 26 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 3
7 aug. 22,3 °C 46 % 35 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 4
8 aug. 17,4 °C 74 % 23 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 17,2 °C 57 % 41 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 2
10 aug. 17,7 °C 53 % 36 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 4
11 aug. 16,4 °C 66 % 38 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 1
12 aug. 22,7 °C 52 % 31 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
13 aug. 27,7 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 10
14 aug. 27,9 °C 39 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 12
15 aug. 26,8 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Moderat 16
16 aug. 29,5 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 17
17 aug. 23,1 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 20
18 aug. 17,6 °C 36 % 32 km/h 0,8 mm Scăzut 11
19 aug. 21,5 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 13
20 aug. 20,2 °C 35 % 16 km/h 0,3 mm Moderat 14
21 aug. 23,6 °C 27 % 44 km/h 0,5 mm Moderat 19
22 aug. 20,8 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 17
23 aug. 18,6 °C 52 % 34 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 3
24 aug. 22,2 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Scăzut 7
25 aug. 23,8 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 12
26 aug. 25,9 °C 28 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 16
27 aug. 28,8 °C 17 % 17 km/h 0,0 mm Ridicat 23
28 aug. 29,4 °C 27 % 25 km/h 0,8 mm Moderat 20
29 aug. 19,9 °C 64 % 31 km/h 0,5 mm Moderat 13
30 aug. 19,0 °C 42 % 35 km/h 0,5 mm Moderat 15
31 aug. 19,2 °C 45 % 30 km/h 0,5 mm Moderat 15
1 sept. 25,7 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 20
2 sept. 25,0 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
3 sept. 19,5 °C 29 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 24
4 sept. 16,0 °C 50 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 18
5 sept. 11,9 °C 70 % 17 km/h 7,9 mm Foarte scăzut 0
6 sept. 14,5 °C 59 % 27 km/h 1,9 mm Foarte scăzut 0
7 sept. 17,6 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
8 sept. 21,1 °C 26 % 15 km/h 0,0 mm Scăzut 9
9 sept. 24,5 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 14
10 sept. 24,1 °C 32 % 35 km/h 0,5 mm Moderat 19
11 sept. 19,2 °C 45 % 31 km/h 1,3 mm Scăzut 7
12 sept. 15,9 °C 62 % 36 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 4
13 sept. 15,9 °C 43 % 33 km/h 0,0 mm Scăzut 7
14 sept. 23,3 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 15
15 sept. 17,5 °C 45 % 68 km/h 0,0 mm Ridicat 24
16 sept. 17,8 °C 44 % 39 km/h 0,1 mm Moderat 16
17 sept. 14,8 °C 63 % 51 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 2
18 sept. 12,6 °C 52 % 45 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 4
19 sept. 11,0 °C 66 % 47 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 2
20 sept. 16,1 °C 42 % 17 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
21 sept. 21,3 °C 34 % 17 km/h 0,0 mm Scăzut 8
22 sept. 20,0 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 14
23 sept. 13,6 °C 62 % 34 km/h 5,7 mm Foarte scăzut 0
24 sept. 17,6 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
25 sept. 15,5 °C 49 % 41 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 3
26 sept. 14,3 °C 53 % 34 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 4
27 sept. 13,8 °C 50 % 26 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 2
28 sept. 10,6 °C 56 % 27 km/h 4,2 mm Foarte scăzut 0
29 sept. 11,6 °C 56 % 16 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
30 sept. 14,1 °C 41 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
1 oct. 12,2 °C 72 % 35 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 1
2 oct. 12,6 °C 55 % 38 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 3
3 oct. 12,5 °C 68 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
4 oct. 11,3 °C 71 % 30 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 3
5 oct. 18,2 °C 57 % 21 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 4
6 oct. 20,5 °C 43 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 7
7 oct. 23,0 °C 31 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 11
8 oct. 19,4 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 14
9 oct. 15,0 °C 52 % 35 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 2
10 oct. 11,6 °C 59 % 21 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
11 oct. 14,0 °C 54 % 20 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
12 oct. 16,2 °C 42 % 17 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
13 oct. 14,4 °C 44 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
14 oct. 15,2 °C 44 % 21 km/h 0,1 mm Scăzut 6
15 oct. 14,6 °C 49 % 28 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 3
16 oct. după 12,7 °C 68 % 24 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 4,3 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 22.

FWI la pornire 4,3
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cariboo J, iulie 2018
33.884 ha 39 de zile FWI 3,8 Umiditate min. 37 % la 32 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,4 mm pe 8 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

39 de zile
durată mediană
8.829 ha
suprafață mediană
41 %
au trecut de 10.000 ha
3,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 22)

A fost de 3,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 101 zile, față de 39 de zile.

Doar 6 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,4 mmprima ploaie
16 oct.a doua zi după final
68km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 oct., iar pe 16 oct. au căzut 4,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 22, cu o mediană de 3,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 iun. 2023
După · 22 oct. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.050 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 508: de 34 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,51.050 µg/m³
Zile peste prag49 de zile
PM101.501 µg/m³
Grosime optică7,73
5 iul.25 iul.14 aug.3 sept.23 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 7.187Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulkley-Nechako E?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 iulie 2023 și 15 octombrie 2023 (101 zile). Perimetrul îl datează între 7 iulie 2023 și 9 octombrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 33.254 hectare (332,5 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: Bulkley-Nechako E (32.144 ha, 1,8 %); Cariboo J (742 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,5 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 68 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 26, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 39 de zile, iar suprafața mediană de 8.829 ha; 41 % au trecut de 10.000 ha. Doar 6 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 9 octombrie 2023 → 15 octombrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 iulie 2023 – 9 octombrie 2023. 7.187 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.