Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Amecameca, martie 2024 Amecameca, San Nicolás de los Ranchos

Stins · ultima detecție 21 mar. 2024, 20:34 UTC

Focul a pornit pe 14 martie 2024 în Amecameca, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.185 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 17-lea ca mărime din México din 2016 (din 26 cu pagină). Al 164-lea din Mexic în 2024, din 289.

Suprafață arsă
2.185ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
14 mar. 2024 – 21 mar. 2024
Comune afectate
2
comune
A început pe
14 mar.
2024
Focare termice
114
într-un singur focar: 76 MW
Pericol la început
22
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
158MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 mar.21 mar.
21 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

15 mar. 2024 · 31 MW · 7 16 mar. 2024 · 320 MW · 32 17 mar. 2024 · 314 MW · 22 18 mar. 2024 · 324 MW · 27 19 mar. 2024 · 67 MW · 12 20 mar. 2024 · 25 MW · 10 21 mar. 2024 · 23 MW · 4
15 mar. 18 mar. 21 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

21°maximă
56km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 25 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,3 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Amecameca a început aici
    2.095 ha a ajuns pe 15 mar.
    12 %
  2. 102 ha a ajuns pe 15 mar.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,17 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,17 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone

Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 1.613 ha (satelitul a măsurat 2.185 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 1.546 ha 2 67 ha
14 mar.2 apr.
neglijență
  1. 1 Amecameca Parque Nacional / La Joyita / Centinelas / Altzomoni y Cañada de Amalacaxco 14 martie 2024 1.546 ha · stins la 3 aprilie 2024 · cauză: neglijență
  2. 2 San Nicolás de los Ranchos San Nicolás de los Ranchos 14 martie 2024 67 ha · stins la 3 aprilie 2024 · cauză: neglijență

Total potrivit CONAFOR: 1.613 ha, adică 74 % din cele 2.185 ha ale perimetrului satelitar.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 mar. 19,8 °C 22 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 mar. 20,3 °C 23 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 24
16 mar. 19,7 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 25
17 mar. 19,2 °C 24 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 24
18 mar. 21,0 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 24
19 mar. 17,5 °C 35 % 29 km/h 0,9 mm Moderat 17
20 mar. 18,6 °C 29 % 38 km/h 0,7 mm Moderat 14
21 mar. 19,7 °C 27 % 56 km/h 0,4 mm Ridicat 25
22 mar. după 20,2 °C 25 % 44 km/h 0,2 mm Ridicat 25
23 mar. după 20,5 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
24 mar. după 19,6 °C 18 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 36
25 mar. după 17,7 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
26 mar. după 19,7 °C 17 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 mar. după 21,1 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
28 mar. după 17,9 °C 30 % 45 km/h 0,2 mm Ridicat 29
29 mar. după 20,4 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 27
30 mar. după 20,1 °C 25 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 26
31 mar. după 18,9 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 27

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,1 și o umiditate minimă de 22 %; înainte: 25 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 22,1
Umiditate minimă 22 %
Zile fără ploaie 25
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Leonardo Bravo, aprilie 2024
3.799 ha 25 de zile FWI 26,2 Umiditate min. 25 % la 197 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
2.880 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 28)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.185 ha față de o mediană de 2.880 ha) și a durat 8 zile, față de 9 zile.

La 6 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 28, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 mar. 2024
După · 28 mar. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 16: de 1,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,526 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1037 µg/m³
Grosime optică0,52
12 mar.15 mar.18 mar.21 mar.24 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 114Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Amecameca?
GWIS (Copernicus) îl datează între 14 martie 2024 și 21 martie 2024: 8 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.185 hectare (21,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Amecameca (2.095 ha, 12 %); San Nicolás de los Ranchos (102 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,0 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.880 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 114 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 1.613 ha oficiale față de 2.185 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.