Focul a început pe 30 martie 2023 în comuna Allande, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 582 hectare, repartizat între o singură comună. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 29 martie 2023 la ora 13:45 și declarat stins pe 6 aprilie 2023.
Este al 20-lea ca mărime din Asturias din 2016 (din 225 cu pagină). Al 18-lea din Spania în 2023, din 124.
Puterea măsurată de satelit este mică (5,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
582ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa582EGIF (MITECO)626
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 5 aprilie 2023
+− verificare
EGIF (MITECO): 626 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: −7,1 %. Asociere din 1 noiembrie 2026.
Durată din satelit
cu rezerve
2zile
De pe 30 mar. 2023 până pe 31 mar. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 30 mar. 2023, 02:26 UTC
+− verificare
EGIF (MITECO) declară incendiul stins pe 6 aprilie 2023. Sateliții pot vedea jar și după aceea.
Început și cauză
coincide cu datele oficiale
29 mar. 202313:45
Alertă potrivit EGIF (MITECO): 29 martie 2023 la ora 13:45. Cauză oficială: intenționat.
Sursă
EGIF (MITECO) · 2023331159
Dată
asociat cu fișa pe 1 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 30 martie 2023.
Focare termice
doar satelit
18
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 5 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
30 mar. 2023 – 31 mar. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
47MW
Putere radiativă însumată pe 30 martie 2023; focare în acea zi: 18.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
30 mar. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
8,8FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
15,8°C · 47 % UR
Maxima de 15,8 °C și umiditatea minimă de 47 % pe 30 martie 2023; rafale de 86 km/h pe 30 martie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial EGIF (MITECO)
Coincide: 626 ha în registrul oficial (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei allande-2023-03-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-03-30
18
47
15,8
9,3
47
29,8
86,4
0
8,8
bajo
1
2023-03-31
0
0
12,6
8,4
55
27,5
78,5
1,5
2,2
muy_bajo
1
2023-04-01
0
0
9,9
5,5
68
17,3
51,8
4,5
0,1
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), EGIF (MITECO), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
582ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
30 mar. 2023 – 31 mar. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
30 mar.
2023
Focare termice
18
într-un singur focar: 5 MW
Pericol la început
9
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
47MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
30 mar.31 mar.
Cum a evoluat, zi de zi
30 mar. 2023 · 47 MW · 18
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
16°maximă
86km/h · rafală maximă
47%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,5 mm pe 1 apr..
Zona mai arsese
1 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4 ha în 2017, 1 ha în 2021, 2 ha în 2022.
Cât de mare este?
A ars echivalentul a 2,5 % din suprafața pe care o are București (5,8 km² față de 236 km²).
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 1 % din suprafața pe care o are Madrid (5,8 km² față de 604 km²).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 5,5 % din suprafața pe care o are Paris (5,8 km² față de 105 km²).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
A ars echivalentul a 0,4 % din suprafața pe care o are Londra (5,8 km² față de 1.583 km²).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Perimetrul incendiuluiBucurești
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
Allande1.506 loc. · la 1,0 km de centrua început aici
583 haa ajuns pe 30 mar.
1,7 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A fost de 3,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.
Doar 1 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
4,5 mmprima ploaie
1 apr.a doua zi după final
86km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 31 mar., iar pe 1 apr. au căzut 4,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 19, cu o mediană de 3,6 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 23 mar. 2023
După · 7 apr. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 30 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 20 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,520µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1041µg/m³
Grosime optică0,35
OMS 15
28 mar.30 mar.1 apr.3 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 18Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Copernicus îl datează între 30 martie 2023 și 31 martie 2023: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 29 martie 2023 la ora 13:45 și declarat stins pe 6 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 582 hectare (5,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Allande (583 ha, 1,7 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Allande și s-a oprit la 1,0 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,8 °C, o umiditate minimă de 47 % și rafale de 86 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 9, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 148 ha; 5 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 18 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu EGIF (MITECO): 626 ha oficiale față de 582 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.