Sari la conținut
worldfires
VE · Venezuela · –

Incendiul de la Achaguas, 1 martie 2024 Achaguas

Stins · ultima detecție 25 mar. 2024, 17:34 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2024 în Achaguas, Venezuela, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 13.267 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 3-lea ca mărime din Apure din 2016 (din 761 cu pagină). Al 11-lea din Venezuela în 2024, din 482.

Suprafață arsă
13.267ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
1 mar. 2024 – 24 mar. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
1 mar.
2024
Focare termice
546
într-un singur focar: 205 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
324MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.24 mar.
25 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2024 · 39 MW · 5 3 mar. 2024 · 10 MW · 1 4 mar. 2024 · 8 MW · 2 5 mar. 2024 · 105 MW · 10 6 mar. 2024 · 236 MW · 15 7 mar. 2024 · 56 MW · 5 8 mar. 2024 · 51 MW · 7 10 mar. 2024 · 1 MW · 1 11 mar. 2024 · 83 MW · 11 12 mar. 2024 · 976 MW · 45 13 mar. 2024 · 597 MW · 46 14 mar. 2024 · 170 MW · 24 15 mar. 2024 · 116 MW · 19 16 mar. 2024 · 2.724 MW · 103 17 mar. 2024 · 693 MW · 66 18 mar. 2024 · 521 MW · 49 19 mar. 2024 · 8 MW · 8 20 mar. 2024 · 660 MW · 57 21 mar. 2024 · 79 MW · 16 22 mar. 2024 · 153 MW · 34 23 mar. 2024 · 134 MW · 18 24 mar. 2024 · 30 MW · 3 25 mar. 2024 · 9 MW · 1
1 mar. 7 mar. 16 mar. 23 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
48km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 2 apr..

Zona mai arsese

76 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 796 ha în 2018, 1.203 ha în 2019, 6.469 ha în 2020, 4.589 ha în 2022, 4.422 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 10.091 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 56 % din suprafața pe care o are București (133 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Achaguas 28.966 loc. a început aici
    13.369 ha a ajuns pe 1 mar.
    1,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 37,2 °C 26 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
2 mar. 36,4 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
3 mar. 36,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 mar. 37,6 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 37
5 mar. 38,5 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 36
6 mar. 37,6 °C 36 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
7 mar. 39,2 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
8 mar. 37,9 °C 34 % 40 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 42
9 mar. 39,9 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
10 mar. 38,7 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
11 mar. 40,3 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
12 mar. 39,5 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
13 mar. 39,7 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 mar. 39,5 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
15 mar. 39,2 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
16 mar. 39,6 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
17 mar. 39,3 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
18 mar. 39,2 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 mar. 37,8 °C 35 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
20 mar. 40,1 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
21 mar. 40,5 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 mar. 38,8 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
23 mar. 38,7 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
24 mar. 38,2 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
25 mar. după 38,7 °C 33 % 17 km/h 0,0 mm Ridicat 33
26 mar. după 38,6 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
27 mar. după 38,5 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
28 mar. după 38,0 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
29 mar. după 39,0 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
30 mar. după 37,1 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
31 mar. după 37,3 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
1 apr. după 38,1 °C 33 % 38 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 45
2 apr. după 35,0 °C 46 % 41 km/h 1,7 mm Ridicat 37

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,9 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 21 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 42,9
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 21
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Muñoz, ianuarie 2024
3.157 ha 6 zile FWI 43,6 Umiditate min. 26 % la 86 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 10,6 mm pe 3 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
2.464 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 17)

A fost de 5,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 24 de zile, față de 6 zile.

Niciunul dintre cei 17 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,7 mmprima ploaie
2 apr.la 9 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 mar., iar pe 2 apr. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 17, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 23 feb. 2024
După · 31 mar. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 64 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 47: de 3,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,564 µg/m³
Zile peste prag19 zile
PM1094 µg/m³
Grosime optică1,48
6 mar.10 mar.14 mar.18 mar.22 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 546Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Venezuela

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Achaguas?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 martie 2024 și 24 martie 2024 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 8 martie 2024 și 21 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 13.267 hectare (132,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Achaguas (13.369 ha, 1,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,5 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Venezuela (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 2.464 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 17 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 21 martie 2024 → 24 martie 2024.
  2. Data de început: 8 martie 2024 → 1 martie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 martie 2024 – 21 martie 2024. 546 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.