Incendii în Nyirol
Nyirol, Sudanul de Sud, a avut 66 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 483.060 hectare arse în limitele sale, 68 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte ridicat (FWI 41).
Doar incendiile de 5.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- sâm. 7 Foarte ridicat 37° · 26 % · 33 km/h
- dum. 8 Foarte ridicat 38° · 16 % · 23 km/h
- lun. 9 Extrem 39° · 10 % · 34 km/h
- mar. 10 Foarte extrem 39° · 13 % · 39 km/h
- mie. 11 Extrem 38° · 16 % · 36 km/h
- joi 12 Extrem 38° · 15 % · 29 km/h
- vin. 13 Ridicat 36° · 33 % · 46 km/h
- sâm. 14 Ridicat 38° · 20 % · 41 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău
Fum azi în Nyirol: prognoză oră de oră
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 483.060
- hectare arse
- 68 %
- din comună
- 66
- incendii
- 7.118
- km²
De câte ori a ars Nyirol?
Nyirol a ars de 66 de ori din 2016, în 11 ani: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Nyirol, septembrie 2026, cu 5.703 hectare în interiorul localității.
- 66
- incendii
- 11
- ani cu foc
- 483.060
- ha cumulate
- 8 sept. 2026
- ultima dată
Incendii de peste 5.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Nyirol
- 5.703 ha Incendiul de la Nyirol, septembrie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 5.663 ha în total · 5 zile
- 2.799 ha Incendiul de la Nyirol, iunie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 5.380 ha în total · 5 zile
- 1.030 ha Incendiul de la Ulang, 12 aprilie 2026 0,1 % din comună · 6.897 ha în total · 6 zile
- 5.905 ha Incendiul de la Nyirol, aprilie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 5.866 ha în total · 9 zile
- 6.089 ha Incendiul de la Nyirol, 8 martie 2026 a început aici 0,9 % din comună · 6.187 ha în total · 8 zile
- 9.978 ha Incendiul de la Nyirol, 1 martie 2026 a început aici 1,4 % din comună · 9.906 ha în total · 15 zile
- 819 ha Incendiul de la Ulang, 10 februarie 2026 0,1 % din comună · 21.501 ha în total · 34 de zile
- 18.693 ha Incendiul de la Nyirol, 10 ianuarie 2026 a început aici 2,6 % din comună · 23.129 ha în total · 11 zile
- 29.356 ha Incendiul de la Nyirol, 6 ianuarie 2026 a început aici 4,1 % din comună · 29.157 ha în total · 15 zile
- 2.112 ha Incendiul de la Akobo, decembrie 2025 0,3 % din comună · 5.867 ha în total · 3 zile
- 561 ha Incendiul de la Uror, 16 decembrie 2025 0,1 % din comună · 13.159 ha în total · 28 de zile
- 372 ha Incendiul de la Uror, 7 decembrie 2025 0,0 % din comună · 5.310 ha în total · 20 de zile
- 4.506 ha Incendiul de la Nyirol, mai 2025 a început aici 0,6 % din comună · 5.130 ha în total · 9 zile
- 11.931 ha Incendiul de la Nyirol, martie 2025 a început aici 1,7 % din comună · 11.848 ha în total · 26 de zile
- 2.102 ha Incendiul de la Ulang, martie 2025 0,3 % din comună · 5.668 ha în total · 14 zile
- 102 ha Incendiul de la Panyikang, ianuarie 2025 0,0 % din comună · 14.898 ha în total · 22 de zile
- 8.469 ha Incendiul de la Nyirol, 16 ianuarie 2025 a început aici 1,2 % din comună · 8.411 ha în total · 17 zile
- 8.847 ha Incendiul de la Nyirol, 5 ianuarie 2025 a început aici 1,2 % din comună · 15.849 ha în total · 42 de zile
- 5.850 ha Incendiul de la Nyirol, mai 2024 a început aici 0,8 % din comună · 5.808 ha în total · 8 zile
- 2.640 ha Incendiul de la Ulang, 23 martie 2024 0,4 % din comună · 5.644 ha în total · 9 zile
- 5.130 ha Incendiul de la Nyirol, februarie 2024 a început aici 0,7 % din comună · 5.095 ha în total · 5 zile
- 5.688 ha Incendiul de la Nyirol, 17 ianuarie 2024 a început aici 0,8 % din comună · 5.649 ha în total · 15 zile
- 15.359 ha Incendiul de la Nyirol, 10 ianuarie 2024 a început aici 2,2 % din comună · 15.268 ha în total · 9 zile
- 6.325 ha Incendiul de la Nyirol, 6 ianuarie 2024 a început aici 0,9 % din comună · 8.646 ha în total · 14 zile
- 16.756 ha Incendiul de la Nyirol, 4 ianuarie 2024 a început aici 2,4 % din comună · 77.332 ha în total · 28 de zile
- 134 ha Incendiul de la Baliet, 27 decembrie 2023 0,0 % din comună · 6.263 ha în total · 10 zile
- 6.241 ha Incendiul de la Nyirol, 23 decembrie 2023 a început aici 0,9 % din comună · 6.198 ha în total · 6 zile
- 2.078 ha Incendiul de la Nyirol, 18 decembrie 2023 a început aici 0,3 % din comună · 9.668 ha în total · 20 de zile
- 34.806 ha Incendiul de la Nyirol, 14 decembrie 2023 a început aici 4,9 % din comună · 34.333 ha în total · 43 de zile
- 23.626 ha Incendiul de la Nyirol, 7 decembrie 2023 a început aici 3,3 % din comună · 22.554 ha în total · 45 de zile
- 4.857 ha Incendiul de la Baliet, 5 decembrie 2023 0,7 % din comună · 11.188 ha în total · 21 de zile
- 10.158 ha Incendiul de la Nyirol, 12 mai 2023 a început aici 1,4 % din comună · 10.086 ha în total · 20 de zile
- 2.144 ha Incendiul de la Ulang, 9 mai 2023 0,3 % din comună · 9.458 ha în total · 9 zile
- 7.048 ha Incendiul de la Nyirol, 3 mai 2023 a început aici 1,0 % din comună · 7.002 ha în total · 14 zile
- 13.235 ha Incendiul de la Nyirol, aprilie 2023 a început aici 1,9 % din comună · 13.852 ha în total · 12 zile
- 4.270 ha Incendiul de la Ulang, 24 martie 2023 0,6 % din comună · 10.964 ha în total · 22 de zile
- 15.373 ha Incendiul de la Nyirol, februarie 2023 a început aici 2,2 % din comună · 15.705 ha în total · 17 zile
- 25.877 ha Incendiul de la Ulang, 5 martie 2022 3,6 % din comună · 47.573 ha în total · 30 de zile
- 18.018 ha Incendiul de la Nyirol, 27 ianuarie 2022 a început aici 2,5 % din comună · 18.690 ha în total · 10 zile
- 14 ha Incendiul de la Akobo, 24 ianuarie 2022 0,0 % din comună · 63.860 ha în total · 37 de zile
- 16.922 ha Incendiul de la Nyirol, 19 ianuarie 2022 a început aici 2,4 % din comună · 20.943 ha în total · 12 zile
- 89 ha Incendiul de la Baliet, 14 ianuarie 2022 0,0 % din comună · 29.385 ha în total · 26 de zile
- 3.765 ha Incendiul de la Nyirol, 13 ianuarie 2022 a început aici 0,5 % din comună · 6.023 ha în total · 10 zile
- 1.895 ha Incendiul de la Ulang, 16 martie 2021 0,3 % din comună · 13.943 ha în total · 39 de zile
- 17.401 ha Incendiul de la Nyirol, 20 februarie 2021 a început aici 2,4 % din comună · 17.282 ha în total · 10 zile
- 24.422 ha Incendiul de la Nyirol, 17 februarie 2021 a început aici 3,4 % din comună · 26.425 ha în total · 25 de zile
- 8.439 ha Incendiul de la Nyirol, 23 februarie 2020 a început aici 1,2 % din comună · 8.399 ha în total · 5 zile
- 8.859 ha Incendiul de la Nyirol, 9 februarie 2020 a început aici 1,2 % din comună · 11.339 ha în total · 13 zile
- 1.533 ha Incendiul de la Canal/Pigi, februarie 2020 0,2 % din comună · 32.281 ha în total · 10 zile
- 2.553 ha Incendiul de la Nyirol, ianuarie 2020 a început aici 0,4 % din comună · 5.377 ha în total · 8 zile
- 3.268 ha Incendiul de la Ulang, februarie 2019 0,5 % din comună · 7.409 ha în total · 11 zile
- 1.265 ha Incendiul de la Canal/Pigi, decembrie 2018 0,2 % din comună · 7.425 ha în total · 2 zile
- 5.750 ha Incendiul de la Nyirol, decembrie 2018 a început aici 0,8 % din comună · 5.736 ha în total · 7 zile
- 2.377 ha Incendiul de la Akobo, 12 decembrie 2018 0,3 % din comună · 6.054 ha în total · 1 zi
- 581 ha Incendiul de la Uror, 1 ianuarie 2018 0,1 % din comună · 7.666 ha în total · 7 zile
- 186 ha Incendiul de la Panyikang, 17 decembrie 2017 0,0 % din comună · 58.196 ha în total · 43 de zile
- 2.827 ha Incendiul de la Ulang, februarie 2017 0,4 % din comună · 5.531 ha în total · 23 de zile
- 11.863 ha Incendiul de la Nyirol, 17 ianuarie 2017 a început aici 1,7 % din comună · 13.853 ha în total · 6 zile
- 3.940 ha Incendiul de la Nyirol, 7 ianuarie 2017 a început aici 0,6 % din comună · 5.901 ha în total · 6 zile
- 177 ha Incendiul de la Canal/Pigi, ianuarie 2017 0,0 % din comună · 21.235 ha în total · 17 zile
- 5.627 ha Incendiul de la Nyirol, 25 decembrie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 5.589 ha în total · 12 zile
- 6.364 ha Incendiul de la Nyirol, 6 decembrie 2016 a început aici 0,9 % din comună · 6.320 ha în total · 14 zile
- 595 ha Incendiul de la Nyirol, noiembrie 2016 a început aici 0,1 % din comună · 9.352 ha în total · 21 de zile
- 3.981 ha Incendiul de la Nyirol, februarie 2016 a început aici 0,6 % din comună · 7.633 ha în total · 12 zile
- 3.061 ha Incendiul de la Nyirol, ianuarie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 5.988 ha în total · 30 de zile
- 323 ha Incendiul de la Ulang, 1 ianuarie 2016 0,0 % din comună · 11.090 ha în total · 23 de zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/South Sudan Information Management Working Group (IMWG), National Bureau of Statistics (NBS), and OCHA, OCHA South Sudan (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.