Incendii în Meilisi Daur District
Meilisi Daur District, China, a avut 26 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 40.595 hectare arse în limitele sale, 19 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 2).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- vin. 6 Foarte scăzut -8° · 54 % · 37 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut -7° · 42 % · 28 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut -4° · 37 % · 22 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut -8° · 38 % · 20 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut -2° · 41 % · 22 km/h
- mie. 11 Scăzut 3° · 39 % · 24 km/h
- joi 12 Scăzut 5° · 35 % · 32 km/h
- vin. 13 Scăzut 3° · 45 % · 33 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău
Fum azi în Meilisi Daur District: prognoză oră de oră
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 40.595
- hectare arse
- 19 %
- din comună
- 26
- incendii
- 2.094
- km²
De câte ori a ars Meilisi Daur District?
Meilisi Daur District a ars de 26 de ori din 2016, în 9 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Ang'angxi District, martie 2026, cu 631 hectare în interiorul localității. În total au ars 40.595 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 32.075 hectare, 15 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 26
- incendii
- 9
- ani cu foc
- 40.595
- ha cumulate
- 32.075
- ha distincte
Incendii de peste 1.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Meilisi Daur District
- 631 ha Incendiul de la Ang'angxi District, martie 2026 0,3 % din comună · 1.245 ha în total · 4 zile
- 1.282 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 21 martie 2026 a început aici 0,6 % din comună · 1.280 ha în total · 11 zile
- 2.184 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 20 martie 2026 a început aici 1,0 % din comună · 2.193 ha în total · 16 zile
- 2.066 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 20 martie 2026 a început aici 1,0 % din comună · 2.065 ha în total · 16 zile
- 1.460 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 18 martie 2026 a început aici 0,7 % din comună · 1.458 ha în total · 18 zile
- 412 ha Incendiul de la Fuyu County, 15 martie 2026 0,2 % din comună · 4.456 ha în total · 14 zile
- 2.813 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 10 martie 2026 a început aici 1,3 % din comună · 4.439 ha în total · 19 zile
- 1.306 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, aprilie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 1.301 ha în total · 1 zi
- 1.270 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, noiembrie 2024 a început aici 0,6 % din comună · 1.277 ha în total · 2 zile
- 3.192 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, aprilie 2024 a început aici 1,5 % din comună · 3.189 ha în total · 9 zile
- 1.079 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, martie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 1.080 ha în total · 1 zi
- 92 ha Incendiul de la Fularji District, aprilie 2022 0,0 % din comună · 1.059 ha în total · 6 zile
- 323 ha Incendiul de la Gannan County, 12 aprilie 2020 0,2 % din comună · 2.253 ha în total · 4 zile
- 1.412 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 12 aprilie 2020 a început aici 0,7 % din comună · 1.410 ha în total · 4 zile
- 1.158 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 11 aprilie 2020 a început aici 0,6 % din comună · 1.157 ha în total · 4 zile
- 90 ha Incendiul de la Fularji District, aprilie 2020 0,0 % din comună · 2.472 ha în total · 5 zile
- 3.427 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 10 aprilie 2020 a început aici 1,6 % din comună · 4.688 ha în total · 5 zile
- 1.005 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 6 aprilie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.005 ha în total · 2 zile
- 1.124 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 5 aprilie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.125 ha în total · 2 zile
- 1.558 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 4 aprilie 2020 a început aici 0,7 % din comună · 1.575 ha în total · 4 zile
- 2.087 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 26 februarie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 2.090 ha în total · 3 zile
- 3.869 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 23 februarie 2019 a început aici 1,8 % din comună · 3.875 ha în total · 4 zile
- 1.027 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, octombrie 2017 a început aici 0,5 % din comună · 1.028 ha în total · 2 zile
- 1.747 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 29 octombrie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 1.748 ha în total · 8 zile
- 1.281 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 28 octombrie 2016 a început aici 0,6 % din comună · 1.280 ha în total · 9 zile
- 2.699 ha Incendiul de la Meilisi Daur District, 25 octombrie 2016 a început aici 1,3 % din comună · 2.700 ha în total · 9 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Lee Beryman, OpenStreetMap (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.