Pożary lasów: Viseu
Viseu (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (7) objęły 8 z 25 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 2 824 ha. Największy był pożar: Pombeiro da Beira, październik 2017, z 1 368 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: wysokie (FWI 22).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 2 824ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 5,8%
- 490 km²
- pożary
- 7
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 8
- z 25
- Największy pożar
- 1 368ha
- Pombeiro da Beira · październik 2017
- Mieszkańcy
- 90 272
- 31,3 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- pon. 2 Umiarkowane 20° · 29 % · 31 km/h
- wt. 3 Wysokie 16° · 37 % · 44 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 15° · 32 % · 28 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 15° · 36 % · 13 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 15° · 42 % · 18 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 18° · 77 % · 22 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 17° · 81 % · 34 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 17° · 95 % · 53 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Silgueiros 2 021 mieszk. 1 368 ha · 38 %
- Boa Aldeia, Farminhão e Torredeita 2 357 mieszk. 939 ha · 27 %
- Coutos de Viseu 1 500 mieszk. 231 ha · 9,5 %
- Cota 796 mieszk. 112 ha · 2,7 %
- Bodiosa 2 840 mieszk. 98 ha · 3,9 %
- Barreiros e Cepões 1 394 mieszk. 67 ha · 1,9 %
- Ribafeita 1 079 mieszk. 7 ha · 0,4 %
- Calde 1 271 mieszk. 2 ha · 0,0 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym27 %
- Tereny rolnicze22 %
- Las mieszany18 %
- Las iglasty15 %
- Inne tereny naturalne9,0 %
- Las liściasty6,1 %
- Tereny zabudowane1,5 %
- Inne pokrycie terenu1,1 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 3×Boa Aldeia, Farminhão e Torredeita939 ha
- 2×Cota112 ha
Największe odnotowane pożary
- 1 368 haPombeiro da Beirapaździernik 2017 · 10 dni z łącznie 132 830 ha
- 976 haViseu Boa Aldeia, Farminhão e Torredeitasierpień 2016 · 8 dni z łącznie 1 045 ha
- 178 haViseu Cotawrzesień 2025 · 5 dni z łącznie 273 ha
- 121 haVouzela Alcofrapaździernik 2017 · 4 dni z łącznie 19 317 ha
- 105 haViseu Bodiosalipiec 2020 · 2 dni z łącznie 115 ha
- 73 haBoa Aldeia, Farminhão e Torredeitapaździernik 2017 · 1 dzień z łącznie 125 ha
- 2 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidawrzesień 2024 · 10 dni z łącznie 35 523 ha
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 178 | Viseu 178 ha |
| 2024 | 1 | 2 | Castro Daire 2 ha |
| 2020 | 1 | 105 | Viseu 105 ha |
| 2017 | 3 | 1 562 | Pombeiro da Beira 1 368 ha |
| 2016 | 1 | 976 | Viseu 976 ha |
Wszystkie pożary: Viseu · 7
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 178 haViseu Cotawrzesień 2025 · 5 dni z łącznie 273 ha
- 2 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidawrzesień 2024 · 10 dni z łącznie 35 523 ha
- 105 haViseu Bodiosalipiec 2020 · 2 dni z łącznie 115 ha
- 73 haBoa Aldeia, Farminhão e Torredeitapaździernik 2017 · 1 dzień z łącznie 125 ha
- 1 368 haPombeiro da Beirapaździernik 2017 · 10 dni z łącznie 132 830 ha
- 121 haVouzela Alcofrapaździernik 2017 · 4 dni z łącznie 19 317 ha
- 976 haViseu Boa Aldeia, Farminhão e Torredeitasierpień 2016 · 8 dni z łącznie 1 045 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.