Pożary lasów: Sernancelhe
Sernancelhe (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (7) objęły 14 z 14 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 21 452 ha. Największy był pożar: Trancoso, sierpień 2025, z 17 860 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 13).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 21 452ha
- Od 2016 roku
- razy jego powierzchnia (część płonęła więcej niż raz)
- 1,0×
- 207 km²
- pożary
- 7
- Od 2016 roku
- freguesii objętych pożarami
- 14
- z 14
- Największy pożar
- 17 860ha
- Trancoso · sierpień 2025
- Mieszkańcy
- 6 202
- 3 458,9 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- śr. 4 Umiarkowane 11° · 43 % · 29 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 13° · 38 % · 20 km/h
- pt. 6 Umiarkowane 12° · 50 % · 16 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 17° · 67 % · 25 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 15° · 65 % · 49 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 16° · 83 % · 67 km/h
- wt. 10 Bardzo niskie 15° · 84 % · 59 km/h
- śr. 11 Bardzo niskie 15° · 92 % · 54 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Freguesie, w których spłonęło najwięcej
- Sernancelhe e Sarzeda 1 755 mieszk. 3 811 ha · 85 %
- Carregal 420 mieszk. 2 822 ha · 1,4×
- Ferreirim e Macieira 614 mieszk. 2 227 ha · 100 %
- Arnas 187 mieszk. 2 171 ha · 1,0×
- Granjal 282 mieszk. 1 779 ha · 1,3×
- Cunha 323 mieszk. 1 698 ha · 1,0×
- Quintela 249 mieszk. 1 359 ha · 98 %
- Chosendo 267 mieszk. 1 213 ha · 1,1×
- Escurquela e Fonte Arcada 424 mieszk. 1 146 ha · 58 %
- Penso e Freixinho 364 mieszk. 1 106 ha · 78 %
- Vila da Ponte 468 mieszk. 1 016 ha · 80 %
- Lamosa 179 mieszk. 939 ha · 70 %
Co płonie w regionie
- Inne tereny naturalne32 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym31 %
- Tereny rolnicze28 %
- Las iglasty7,1 %
- Las mieszany0,9 %
- Las liściasty0,6 %
Freguesie, które płoną raz po raz
Freguesie z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 3×Sernancelhe e Sarzeda3 811 ha
- 3×Ferreirim e Macieira2 227 ha
- 3×Escurquela e Fonte Arcada1 146 ha
- 2×Carregal2 822 ha
- 2×Arnas2 171 ha
- 2×Granjal1 779 ha
- 2×Quintela1 359 ha
- 2×Chosendo1 213 ha
Największe odnotowane pożary
- 17 860 haTrancoso Trancoso (São Pedro e Santa Maria) e Souto Maiorsierpień 2025 · 11 dni
- 2 288 haSernancelhe Carregalsierpień 2020 · 2 dni
- 768 haSão João da Pesqueira Escurquela e Fonte Arcadalipiec 2020 · 2 dni
- 289 haSernancelhe Escurquela e Fonte Arcadawrzesień 2017 · 2 dni
- 176 haSernancelhe Chosendosierpień 2017 · 2 dni
- 38 haRio de Melpaździernik 2017 · 1 dzień
- 33 haSernancelhe Antas e Ourozinholipiec 2019 · 1 dzień
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 17 860 | Trancoso 17 860 ha |
| 2020 | 2 | 3 057 | Sernancelhe 2 288 ha |
| 2019 | 1 | 33 | Sernancelhe 33 ha |
| 2017 | 3 | 503 | Sernancelhe 289 ha |
Wszystkie pożary: Sernancelhe · 7
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 17 860 haTrancoso Trancoso (São Pedro e Santa Maria) e Souto Maiorsierpień 2025 · 11 dni
- 2 288 haSernancelhe Carregalsierpień 2020 · 2 dni
- 768 haSão João da Pesqueira Escurquela e Fonte Arcadalipiec 2020 · 2 dni
- 33 haSernancelhe Antas e Ourozinholipiec 2019 · 1 dzień
- 38 haRio de Melpaździernik 2017 · 1 dzień
- 289 haSernancelhe Escurquela e Fonte Arcadawrzesień 2017 · 2 dni
- 176 haSernancelhe Chosendosierpień 2017 · 2 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice freguesii z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej freguesii wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.