Pożary lasów: Pombal
Pombal (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (5) objęły 6 z 13 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 5 104 ha. Największy był pożar: Pinhal de Leiria, październik 2017, z 3 341 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 20).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 5 104ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 8,3%
- 618 km²
- pożary
- 5
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 6
- z 13
- Największy pożar
- 3 341ha
- Pinhal de Leiria · październik 2017
- Mieszkańcy
- 43 633
- 117,0 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- niedz. 1 Umiarkowane 26° · 37 % · 18 km/h
- pon. 2 Umiarkowane 23° · 30 % · 23 km/h
- wt. 3 Umiarkowane 20° · 39 % · 34 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 18° · 32 % · 23 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 18° · 38 % · 20 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 19° · 43 % · 20 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 19° · 71 % · 39 km/h
- niedz. 8 Niskie 23° · 49 % · 54 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Carriço 3 330 mieszk. 2 368 ha · 29 %
- Abiul 2 236 mieszk. 1 488 ha · 27 %
- União das Freguesias de Guia, Ilha e Mata Mourisca 1 835 mieszk. 973 ha · 12 %
- Pombal 16 884 mieszk. 270 ha · 2,9 %
- Vila Cã 1 401 mieszk. 2 ha · 0,1 %
- Uni3O Das Freguesias De Santiago E Sco Sim O De 1 382 mieszk. 2 ha · 0,0 %
Co płonie w regionie
- Las iglasty42 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym33 %
- Tereny rolnicze9,5 %
- Las liściasty6,7 %
- Las mieszany5,5 %
- Zarośla twardolistne1,5 %
- Tereny zabudowane0,6 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 2×Abiul1 488 ha
Największe odnotowane pożary
- 3 341 haPinhal de Leiria Pataias e Martingançapaździernik 2017 · 8 dni z łącznie 18 900 ha
- 1 173 haAnsião Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigaislipiec 2022 · 8 dni z łącznie 8 311 ha
- 317 haPombal Abiulpaździernik 2017 · 4 dni z łącznie 1 547 ha
- 270 haPomballipiec 2022 · 3 dni
- 2 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival19 sierpnia 2022 · 4 dni z łącznie 2 288 ha
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 | 1 445 | Ansião 1 173 ha |
| 2017 | 2 | 3 659 | Pinhal de Leiria 3 341 ha |
Wszystkie pożary: Pombal · 5
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 2 haOurém União das Freguesias de Gondemaria e Olival19 sierpnia 2022 · 4 dni z łącznie 2 288 ha
- 270 haPomballipiec 2022 · 3 dni
- 1 173 haAnsião Freixianda, Ribeira do Fárrio e Formigaislipiec 2022 · 8 dni z łącznie 8 311 ha
- 3 341 haPinhal de Leiria Pataias e Martingançapaździernik 2017 · 8 dni z łącznie 18 900 ha
- 317 haPombal Abiulpaździernik 2017 · 4 dni z łącznie 1 547 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.