Pożary lasów: Guimarães
Guimarães (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (13) objęły 13 z 48 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 1 672 ha. Największy był pożar: Guimarães, wrzesień 2024, z 703 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: niskie (FWI 8).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 1 672ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 6,9%
- 242 km²
- pożary
- 13
- Od 2016 roku
- freguesii objętych pożarami
- 13
- z 48
- Największy pożar
- 703ha
- Guimarães · wrzesień 2024
- Mieszkańcy
- 138 805
- 12,0 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- sob. 7 Bardzo niskie 19° · 73 % · 28 km/h
- niedz. 8 Niskie 19° · 59 % · 48 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 16° · 90 % · 56 km/h
- wt. 10 Bardzo niskie 17° · 90 % · 59 km/h
- śr. 11 Bardzo niskie 17° · 86 % · 43 km/h
- czw. 12 Bardzo niskie 15° · 91 % · 48 km/h
- pt. 13 Bardzo niskie 14° · 96 % · 43 km/h
- sob. 14 Bardzo niskie 14° · 95 % · 34 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Freguesie, w których spłonęło najwięcej
- Gonça 954 mieszk. 421 ha · 60 %
- Souto (Santa Maria), Souto (São Salvador) e Gondomar 2 044 mieszk. 372 ha · 27 %
- Nogueira, Fraião e Lamaçães 15 017 mieszk. 220 ha · 26 %
- União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Frio 4 159 mieszk. 190 ha · 16 %
- Infantas 1 740 mieszk. 166 ha · 26 %
- Arosa e Castelões 699 mieszk. 113 ha · 20 %
- São Torcato 3 346 mieszk. 62 ha · 6,0 %
- Longos 1 339 mieszk. 39 ha · 5,3 %
- Leitões, Oleiros e Figueiredo 1 437 mieszk. 37 ha · 4,2 %
- Sande (São Lourenço) e Balazar 1 584 mieszk. 26 ha · 4,0 %
- União das Freguesias de Airão (Santa Maria), Airão (São João) e Vermil 1 144 mieszk. 24 ha · 3,2 %
- Briteiros (Santo Estêvão) e Donim 2 024 mieszk. 1 ha · 0,2 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym49 %
- Inne tereny naturalne31 %
- Las mieszany9,8 %
- Las liściasty5,7 %
- Tereny rolnicze3,5 %
- Tereny zabudowane1,1 %
Freguesie, które płoną raz po raz
Freguesie z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 4×União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Frio190 ha
- 4×Arosa e Castelões113 ha
- 3×Gonça421 ha
- 2×Infantas166 ha
Największe odnotowane pożary
- 703 haGuimarães Souto (Santa Maria), Souto (São Salvador) e Gondomarwrzesień 2024 · 6 dni
- 322 haGuimarães Esporõespaździernik 2017 · 1 dzień
- 172 haPóvoa de Lanhoso União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Friosierpień 2016 · 4 dni
- 107 haGarfesierpień 2016 · 5 dni
- 90 haFafe Infantas15 września 2024 · 4 dni
- 76 haArões (Santa Cristina)sierpień 2016 · 3 dni
- 52 haUnião das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Friosierpień 2016 · 3 dni
- 50 haGuimarães Travassóssierpień 2022 · 2 dni
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2024 | 4 | 859 | Guimarães 703 ha |
| 2022 | 2 | 73 | Guimarães 50 ha |
| 2017 | 2 | 323 | Guimarães 322 ha |
| 2016 | 5 | 416 | Póvoa de Lanhoso 172 ha |
Wszystkie pożary: Guimarães · 13
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 19 haFafe Golães17 września 2024 · 1 dzień
- 90 haFafe Infantas15 września 2024 · 4 dni
- 48 haVieira do Minho União de Freguesias de Agrela e Serafãowrzesień 2024 · 5 dni
- 703 haGuimarães Souto (Santa Maria), Souto (São Salvador) e Gondomarwrzesień 2024 · 6 dni
- 50 haGuimarães Travassóssierpień 2022 · 2 dni
- 24 haVila Nova de Famalicão Joanelipiec 2022 · 2 dni
- 322 haGuimarães Esporõespaździernik 2017 · 1 dzień
- 1 haPóvoa de Lanhoso Santo Emiliãopaździernik 2017 · 1 dzień
- 9 haVieira do Minho Sobradelo da Goma8 sierpnia 2016 · 9 dni
- 172 haPóvoa de Lanhoso União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Friosierpień 2016 · 4 dni
- 107 haGarfesierpień 2016 · 5 dni
- 76 haArões (Santa Cristina)sierpień 2016 · 3 dni
- 52 haUnião das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Friosierpień 2016 · 3 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice freguesii z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej freguesii wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.