Pożary lasów: Cantanhede
Cantanhede (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (6) objęły 12 z 16 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 8 951 ha. Największy był pożar: Quiaios, październik 2017, z 7 125 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 16).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 8 951ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 23%
- 387 km²
- pożary
- 6
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 12
- z 16
- Największy pożar
- 7 125ha
- Quiaios · październik 2017
- Mieszkańcy
- 28 656
- 312,4 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- pon. 2 Umiarkowane 22° · 37 % · 26 km/h
- wt. 3 Umiarkowane 20° · 38 % · 43 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 17° · 42 % · 30 km/h
- czw. 5 Niskie 17° · 53 % · 23 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 14° · 70 % · 26 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 20° · 81 % · 49 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 22° · 63 % · 53 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 18° · 78 % · 55 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Tocha 3 709 mieszk. 5 974 ha · 76 %
- Ançã 2 453 mieszk. 790 ha · 44 %
- União das Freguesias de Ponte de Vagos e Santa Catarina 991 mieszk. 565 ha · 43 %
- União das Freguesias de Fonte de Angeão e Covão do Lobo 1 179 mieszk. 488 ha · 28 %
- Portunhos e Outil 1 850 mieszk. 404 ha · 13 %
- Covões e Camarneira 2 754 mieszk. 303 ha · 8,2 %
- Vilamar e Corticeiro de Cima 1 363 mieszk. 138 ha · 12 %
- Murtede 1 288 mieszk. 122 ha · 6,1 %
- Ourentã 1 126 mieszk. 86 ha · 4,7 %
- União das Freguesias de Sepins e Bolho 1 711 mieszk. 40 ha · 2,3 %
- Sanguinheira 1 753 mieszk. 39 ha · 1,5 %
- São Caetano 724 mieszk. 0 ha · 0,0 %
Co płonie w regionie
- Las iglasty36 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym22 %
- Tereny rolnicze21 %
- Las mieszany14 %
- Tereny zabudowane4,2 %
- Las liściasty2,2 %
- Inne tereny naturalne0,6 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 2×Ançã790 ha
- 2×União das Freguesias de Ponte de Vagos e Santa Catarina565 ha
- 2×Covões e Camarneira303 ha
Największe odnotowane pożary
- 7 125 haQuiaiospaździernik 2017 · 17 dni z łącznie 24 183 ha
- 1 037 haCantanhede Ançã12 sierpnia 2017 · 2 dni z łącznie 2 169 ha
- 337 haOucaczerwiec 2017 · 1 dzień z łącznie 388 ha
- 279 haCantanhede Murtede10 sierpnia 2017 · 5 dni z łącznie 1 388 ha
- 127 haCantanhede Ourentã13 sierpnia 2017 · 1 dzień
- 46 haOliveira do Bairro Covões e Camarneirasierpień 2016 · 6 dni z łącznie 101 ha
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 | 8 905 | Quiaios 7 125 ha |
| 2016 | 1 | 46 | Oliveira do Bairro 46 ha |
Wszystkie pożary: Cantanhede · 6
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 7 125 haQuiaiospaździernik 2017 · 17 dni z łącznie 24 183 ha
- 127 haCantanhede Ourentã13 sierpnia 2017 · 1 dzień
- 1 037 haCantanhede Ançã12 sierpnia 2017 · 2 dni z łącznie 2 169 ha
- 279 haCantanhede Murtede10 sierpnia 2017 · 5 dni z łącznie 1 388 ha
- 337 haOucaczerwiec 2017 · 1 dzień z łącznie 388 ha
- 46 haOliveira do Bairro Covões e Camarneirasierpień 2016 · 6 dni z łącznie 101 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.