Pożary lasów: Alta Verapaz
Alta Verapaz (Gwatemala): od 2016 roku pożary z własną stroną (28) objęły 13 z 18 gmin regionu; w jego granicach spłonęło 40 670 ha. Największy był pożar: Chicamán, marzec 2020, z 4 331 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: bardzo niskie (FWI 1).
Własną stronę mają tylko pożary od 1 000 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 40 670ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 3,8%
- 10 790 km²
- pożary
- 28
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 13
- z 18
- Największy pożar
- 4 331ha
- Chicamán · marzec 2020
- Mieszkańcy
- 491 953
- 82,7 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- pon. 2 Bardzo niskie 24° · 63 % · 28 km/h
- wt. 3 Bardzo niskie 26° · 59 % · 29 km/h
- śr. 4 Bardzo niskie 26° · 57 % · 30 km/h
- czw. 5 Bardzo niskie 26° · 53 % · 30 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 25° · 59 % · 31 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 25° · 60 % · 29 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 26° · 62 % · 31 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Chicamán 7 730 ha · 14 %
- Fray Bartolomé de las Casas 7 455 ha · 6,1 %
- Chahal 17 716 mieszk. 6 621 ha · 14 %
- Tucurú 28 421 mieszk. 4 141 ha · 19 %
- Cobán 250 675 mieszk. 4 071 ha · 1,8 %
- Chisec 3 286 ha · 3,0 %
- Senahú 2 643 ha · 3,7 %
- San Cristóbal Verapaz 54 704 mieszk. 1 884 ha · 4,9 %
- Lanquín 1 291 ha · 5,4 %
- Cahabón 31 425 mieszk. 1 156 ha · 1,5 %
- Santa Catalina La Tinta 304 ha · 1,5 %
- Panzós 87 ha · 0,1 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej dużymi pożarami (1 000 ha lub więcej) od 2016 roku.
- 6×Chicamán7 730 ha
- 6×Tucurú4 141 ha
- 6×Senahú2 643 ha
- 5×Fray Bartolomé de las Casas7 455 ha
- 4×Cobán4 071 ha
- 3×Chahal6 621 ha
- 3×Chisec3 286 ha
- 3×San Cristóbal Verapaz1 884 ha
Największe odnotowane pożary
- 4 331 haChicamánmarzec 2020 · 22 dni
- 3 955 haChahal5 maja 2024 · 27 dni
- 3 495 haFray Bartolomé de las Casas6 maja 2024 · 26 dni
- 2 737 haChahal4 maja 2024 · 24 dni
- 2 264 haChicamánkwiecień 2020 · 9 dni
- 2 037 haChisec22 maja 2024 · 10 dni
- 1 666 haFray Bartolomé de las Casas22 maja 2016 · 18 dni
- 1 362 haCobánmaj 2024 · 9 dni
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2024 | 11 | 19 255 | Chahal 3 955 ha |
| 2023 | 1 | 1 023 | Cobán 1 023 ha |
| 2021 | 3 | 3 451 | Tucurú 1 292 ha |
| 2020 | 3 | 7 658 | Chicamán 4 331 ha |
| 2019 | 3 | 2 616 | San Cristóbal Verapaz 1 113 ha |
| 2017 | 2 | 1 456 | Cahabón 1 272 ha |
| 2016 | 5 | 5 211 | Fray Bartolomé de las Casas 1 666 ha |
Wszystkie pożary: Alta Verapaz · 28
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 2 037 haChisec22 maja 2024 · 10 dni
- 1 036 haFray Bartolomé de las Casas20 maja 2024 · 12 dni
- 87 haEl Estor10 maja 2024 · 9 dni z łącznie 1 960 ha
- 1 362 haCobánmaj 2024 · 9 dni
- 1 234 haSenahúmaj 2024 · 21 dni
- 3 495 haFray Bartolomé de las Casas6 maja 2024 · 26 dni
- 3 955 haChahal5 maja 2024 · 27 dni
- 2 737 haChahal4 maja 2024 · 24 dni
- 1 106 haChisec3 maja 2024 · 15 dni
- 1 173 haSenahúkwiecień 2024 · 17 dni
- 1 033 haChicamánkwiecień 2024 · 6 dni
- 1 023 haCobánkwiecień 2023 · 9 dni
- 1 131 haLanquínkwiecień 2021 · 12 dni
- 1 028 haSenahúkwiecień 2021 · 14 dni
- 1 292 haTucurúkwiecień 2021 · 9 dni
- 1 064 haCobánkwiecień 2020 · 15 dni
- 2 264 haChicamánkwiecień 2020 · 9 dni
- 4 331 haChicamánmarzec 2020 · 22 dni
- 1 086 haTucurúkwiecień 2019 · 4 dni
- 1 113 haSan Cristóbal Verapazkwiecień 2019 · 8 dni
- 418 haSan Miguel Chicaj14 marca 2019 · 5 dni z łącznie 1 150 ha
- 1 272 haCahabónkwiecień 2017 · 5 dni
- 183 haPurulhákwiecień 2017 · 14 dni z łącznie 1 029 ha
- 1 666 haFray Bartolomé de las Casas22 maja 2016 · 18 dni
- 1 230 haFray Bartolomé de las Casas21 maja 2016 · 4 dni
- 143 haSayaxchémaj 2016 · 11 dni z łącznie 1 281 ha
- 1 092 haTucurúkwiecień 2016 · 11 dni
- 1 079 haCobánmarzec 2016 · 6 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) i są odtwarzane z detekcji cieplnych, a granice gmin z geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.