Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 sierpnia 2026 na terenie gminy Zavidovići (Bośnia i Hercegowina), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 139 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 407. co do wielkości pożar w regionie Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016 roku (spośród 520 z własną stroną). Bośnia i Hercegowina, 2026: 71. miejsce na 94.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (5,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 sie 2026 do 7 wrz 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 5 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,6 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 28 sierpnia 2026; porywy 45 km/h w dniu 21 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-20 | 5 | 18 | 33,2 | 15,6 | 26 | 14,5 | 39,2 | 0 | 31,5 | alto | 1 |
| 2026-08-21 | 3 | 4 | 33,2 | 16,8 | 27 | 17,3 | 45,4 | 0 | 34,4 | alto | 1 |
| 2026-08-22 | 2 | 1 | 30,1 | 16,7 | 33 | 14,3 | 38,2 | 0,1 | 32 | alto | 1 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 25,9 | 14,7 | 36 | 12,3 | 32,8 | 0 | 27,9 | alto | 1 |
| 2026-08-24 | 4 | 5 | 28,7 | 11,6 | 30 | 12,5 | 34,9 | 0 | 28,5 | alto | 1 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 25,4 | 12,8 | 42 | 9,4 | 38,5 | 1,8 | 9,3 | bajo | 1 |
| 2026-08-26 | 0 | 0 | 26,7 | 14,4 | 49 | 9,9 | 31,3 | 0,8 | 12,4 | moderado | 1 |
| 2026-08-27 | 0 | 0 | 32,6 | 14,2 | 29 | 10,3 | 26,6 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 34,6 | 16,2 | 29 | 8,4 | 37,1 | 0,1 | 27,9 | alto | 1 |
| 2026-08-29 | 0 | 0 | 32,3 | 16,7 | 27 | 9,5 | 28,8 | 1,2 | 23,2 | alto | 1 |
| 2026-08-30 | 0 | 0 | 29,5 | 14,6 | 37 | 9,9 | 25,9 | 0 | 23,8 | alto | 1 |
| 2026-08-31 | 0 | 0 | 31,3 | 15,1 | 31 | 10 | 18,4 | 0 | 27 | alto | 1 |
| 2026-09-01 | 0 | 0 | 26,3 | 15,3 | 46 | 10,5 | 28,4 | 0 | 24 | alto | 1 |
| 2026-09-02 | 0 | 0 | 28,4 | 12,2 | 34 | 8,9 | 27,4 | 0 | 24,2 | alto | 1 |
| 2026-09-03 | 0 | 0 | 27,6 | 11,5 | 30 | 11,4 | 32 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2026-09-04 | 0 | 0 | 27,9 | 12,9 | 34 | 7,7 | 26,3 | 0 | 25,2 | alto | 1 |
| 2026-09-05 | 0 | 0 | 32,4 | 12,8 | 24 | 14,9 | 39,6 | 0 | 36,2 | alto | 1 |
| 2026-09-06 | 1 | 1 | 26,5 | 14,2 | 33 | 12,3 | 32,4 | 0 | 31,8 | alto | 1 |
| 2026-09-07 | 1 | 1 | 28,6 | 9,4 | 23 | 9,8 | 25,9 | 0 | 31,3 | alto | 1 |
| 2026-09-08 | 0 | 0 | 30,2 | 9,2 | 21 | 8,3 | 20,2 | 0 | 32,2 | alto | 0 |
| 2026-09-09 | 0 | 0 | 30,6 | 12,8 | 26 | 8,1 | 32,4 | 0,5 | 32,3 | alto | 0 |
| 2026-09-10 | 0 | 0 | 26,3 | 13,9 | 49 | 13,9 | 31,7 | 1,1 | 17,1 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 10 wrz.
1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 ha w 2025 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 sie | 33,2 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 21 sie | 33,2 °C | 27 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 22 sie | 30,1 °C | 33 % | 38 km/h | 0,1 mm | Wysokie 32 |
| 23 sie | 25,9 °C | 36 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 24 sie | 28,7 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 25 sie | 25,4 °C | 42 % | 38 km/h | 1,8 mm | Niskie 9 |
| 26 sie | 26,7 °C | 49 % | 31 km/h | 0,8 mm | Umiarkowane 12 |
| 27 sie | 32,6 °C | 29 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 28 sie | 34,6 °C | 29 % | 37 km/h | 0,1 mm | Wysokie 28 |
| 29 sie | 32,3 °C | 27 % | 29 km/h | 1,2 mm | Wysokie 23 |
| 30 sie | 29,5 °C | 37 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 31 sie | 31,3 °C | 31 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 1 wrz | 26,3 °C | 46 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 2 wrz | 28,4 °C | 34 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 3 wrz | 27,6 °C | 30 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 4 wrz | 27,9 °C | 34 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 5 wrz | 32,4 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 6 wrz | 26,5 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 7 wrz | 28,6 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 8 wrz po | 30,2 °C | 21 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 9 wrz po | 30,6 °C | 26 % | 32 km/h | 0,5 mm | Wysokie 32 |
| 10 wrz po | 26,3 °C | 49 % | 32 km/h | 1,1 mm | Umiarkowane 17 |
Zaczął się przy FWI 31,5 i minimalnej wilgotności 26 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 23.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,2 mm, 2 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,2 mm, 8 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 18 sie.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 139 ha przy medianie 394 ha. Trwał 19 dni (mediana: 2 dni).
W 4 z 23 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 7 wrz, a 10 wrz spadło 1,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 19 z 23, z medianą 3,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 września 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 44 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 28, czyli 1,8 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.