Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 20 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 15 marca 2022 na terenie gminy Zarichne (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 288 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 73. co do wielkości pożar w regionie Rivne Oblast od 2016 roku (spośród 167 z własną stroną). Ukraina, 2022: 174. miejsce na 531.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (12,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 15 mar 2022 do 19 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 12 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 marca 2022; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 11.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 11,5 °C i minimalna wilgotność 32 % w dniu 15 marca 2022; porywy 42 km/h w dniu 16 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-15 | 1 | 12 | 11,5 | -4,5 | 32 | 10 | 18,7 | 0 | 1,8 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-16 | 0 | 0 | 8 | -0,3 | 41 | 19,9 | 41,8 | 0 | 3,3 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-17 | 3 | 12 | 5 | -4,5 | 32 | 14,7 | 28,1 | 0 | 2,8 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-18 | 0 | 0 | 5,6 | -7 | 30 | 10,3 | 22 | 0 | 2,4 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-19 | 0 | 0 | 7,3 | -6,9 | 25 | 11,8 | 21,6 | 0 | 3,2 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-20 | 0 | 0 | 10,5 | -5,7 | 28 | 11,4 | 24,8 | 0 | 3,6 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-21 | 0 | 0 | 13,6 | -3 | 37 | 11,8 | 24,8 | 0 | 4 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 17,4 | -2,8 | 30 | 13,2 | 21,2 | 0 | 5,2 | bajo | 0 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 17,9 | -1,5 | 28 | 13,6 | 24,5 | 0 | 6,3 | bajo | 0 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 9,9 | 2,2 | 41 | 28,3 | 55,4 | 0 | 9 | bajo | 0 |
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 13,9 | 1,2 | 35 | 20,3 | 33,5 | 0 | 7,3 | bajo | 0 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 12 | 4 | 39 | 37,6 | 67,7 | 1,2 | 6,5 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 11. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,2 mm, 26 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 mar | 11,5 °C | 32 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 16 mar | 8,0 °C | 41 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 17 mar | 5,0 °C | 32 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 18 mar | 5,6 °C | 30 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 19 mar | 7,3 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 20 mar po | 10,5 °C | 28 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 mar po | 13,6 °C | 37 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 22 mar po | 17,4 °C | 30 % | 21 km/h | 0,0 mm | Niskie 5 |
| 23 mar po | 17,9 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 24 mar po | 9,9 °C | 41 % | 55 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 25 mar po | 13,9 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 26 mar po | 12,0 °C | 39 % | 68 km/h | 1,2 mm | Niskie 6 |
Zaczął się przy FWI 1,8 i minimalnej wilgotności 32 %; wcześniej: 11 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 19 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 23 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 29 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,8 mm, 12 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,4 mm, 28 lut.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (288 ha przy medianie 252 ha) i trwał 5 dni (mediana: 2 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 19 mar, a 26 mar spadło 1,2 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 17, z medianą 2,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
20 marca 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 16 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.