Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 24 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 19 sierpnia 2026 na terenie gminy Zajas (Macedonia Północna), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 125 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 53. co do wielkości pożar w regionie Southwest od 2016 roku (spośród 62 z własną stroną). Macedonia Północna, 2026: 34. miejsce na 40.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (9,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 19 sie 2026 do 26 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 9 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 21 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,6 °C i minimalna wilgotność 28 % w dniu 21 sierpnia 2026; porywy 41 km/h w dniu 25 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-19 | 2 | 1 | 25,9 | 11,2 | 31 | 5,8 | 19,4 | 0 | 21,6 | alto | 1 |
| 2026-08-20 | 3 | 10 | 28,8 | 14 | 31 | 8,8 | 36 | 0 | 23,9 | alto | 1 |
| 2026-08-21 | 5 | 26 | 29,6 | 13,6 | 28 | 9,3 | 35,6 | 0 | 24,8 | alto | 1 |
| 2026-08-22 | 3 | 15 | 28,7 | 12,3 | 31 | 8,1 | 22,7 | 0,1 | 24,5 | alto | 1 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 26,9 | 14,1 | 39 | 8,3 | 27,4 | 0,2 | 23,1 | alto | 1 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 27,3 | 12,8 | 28 | 8,3 | 33,1 | 0,1 | 24 | alto | 1 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 28,1 | 13,5 | 25 | 10,6 | 40,7 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2026-08-26 | 1 | 1 | 27,3 | 13,8 | 37 | 8,6 | 29,9 | 0,4 | 25 | alto | 1 |
| 2026-08-27 | 0 | 0 | 29 | 13,7 | 27 | 7,6 | 28,4 | 0 | 25,5 | alto | 0 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 29,4 | 15,1 | 31 | 12,8 | 52,6 | 1,3 | 20,5 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,3 mm, 28 sie.
7% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 9 ha w 2023 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 sie | 25,9 °C | 31 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 20 sie | 28,8 °C | 31 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 21 sie | 29,6 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 sie | 28,7 °C | 31 % | 23 km/h | 0,1 mm | Wysokie 24 |
| 23 sie | 26,9 °C | 39 % | 27 km/h | 0,2 mm | Wysokie 23 |
| 24 sie | 27,3 °C | 28 % | 33 km/h | 0,1 mm | Wysokie 24 |
| 25 sie | 28,1 °C | 25 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 26 sie | 27,3 °C | 37 % | 30 km/h | 0,4 mm | Wysokie 25 |
| 27 sie po | 29,0 °C | 27 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 28 sie po | 29,4 °C | 31 % | 53 km/h | 1,3 mm | Umiarkowane 20 |
Zaczął się przy FWI 21,6 i minimalnej wilgotności 31 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,8 mm, 23 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,2 mm, 13 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,1 mm, 1 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 4 wrz.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 125 ha przy medianie 287 ha. Trwał 8 dni (mediana: 4 dni).
W 5 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 sie, a 28 sie spadło 1,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 16 z 21, z medianą 6,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
19 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.