Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 2 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 26 sierpnia 2019 na terenie gminy Yunak (Turcja), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 228 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 11. co do wielkości pożar w regionie Konya od 2016 roku (spośród 25 z własną stroną). Turcja, 2019: 60. miejsce na 138.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (0,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 26 sie 2019 do 27 sie 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 1 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 26 sierpnia 2019; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,1 °C i minimalna wilgotność 19 % w dniu 26 sierpnia 2019; porywy 34 km/h w dniu 26 sierpnia 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-08-26 | 1 | 1 | 31,1 | 17,9 | 19 | 13,3 | 34,2 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-27 | 0 | 0 | 30 | 18,3 | 16 | 11,2 | 28,8 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-28 | 0 | 0 | 28,8 | 16,4 | 22 | 12,5 | 32,4 | 0 | 39,6 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-29 | 0 | 0 | 29,2 | 17 | 21 | 10,7 | 28,8 | 0 | 38,3 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-30 | 0 | 0 | 28,5 | 16,3 | 25 | 10,8 | 28,8 | 0 | 36,9 | alto | 0 |
| 2019-08-31 | 0 | 0 | 29,1 | 15,5 | 24 | 8,4 | 26,3 | 0 | 35,1 | alto | 0 |
| 2019-09-01 | 0 | 0 | 29,4 | 14,5 | 21 | 10,4 | 22,3 | 0 | 37,1 | alto | 0 |
| 2019-09-02 | 0 | 0 | 31,4 | 14,8 | 17 | 10 | 23,4 | 0 | 37,9 | alto | 0 |
| 2019-09-03 | 0 | 0 | 32,2 | 16,3 | 18 | 8,1 | 27 | 0,1 | 36,5 | alto | 0 |
| 2019-09-04 | 0 | 0 | 30,2 | 16,6 | 20 | 11,6 | 28,1 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2019-09-05 | 0 | 0 | 26,9 | 17,9 | 28 | 9,5 | 25,9 | 0,1 | 34,3 | alto | 0 |
| 2019-09-06 | 0 | 0 | 28,2 | 16 | 27 | 10 | 25,9 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
26 sie 2019 · 1 MW · 1
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26 sie | 31,1 °C | 19 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 27 sie | 30,0 °C | 16 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 28 sie po | 28,8 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 29 sie po | 29,2 °C | 21 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 30 sie po | 28,5 °C | 25 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 31 sie po | 29,1 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 1 wrz po | 29,4 °C | 21 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 2 wrz po | 31,4 °C | 17 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 3 wrz po | 32,2 °C | 18 % | 27 km/h | 0,1 mm | Wysokie 36 |
| 4 wrz po | 30,2 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 5 wrz po | 26,9 °C | 28 % | 26 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 6 wrz po | 28,2 °C | 27 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
Zaczął się przy FWI 38,3 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 19 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,2 mm, 25 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 15 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (228 ha przy medianie 200 ha) i trwał 2 dni (mediana: 1 dzień).
W 6 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 16, z medianą 3,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
25 sierpnia 2019 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 18 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.